شناسهٔ خبر: 63904971 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: جوان | لینک خبر

هشدار دبیر کل سازمان ملل درباره بروز فاجعه انسانی در غزه

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در نامه‌ای بی‌سابقه به شورای امنیت بار دیگر بر لزوم برقراری «آتش‌بس بشردوستانه» در نوار غزه تاکید کرد و نسبت به «فروپاشی کامل و قریب‌الوقوع نظم عمومی» در این منطقه هشدار داد.

صاحب‌خبر -

جوان آنلاین: استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل روز چهارشنبه به وقت محلی به خبرنگاران گفت: دبیر کل سازمان ملل متحد با توجه به گستردگی تلفات انسانی در غزه نامه‌ای را با استناد به ماده ۹۹ منشور سازمان ملل به رئیس شورای امنیت ارسال کرده است.

به گزارش ایرنا، این اولین باری است که گوترش از زمانی که در سال ۲۰۱۷ به سمت دبیر کلی سازمان ملل رسید، این کار را انجام می‌دهد. ماده ۹۹ منشور سازمان ملل بیان می‌کند که «دبیر کل می‌تواند هر موضوعی را که به نظر او ممکن است حفظ صلح امنیت بین‌المللی را تهدید کند، به شورای امنیت اطلاع رسانی کند.»

گوترش در این نامه گفته است: «فروپاشی کامل نظم عمومی» در نوار غزه ارسال کمک‌های بسردوستانه حتی به صورت محدود را «غیرممکن» خواهد کرد.

دبیرکل سازمان ملل تاکید کرده است: وضعیت غزه ممکن است صلح و امنیت بین المللی را تهدید کند و جامعه بین المللی باید از نفوذ خود برای پایان دادن به بحران استفاده کند.

این مقام ارشد سازمان ملل در این نامه از اعضای شورای امنیت خواسته است که برای جلوگیری از یک فاجعه انسانی فشار بیاورند و خواستار اعلام آتش بس بشردوستانه شده است.

گوترش در این نامه گفته است: «هیچ حفاظت موثری از غیرنظامیان در غزه وجود ندارد. هیچ‌جا در غزه امن نیست. جامعه بین‌المللی مسئولیت دارد از همه نفوذ خود برای جلوگیری از تشدید بیشتر تنش‌ها و پایان دادن به بحران استفاده کند.»

دبیرکل سازمان ملل تاکید کرده است: «اوضاع در غزه رو به وخامت گذاشته و در حال تبدیل شدن به فاجعه‌ای با تبعات برگشت ناپذیر برای فلسطینی‌ها و در کل برای صلح و امنیت در منطقه است.»

آژانس امدادرسانی و آوارگان فلسطینی سازمان ملل متحد (آنروا) که در غزه فعالیت می‌کند، روز چهارشنبه به وقت محلی اعلام کرد که این منطقه اکنون به "یکی از خطرناک‌ترین مکان‌های جهان" تبدیل شده است.

آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک افزود: با موج جدیدی از پناهجویان در جنوب غزه، وضعیت "هر دقیقه بدتر می‌شود".

وزارت بهداشت فلسطین گزارش داده است که تا روز سه شنبه، بیش از ۱۶ هزار نفر در حملات اسرائیل به غزه از ۷ اکتبر کشته شده اند. این وزارتخانه در آخرین به روز رسانی خود در مورد وضعیت بهداشتی غزه، اعلام کرد که حدود ۴۱ هزار نفر زخمی شده اند. هزار نفر دیگر نیز مفقود شده اند.

این وزارتخانه مستقر در رام‌الله در کرانه باختری، گزارش‌های خود را با داده‌های بیمارستان‌های غزه که توسط حماس اداره می‌شود، جمع‌آوری می‌کند.

ارتش رژیم اسرائیل نیز اعلام کرد که نیروی هوایی این رژیم در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۲۵۰ هدف حماس را در غزه بمباران کرد. سازمان‌های بشردوستانه خواستار پایان دادن به حملات شده اند.

سازمان بشردوستانه پزشکان بدون مرز خواستار توقف فوری «حملات بی‌رویه و بی امان» به غزه شد. این سازمان همچنین اعلام کرد که تجهیزات پزشکی در بیمارستان شهدای الاقصی مرکز غزه به شدت کم است.

به گزارش ایرنا، گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات غافلگیرکننده‌ای با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند که سرانجام پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳، میان اسرائیل و حماس آتش بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل برقرار شد.

به دنبال پایان آتش بس‌موقت چهار روزه میان حماس و اسرائیل، قطر به عنوان یکی از کشور‌های میانجی اعلام کرد که توافق حماس و تل آویو برای تمدید آتش بس به مدت ۴۸ ساعت حاصل شده است. حماس هم اعلام کرد که با قطر و مصر در مورد تمدید آتش‌بس بشردوستانه موقت برای ۲ روز دیگر، بر اساس همان شروط آتش‌بس قبلی به توافق رسیده است.

سرانجام صبح جمعه ۱۰ آذر برابر با اول دسامبر ۲۰۲۳، آتش‌بس موقت به پایان رسید و رژیم اسرائیل حملات علیه غزه را از سرگرفت. این رژیم برای تلافی حملات غافلگیرکننده «طوفان الاقصی» و جبران شکست خود و توقف عملیات مقاومت، تمام گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه است.

نظر شما