شناسهٔ خبر: 63766320 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: قدس آنلاین | لینک خبر

زندگی و خدمات دکتر مجید شهریاری به بهانه سیزدهمین سالروز شهادتش/شهید علم

امروز سالگرد شهادت دکتر مجید شهریاری دانشمند هسته ای ایران است که ۸ آذر ۱۳۸۹ به شهادت رسید

صاحب‌خبر -

                                                                                                           

خدابخش حکیمی-خبرنگار تحریریه جوان قدس: کسانی که در راه وطن جانشان را فدا می‌کنند، فقط آنهایی نیستند که در جبهه جنگ با دشمن روبرو می‌شوند. آدم‌هایی بسیاری هم هستند که در راه پیشرفت و اعتلای سرزمین‌شان از طرق نظیر علم و دانش تلاش ‌می‌کنند، که دشمن هیچ کدام از آنها را تاب نمی‌آورد و از هر فرصتی برای از بین بردن‌آنها استفاده می‌کنند. در این گزارش به زندگی و فعالیت‌های علمی این دانشمند هسته‌ای می‌پردازیم.

زندگی‌نامه دکتر مجید شهریاری

مجید شهریاری در ۱۶ آذر سال ۱۳۴۵ در استان زنجان چشم به این دنیا گشود. شهریاری تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در زنجان به پایان رسانیده و در کنکور سراسری سال ۱۳۶۳ با کسب رتبه دوم در سهمیه مربوطه در رشته الکترونیک دانشگاه صنعتی امیر کبیر پذیرفته شد.

دکتر شهریاری در سال ۱۳۶۷  با بهجت قاسمی عضو هیئت علمی دانشکده شهید بهشتی ازدواج کرد، ثمره این ازدواج دو فرزند به نام‌های محسن و زهرا بود.دکتر مجید شهریاری در ۸ آذر ماه سال ۱۳۸۹، در هنگام رفتن به سمت دانشگاه توسط عوامل موساد ترور شد. گرچه خانواده وی مایل بودند که فرزندشان در زنجان به خاک‌سپرده شود اما در نهایت این شهید علم را در امامزاده صالح تهران به خاک سپردند.

بخشی از فعالیت‌های شهید شهریاری به دست خط خودش

اینجانب در کنکور سراسری سال ۱۳۶۳ با کسب رتبه دوم در سهمیه مربوطه در رشته الکترونیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر پذیرفته شده و پس از فراغت تحصیل در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی هسته ای شرکت کرده و با کسب رتبه اول تحصیلات خود را از سال ۱۳۶۹ در دانشگاه صنعتی شریف آغاز کردم.

در بخش های دیگری از این سوابق آمده است: در سال ۱۳۷۱ نیز دوره کارشناسی ارشد خود را به پایان رساندم و با توجه به کسب رتبه اول در دوره مذکور با استفاده از آیین نامه دانشجویان رتبه اول، در دوره دکتری علوم و تکنولوژی هسته‌ای دانشگاه صنعتی امیرکبیر پذیرفته شدم. تحصیلات دوره دکتری خود را نیز در سال ۱۳۷۷ به پایان رسانده و از آبان ماه ۱۳۷۷ نیز به عنوان عضو هیئت علمی در دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر مشغول به کار شدم.

به بهانه سیزدهمین سالروز شهادت دکتر مجید شهریاری/شهید علمبه بهانه سیزدهمین سالروز شهادت دکتر مجید شهریاری/شهید علم

دست نوشته‌ای از شهید مجید شهریاری

نحوه ترور دکتر مجید شهریاری

به بهانه سیزدهمین سالروز شهادت دکتر مجید شهریاری/شهید علم

در صبح حادثه دکتر مجید شهریاری و راننده جلو نشستند و همسر وی هم عقب ماشین نشست. پس از طی ششصد متر، در بزرگراه ارتش یک موتور سیکلت به ماشین نزدیک شده و بمب را به در سرنشین خودرو متصل می‌کند و سرعت می‌گیرد و دور می‌شود که در همین حین فریاد همسر و راننده وی را از بمب مطلع می‌کند راننده و همسر او از ماشین پیاده می‌شوند و همسر او به سرعت به سمت درب سرنشین خودرو می‌رود و درب خودرو را باز می‌کند تا شهریاری را از خودرو خارج کند اما وی به خاطر گیر کردن کمربند ایمنی نمی‌تواند در زمان کم از ماشین خارج شود و بمب به روی در خودرو منفجر می‌شود و همسر او را چندین متر به عقب پرتاب می‌کند.

