شناسهٔ خبر: 63777892 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: فارس | لینک خبر

رئیسی با مترو وارد شهر پرند شد + فیلم

رئیس جمهور با طی مسیر ایستگاه فرودگاه امام خمینی (ره) تا شهر پرند، از متروی این شهر به صورت رسمی بهره‌برداری کرد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری فارس از تهران، آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور  که صبح امروز پنجشنبه به منظور بهره‌برداری از دو طرح عمرانی دولت مردمی وارد شهرستان رباط کریم شده است، با طی مسیر فرودگاه امام خمینی (ره) تا شهر پرند با قطار شهری، از متروی این شهر به صورت رسمی بهره‌برداری کرد.

 

 

 

این طرح که با پیشرفت 30 درصدی تحویل دولت سیزدهم شده بود، با اعتباری بیش از 750 میلیاردتومان از محل اعتبارات وزارت راه و شهرسازی و 200 میلیارد تومان از محل بودجه‌های عمومی دولت تامین اعتبار و تکمیل شد.

خط متروی پرند به طول 50 کیلومتر از ایستگاه شاهد در خط یک به سمت شهر پرند امتداد می‌یابد و بر همین اساس شهروندان می‌توانند از تجریش تا پرند و بالعکس را مستقیم و با مترو طی کنند.

مطالعات پروژه خط مترو تهران-پرند در سال 1384 توسط وزارت راه و شهرسازی آغاز شد. عملیات اجرایی این پروژه سال 1390 شروع شد و در سال 1391 اجرای کل طرح به شهرداری تهران واگذار شد. بخشی از این طرح در محدوده حد فاصل ایستگاه شاهد تا شهر آفتاب به طول چهار کیلومتر در ابتدای سال 1395 و بخش دیگر از ایستگاه شهر آفتاب تا فرودگاه امام خمینی(ره) به طول 26 کیلومتر در مردادماه سال 1396 تکمیل و مورد بهره‌برداری قرار گرفت، اما قطعه دوم پروژه متروی پرند به طول 19 کیلومتر از فرودگاه امام خمینی (ره) تا شهر پرند طراحی شد که به دلیل محدودیت‌های مالی و سایر مشکلات متوقف ماند.

رئیس جمهور آذرماه سال گذشته و در نخستین برنامه سفر یک روزه خود به شهرستان رباط کریم، از روند احداث خط مترو شهر جدید پرند بازدید کرد. دکتر رئیسی همچنین در فروردین امسال در سفر به رباط کریم به مسئولان دستور داد تا هر چه سریع‌تر موانع تکمیل خط مترو برداشته شود.

ایستگاه شهر پرند در واقع آخرین ایستگاه در توسعه جنوبی خط یک محسوب می‌شود که هدف اصلی آن دسترسی و اتصال شهر جدید پرند به شبکه سراسری متروی تهران و ارائه سرویس حمل و نقل به مسافران شهر جدید پرند و مناطق اطراف با قیمت بسیار نازل است و به‌جز حمل و نقل سریع، حذف اثرات زیست محیطی استفاده از سوخت فسیلی و صرفه‌جویی قابل ملاحظه در هزینه منابع ملی و وقت مسافران را در پی دارد.

پرند در 30 کیلومتری جنوب‌ غربی تهران و در مسیر آزادراه تهران ساوه و در مجاورت فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) واقع شده است و روزانه بیش از 30 هزار نفر بین تهران و پرند تردد می‌کنند.

پایان پیام/

نظر شما