شناسهٔ خبر: 63779276 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: صدا و سیما | لینک خبر

ضرورت توجه به مدیریت پسماند در ارزیابی مراکز اقامتی و پذیرایی خراسان رضوی

توجه ویژه به مدیریت پسماند در ارزیابی هتل‌ها و مراکز اقامتی خراسان رضوی، ضروری است.

صاحب‌خبر -
ضرورت توجه به مدیریت پسماند در ارزیابی مراکز اقامتی و پذیرایی
 
به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان رضوی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی در کارگاه آموزشی مدیریت پسماند در تاسیسات گردشگری استان که در محل موزه بزرگ خراسان برگزار شد، گفت: با توجه به شعار سال سازمان جهانی گردشگری مبنی بر گردشگری و سرمایه‌گذاری سبز، توجه ویژه به مدیریت پسماند در ارزیابی هتل‌ها و مراکز اقامتی خراسان رضوی، ضروری است.
 
سیدجواد موسوی افزود: براساس گزارش بازدید‌های نظارتی از تاسیسات گردشگری، به استفاده بهینه از منابع، کمتر توجه می‌شود، بنابراین در صورت رعایت نشدن شیوه‌نامه مصرف انرژی، با توجه به برخی کمبود‌ها ممکن است گاز، آب یا برق تاسیسات گردشگری قطع شود.
 
وی آموزش را پایه و اساس توسعه گردشگری خواند و افزود: با برگزاری کارگاه‌های آموزشی در این زمینه تلاش می‌کنیم در مسیر اصلاح الگوی مصرف گام برداریم.
 
ضرورت آموزش مسائل زیست محیطی و الزامات گردشگری سبز
 
معاون گردشگری اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی هم در این جلسه گفت: حدود ۳۵ هزار نفر به صورت مستقیم و بیش از ۸۰ هزار نفر نیز به صورت غیرمستقیم در حوزه گردشگری خراسان رضوی مشغول به کار هستند.
 
یوسف بیدخوری افزود: ضرورت اشتغال پایدار این افراد موجب شده است مدیران و دست اندرکاران حوزه گردشگری، برنامه‌ها و اقدامات خود را معطوف به حضور هرچه بیشتر گردشگران و زائران کنند، ولی گردشگری سبز و الزامات آن به ما هشدار می‌دهد که باید برای حفاظت محیط زیست، مدیریت پسماند، مصرف بهینه انرژی و استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر، اهمیت ویژه تری قایل شویم.
 
وی با اشاره به اهمیت و ضرورت آموزش به مخاطبان گفت: باید به ارائه کنندگان خدمات و گردشگران و زائران در زمینه رعایت مسائل زیست محیطی و الزامات گردشگری سبز، آموزش دهیم.
 
بیدخوری با بیان اینکه تحقق گردشگری سبز منوط به مشارکت جامعه هدف و ذینفعان است، درباره برگزاری این کارگاه آموزشی گفت: این کارگاه آموزشی با همکاری سازمان مدیریت پسماند شهرداری، سازمان محیط زیست، اداره کل میراث‌فرهنگی و جوامع حرفه‌ای واحد‌های اقامتی و پذیرایی خراسان رضوی برگزار شده است.
 
معاون گردشگری اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با اشاره به شعار روز جهانی گردشگری در سال ۲۰۲۳ (گردشگری و سرمایه گذاری سبز)، تصریح کرد: آشنا سازی مدیران و کارکنان تأسیسات گردشگری با روش‌های نوین بازیافت مواد در راستای توسعه گردشگری پایدار و توجه به اهمیت مؤلفه‌های حفظ محیط زیست محسوب می‌شود.
 
در ادامه این کارگاه آموزشی، اکبر قلی زاده، مسئول آموزش سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد به آموزش حاضران در خصوص اهمیت مدیریت پسماند و تشریح مسائل مشکلات زیست محیطی موجود پرداخت و بر ضرورت همراهی تاسیسات گردشگری در زمینه کاهش اثرات مخرب زیست محیطی در این کارگاه تاکید کرد.

نظر شما