 به گفته شبکه ان‌بی‌سی دو مقام رسمی عالی‌رتبه دولت باراک اوباما تأیید کرده‌اند که سازمان منافقین تحت حمایت رژیم صهیونیستی این ترورها را انجام داده‌است و آمریکا از این ترورها آگاه بوده ولی دخالتی در آن نداشته‌است.

رونن برگمن در کتاب برخیز و اول او را بکش می‌نویسد پس از آنکه آریل شارون داگان را به عنوان ریاست موساد منتصب کرد او را مسوول برهم زدن برنامه هسته‌ای ایران قرارداد، چرا که از دید هر دوی آنها یک تهدید علیه رژیم صهیونیستی محسوب می‌شد. داگان برای به انجام رساندن این مهم به شیوه‌های مختلفی دست زد. دشوارترین و البته کاراترین آنها به اعتقاد داگان شناسایی دانشمندان کلیدی در صنعت موشکی و هسته‌ای و سپس شهادت آنها بود. موساد پانزده تن از این افراد را شناسایی کرد و از بین آنها شش تا را حذف نمود. عملیات حذف بیشتر اوقات در هنگام صبح که در راه رفتن به سر کار بودند بوسیله بمب‌های سریع‌الانفجاری که توسط یک موتور سیکلت‌سوار به خودروی آنها می‌چسبیدند انجام می‌شد. این عملیاتها و بسیاری دیگر که توسط موساد کلید زده شده و در بعضی اوقات با همکاری ایالات متحده انجام می‌شدند همگی موفقیت‌آمیز بودند

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با خانوده شهید شهریاری

به بهانه سیزدهمین سالروز شهادت دکتر مجید شهریاری/شهید علم 

آیت الله خامنه‌ای خطاب به خانواده شهید شهریاری گفتند:شهادت دکتر شهریاری، آبروی داد به جامعه علمی کشور، شهادت همچنین شخصیت برجسته و مورد قبولی، به دشمن نشان‌داد که در محیط علمی جمهوری اسلامی، اینجوری شخصیت‌ها و انگیزه‌هایی وجود دارد.

بی‌شک توفیقات فراوانی که امروز جمهوری اسلامی ایران در مسیر صنعت هسته‌ای به دست آورده مرهون مجاهدت‌های علمی و جهادی دانشمندان این صنعت است. نوابغی که علم و معنویت را با هم درآمیخته و ایران اسلامی را به قله دانش هسته‌ای رساندند.

   مراسم تشییع پیکر شهید علم

به بهانه سیزدهمین سالروز شهادت دکتر مجید شهریاری/شهید علم

پیکر دکتر شهید مجید شهریاری در میان انبوه از جمعیت از مقابل مسجد دانشگاه شهید بهشتی برداشته و در امام‌زاده صالح به خاک سپرده شدند.

آیت الله جوادی آملی:شهید شهریاری با دو دست پر وارد صحنه قیامت می‌شود

آیت الله عبدالله جوادی آملی در مراسم چهلم شهید شهریاری گفتند: در روایات اهل بیت(ع) آمده که در صحنه قیامت خون شهید را با مرکب دانشمندان می‌سنجند و مرکب دانشمند وزین‌تر از خوش شهیدان است ولی اگر دانشمندی برای حفظ دین خود شربت شهادت نوشید، وزن و موزون را به همراه دارد.

چکیده سخنان این مرجع تقلید رابخوانید:

  • آنچه علمش شرح حقیقت جهان است و آثار الهی را شرح می‌دهد، خلقت خدا را تشریح می‌کند نه طبیعت را. او معلوم را حقیقت خدا می‌داند نه طبیعت رهاشده؛ چونان شهید هر دو دستش پر است و با یک دست وزن را و با یک دست موزون را به همراه می‌آورد.
  • دانشمندان حوزه و دانشگاه و شهید شهریاری با یک دست گوهر را دارند و با دست دیگر تیغ حافظ گوهر را. هرگز دانشمند تیغ به دست نمی‌گیرد که دیگری را از پای درآورد بلکه آنها تیغ به دست می‌گیرند که از این حریم و گوهر پاسداری کنند.
  • دوستان شهید شهریاری و خاندان او مطمئن باشند که او هم‌اکنون در روح و ریحان است و اگر با دو دست پر به بارگاه الهی راه یافت، نه تنها مشکل خودش را حل می‌کند بلکه مشکل دیگران را هم برطرف می‌کند و از دیگران شفاعت خواهد کرد.

   

نظر شما