شناسهٔ خبر: 63959906 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: خبرآنلاین | لینک خبر

مدودف، شولتس را به «دروغ‌گویی» متهم کرد

ایسنا نوشت:رئیس‌جمهور پیشین و معاون شورای امنیت روسیه، صدراعظم آلمان را به «دروغ‌گویی» درباره علت بحران انرژی در اروپا متهم کرد.

صاحب‌خبر -

«اولاف شولتس» صدراعظم آلمان روز شنبه در نشست حزب حاکم سوسیال دموکرات آلمان، روسیه و خود شخص ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری این کشور را به «توقف ارسال گاز به اتحادیه اروپا» متهم کرد.

صدراعظم آلمان طی این نشست گفت: این رئیس جمهور روسیه بود که عرضه گاز را از طریق خطوط سالم لوله گاز متوقف کرد. بنابراین ۵۰ درصد از عرضه گاز آلمان زیر سوال رفت. ۵۰ میلیارد متر مکعب گازی که از آن‌ها عبور می‌کرد، غیرقابل دسترس شد.

این اظهار نظرات خشم «دیمیتری مدودف» معاون شورای امنیت روسیه که سابقا رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر این کشور هم بوده را برانگیخت و موجب شد تا در شبکه اجتماعی ایکس واکنش نشان دهد و صدراعظم آلمان را به «دروغ‌گویی» و «تلاش برای انداختن تقصیر به گردن مسکو» متهم کند.

او در این پست نوشت: آلمان‌ها دروغ می‌بافند. آن‌ها به خاطر نفرت از روسیه، از مردم خود سوءاستفاده می‌کنند و به آن‌ها نارو می‌زنند. اکنون آن‌ها طفره می‌روند و دروغ می‌گویند.

طبق گزارش راشا تودی، درحالیکه اولاف شولتس جزئیات دیگری را در حین سخنرانی‌اش عنوان نکرد، اما ظاهرا به مشکلاتی پیرامون خطوط لوله نورد استریم اشاره کرده است.

در سپتامبر ۲۰۲۲، چندین انفجار زیر آبی خط لوله ‌نورد استریم ۱ و خط لوله جدید نورد استریم ۲ که روسیه و آلمان را از طریق دریای بالتیک متصل می‌کرد، متلاشی کرد.

این انفجارها در مناطق اقتصادی سوئد و دانمارک رخ داد. هر دو این کشورها گفتند که این انفجارها عمدی بوده، اما هنوز مشخص نشده که چه کسی مسئول این انفجارها بوده است. این کشورها و آلمان در حال تحقیق هستند. واشنگتن و ناتو این حادثه را «یک اقدام خرابکارانه» خوانده‌اند. مسکو، غرب را مقصر دانسته و بازرسان را متهم کرده که وقت‌کشی می‌کنند و قصد دارند تا عاملان این حملات را مخفی نگاه دارند.

در حالی که گزارش‌ها کی‌یف را در این اقدام خرابکارانه دخیل می‌داند، اما این تئوری را که توسط «سیمور هرش» روزنامه‌نگار سرشناس آمریکایی ارائه شده بود، مبنی بر اینکه ایالات متحده این خط لوله‌ها را نابود کرده، رد نمی‌کنند. سیمور هرش در ماه فوریه ادعا کرد که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا به سیا دستور داد تا با کمک نیروی دریایی نروژ این خط لوله‌ها را منفجر کند.

۳۱۱۳۱۱

نظر شما