شناسهٔ خبر: 63959329 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: همشهری آنلاین | لینک خبر

از شورای شهر چه خبر؟ / ۲

پیرهادی: حرف‌ هایم در مورد مازوت‌سوزی مورد هجمه قرار گرفت | ارائه لیست نیروگاه‌ هایی که مازوت سوزی داشتند | چمران: بگویید که کجا مازوت مصرف می‌شود؟

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر به حاشیه های ایجاد شده در مورد اظهاراتش مبنی بر مازوت سوزی نیروگاه ها واکنش نشان داد و گفت: اسامی و تناژ مصرف مازوت این ۱۴ نیروگاه موجود است، این نیروگاه ها در سال ۱۴۰۱ مازوت سوزی انجام داده اند.

صاحب‌خبر -

به گزارش همشهری آنلاین، مهدی پیرهادی در یکصد و نود و نهمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه با انتقاد از وضعیت آلودگی هوا هجمه وسیعی از سازمان های مسئول به اظهارات بنده وارد شد، گفت: به منظور پرهیز از فرافکنی و فرار رو به جلوی برخی دستگاه ها به موضوع گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اشاره می کنم که در صحن مجلس قرائت شده بود.

او افزود: در فرازی از این گزارش آمده که وزارت نفت استانداردهای لازم را در استفاده از سوخت مازوت به کار نگرفته و سوخت بنزین، نفت سفید و گازوئیل استاندارد کافی را ندارند. بر اساس شرایط تحریمی، مصرف مازوت در کشور رو به افزایش است و از ۱۶ نیروگاه ۱۴ نیروگاه مازوت مصرف می کنند.

پیرهادی با بیان اینکه اسامی و تناژ مصرف مازوت این ۱۴ نیروگاه موجود است، یادآور شد: این نیروگاه ها که در سال ۱۴۰۱ مازوت سوزی انجام داده اند، اگر امسال از این اقدام خودداری کنند، از آنها تقدیر خواهیم کرد.

او ادامه داد: نیروگاه های ایرانشهر، منتظر قائم، شهید رجایی، رامین، شهید سلیمانی، منتظری، سهند، تبریز، زرند، بندرعباس، طوس، بیستون، شهید مفتح و شازند از نیروگاه هایی هستند که مازوت سوزی داشته اند.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه وزارت نیرو مکلف به تولید انرژی‌های تجدیدپذیر است که هنوز به نحو شایسته این خواسته محقق نشده است، گفت: بنده از قوه قضاییه و سایر دستگاه های نظارتی درخواست دارم که موضوع را پیگیری و نتایج را اعلام کنند.

باید تحقیق کنیم که مازوت سوزی انجام می‌شود یا خیر؟

مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز با بیان اینکه از سال قبل عبور کرده‌ایم و اتفاقات سال ۱۴۰۱ به ۱۴۰۲ مربوط نیست، گفت: نیروگاه منتظر قائم و شهید رجایی در استان تهران نیستند و باید منصفانه قضاوت و اعلام نظر کنیم.

او افزود: اگر در سال گذشته مازوت سوزی صورت گرفته یا نگرفته دیگر گذشته است و امروز ادعا می کنند که مازوت سوزی نمی کنند و ما باید تحقیق کنیم که مازوت سوزی انجام می شود یا خیر؟ بنده تحقیقاتی داشتم و وزارت نفت اعلام کرد که مازوت سوزی در تهران انجام نمی شود. چرا بر گذشته اصرار می کنیم؟ باید امروز را مورد توجه قرار دهیم. باید از نیروگاه منتظر قائم بازدید کنیم؛ اگر مازوت سوزی انجام شد، آنوقت پیگیری حقوقی و قضایی برای مجازات خاطیان را انجام می‌دهیم.

چمران تأکید کرد: اگر در نیروگاه های نزدیک استان تهران و البرز مازوت سوزی می شود، معرفی شوند. باید مستقیماً بگوییم که در تهران و البرز، کجا مازوت مصرف می شود؟ ما در جلسات پیشین گفتیم که کیفیت گازوئیل مطلوب نیست و پیگیری‌هایی به دنبال آن انجام شد اما باید مستند صحبت کنیم و مستندات هم به روز باشد.

نظر شما