شناسهٔ خبر: 63768697 - سرویس ورزشی
نسخه قابل چاپ منبع: ورزش۳ | لینک خبر

چشم بسته همدیگر را پیدا می‌کردیم؛

روایت علی دایی از پاس گل صعود به جام جهانی

سه ستاره تیم ملی ایران در سال 98 با هماهنگی بالای خود در گل صعود مقابل استرالیا نقش داشتند.

صاحب‌خبر -

به گزارش "ورزش سه"، با وجود گذشت 26 سال از تساوی به یادماندنی در زمین استرالیا و صعود تیم ملی ایران به جام جهانی 1998 هنوز گل خداداد عزیزی با پایه‌گذاری کریم باقری و پاس در عمق علی دایی در ذهن هواداران فوتبال بر جای مانده و به‌عنوان یکی از بهترین لحظات ورزشی از آن یاد می‌شود.

گزارش خاطره انگیز جواد خیابانی با تک اسم‌ها و جملات کوتاه که «کریم باقری، دایی، یک فرصت خوب، حالا پشت مدافعان، خداداد عزیزی، توی دروازه توی دروازه، گل، گل برای ایران، خداداد عزیزی، بازهم روی زمین...» را برای آن گل روایت کرد، با خاطره صعود به جام جهانی 98 عجین شده که حالا علی دایی نیز در مصاحبه با تابناک آن را به‌عنوان پاسورِ گل و ملی‌پوشی که در زمین بود، روایت می‌کند:

* تری ونبلز، سرمربی بریتانیایی تیم‌ ملی استرالیا در دیدار ۸ آذر ۱۳۷۶ برابر ایران درگذشت. ایشان درباره پاس گلی که به خداداد عزیزی دادید، گفته بود که تا آخر عمرم آن پاس هوشمندانه را فراموش نخواهم کرد.

از شنیدن خبر درگذشت آقای ونبلز متاثر شدم. بازی و روز عجیبی در فوتبال ملی ایران بود. ایشان مربی بزرگی بود و به بنده لطف داشتند که چنین نظری دادند. بازی ما برابر استرالیا در ملبورن یک بازی خاص بود که هیچ‌گاه از یاد و خاطر فوتبال‌دوستان ایرانی و ایرانیان پاک نخواهد شد. آن پاس تنها و بهترین کاری بود که در آن لحظه می‌توانستم انجام بدهم. خوشحالم که خداداد هم به بهترین نحو ممکن از آن فرصت استفاده و دروازه مارک بوسنیچ را باز کرد.

1960231

* پاس طلایی خاصی بود که شاید از عهده بهترین پاسورها هم برنمی‌آمد در آن صحنه چنین کاری بکنند...

من یک آن خداداد را دیدم. فرصت زیادی برای تصمیم‌گیری نداشتم. توپ از کریم باقری به من رسید و وقتی چرخیدم، خداداد را در حال فرار دیدم و خدا را شکر بهترین مسیر را تشخیص و پاس را ارسال کردم.

* سه بازیکنی که در شکل‌گیری و به ثمر رسیدن آن گل حساس نقش داشتند، در تیم منتخب آسیا هم حضور پیدا کردند. کریم باقری، علی دایی و خداداد عزیزی.

من و خداداد که به خاطر سال‌ها بازی در کنار هم شناخت خیلی خوبی از حرکات بدون توپ و پا به توپ هم داشتیم. پاس‌های ما بعضا چشم بسته بود. با کریم هم که سال‌ها در پرسپولیس و تیم‌ ملی با هم بازی کرده بودیم. شما مروری بر گل‌های ملی من بکنید، خیلی از پاس گل‌ها را خداداد به من داده بود.

نظر شما