شناسهٔ خبر: 63960944 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: شفقنا | لینک خبر

تاکید مجدد پیرهادی بر «مازوت‌سوزی در ۱۴ نیروگاه‌»: وزارت نیرو مکلف به تولید انرژی های تجدیدپذیر است

صاحب‌خبر -

شفقنا- رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران گفت: وزارت نیرو مکلف به تولید انرژی های تجدیدپذیر است.

به گزارش شفقنا از ایسنا، مهدی پیرهادی در یکصد و نود و نهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در تذکری با انتقاد از وضعیت آلودگی هوا گفت: به منظور پرهیز از فرافکنی و فرار رو به جلوی برخی دستگاه ها به موضوع گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اشاره می کنم که در صحن مجلس قرائت شده بود.

وی افزود: در فرازی از این گزارش آمده که وزارت نفت استانداردهای لازم را در استفاده از سوخت مازوت به کار نگرفته و سوخت بنزین، نفت سفید و گازوئیل استاندارد کافی را ندارند. بر اساس شرایط تحریمی کشور مصرف مازوت در کشور رو به افزایش است و از ۱۶ نیروگاه ۱۴ نیروگاه مازوت مصرف می کنند.

وی افزود: اسامی و توناژ مصرف مازوت این ۱۴ نیروگاه موجود است. این نیروگاه ها که در سال ۱۴۰۱ مازوت سوزی انجام داده اند، اگر امسال از این اقدام خودداری کنند، از آنها تقدیر خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: نیروگاه های ایرانشهر، منتظر قائم، شهید رجایی، رامین، شهید سلیمانی، منتظری، سهند، تبریز، زرند، بندرعباس، طوس، شهید مفتح و شازند از نیروگاه هایی هستند که مازوت سوزی داشته اند.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه وزارت نیرو مکلف به تولید انرژی های تجدیدپذیر است که هنوز به نحو شایسته محقق نشده، افزود: بنده از قوه قضاییه و سایر دستگاه های نظارتی درخواست دارم که موضوع را پیگیری و نتایج را اعلام کنند.

در ادامه و پس از تذکر رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز با بیان اینکه از سال قبل عبور کرده‌ایم و اتفاقات سال ۱۴۰۱ به ۱۴۰۲ مربوط نیست، گفت: نیروگاه منتظر قائم و شهید رجایی در استان تهران نیستند و باید منصفانه قضاوت و اعلام نظر کنیم.

وی افزود: در سال گذشته اگر مازوت سوزی صورت گرفته یا نگرفته، گذشته است و امروز ادعا می کنند که مازوت سوزی نمی کنند و ما باید تحقیق کنیم که مازوت سوزی انجام می شود یا خیر؟ بنده تحقیقاتی داشتم و وزارت نفت اعلام کرد که مازوت سوزی در تهران انجام نمی شود. چرا بر گذشته اصرار می کنیم؟ باید امروز را مورد توجه قرار دهیم. باید از نیروگاه منتظر قائم بازدید کنیم؛ اگر مازوت سوزی انجام شد، آنوقت پیگیری حقوقی و قضایی برای مجازات خاطیان را انجام می‌دهیم.

وی تأکید کرد: اگر در نیروگاه های نزدیک استان تهران و البرز مازوت سوزی می شود، معرفی شوند. باید مستقیماً بگوییم که در تهران و البرز، کجا مازوت مصرف می شود؟ ما در جلسات پیشین گفتیم که کیفیت گازوئیل مطلوب نیست و پیگیری هایی به دنبال آن انجام شد اما باید مستند صحبت کنیم و مستندات هم به روز باشد.

معاون وزیر بهداشت: «مازوت سوزی» علت آلودگی هوای تهران نیست

در همین حال معاون بهداشت وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه “مازوت سوزی” علت آلودگی هوای تهران نیست، گفت: تاکنون یافته‌ای مبنی بر اینکه در سطح تهران مازوت سوزی اتفاق افتاده باشد، نداشته‌ایم و تاکنون این اتفاق رخ نداده است.

به گزارش شفقنا از ایسنا، دکتر حسین فرشیدی گفت: گزارشاتی که از سازمان هواشناسی می‌گیریم را با استانداردهای خود مصادیق آن را مشخص می‌کنیم و در اختیار سازمان حفاظت از محیط زیست می‌گذاریم و از آن طریق و تشکیل کارگروه اضطرار این کارها پیگیری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه طی دو یا سه روز اخیر وضعیت هوا بهتر شده است، اظهار کرد: اما تاکنون یافته‌ای مبنی بر اینکه در سطح تهران مازوت سوزی اتفاق افتد، نداشته‌ایم و تاکنون این اتفاق رخ نداده است.

او تاکید کرد: ممکن است در شهرستان‌های دیگر این اتفاق افتاده باشد اما در تهران دلیلی برای مازوت سوزی پیدا نکردیم.

نظر شما