شناسهٔ خبر: 63779477 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: فارس | لینک خبر

رشد ۳۱ درصدی ترانزیت در استان خراسان‌رضوی

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان خراسان رضوی گفت: ترانزیت کالا از مجموع چهار پایانه مرزی فعال استان در طی ۸ماهه امسال با افزایش ۳۱درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه بوده است.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، جعفر شهامت اظهار کرد: در۸ماهه سال ۱۴۰۲نزدیک به ۲۵هزار دستگاه کامیون حامل ۴۸۰هزار تن کالای ترانزیتی از طریق چهار پایانه مرزی سرخس، لطف آباد، باجگیران و دوغارون وارد کشور شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از لحاظ تردد ۶ درصد و از نظر تناژ جابجا شده ۴۹درصد رشد داشته است.

وی بیان کرد: در همین مدت نزدیک به ۸۰ هزار و ۶۰۰دستگاه کامیون حامل ۱میلیون و ۶۰۰ هزارتن کالای ترانزیتی از طریق پایانه های مرزی استان از کشور خارج شده است که با رشد ۴۲درصدی تردد و رشد ۳۹درصدی تناژ حمل شده همراه بوده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان خراسان رضوی افزود: در ۸ماهه سال جاری بیش از ۲۵۷ هزار دستگاه کامیون حامل ۳ میلیون و ۵۹۰ هزار تن بار صادراتی، وارداتی و ترانزیتی از چهار پایانه مرزی استان تردد داشته است که حاکی از افزایش ۲۹ درصدی تردد نسبت به ۸ماهه سال گذشته است.

شهامت گفت: تردد ناوگان حامل محمولات صادراتی با ۵۸۶۰۰دستگاه و تردد ناوگان وارداتی با ۲۹۶۰دستگاه کامیون از پایانه های مرزی استان در ۸ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل به‌ترتیب ۲۲ درصد و ۱۰۴درصد افزایش داشته است.

وی تصریح کرد: همچنین تردد ناوگان ترانزیت ورودی و خروجی از مرزهای مشترک با ترکمنستان به مقصد کشورهای آسیای میانه در مدت یاد شده نسبت به سال قبل به ترتیب با رشد ۸درصدی و ۴۲درصدی همراه بوده است. 

مدیر کل راهداری استان با اشاره به اجرای طرح حمل یکسره ناوگان ترانزیتی از ابتدای آبان ماه اضافه کرد: در مدت یکماه از اجرای این طرح، در پایانه مرزی سرخس حدود ۳هزار تردد و در پایانه مرزی لطف آباد بیش از ۳۲۰۰ تردد بصورت حمل یکسره برای جابجایی بارهای ترانزیتی به مقصد کشورهای آسیای میانه صورت گرفته است که سهم ناوگان ایرانی در پایانه مرزی سرخس حدود ۸۰ درصد و در پایانه مرزی لطف آباد حدود ۳۰ درصد بوده است.
 شهامت همچنین سهم تردد به صورت حمل یکسره از کل تردد خروجی اعم از بارهای ترانزیتی و صادراتی مرزهای سرخس و لطف آباد را در آبان ماه به ترتیب ۷۸ درصد و ۵۶درصد اعلام نمود.

 وی در خصوص عملکرد پایانه مرزی دوغارون افزود در ۸ماهه سال جاری کل تردد صورت گرفته با ۹۵هزار دستگاه دارای رشد ۷درصدی و کل تناژ جابجا شده با بیش از ۱میلیون و ۲۰۰هزار تن، دارای رشد ۴درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته بوده است.

پایان پیام/

نظر شما