شناسهٔ خبر: 63751032 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: برنا | لینک خبر

ایروانی: ایالات متحده باید اقدامات غیرقانونی خود در سوریه را متوقف کند

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد با بیان اینکه ایالات متحده باید اقدامات غیرقانونی خود در سوریه را متوقف کند،گفت: آمریکا به تعهدات حقوقی بین‌المللی خود، از جمله قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت، که همه کشورهای عضو را ملزم به حمایت و احترام به حاکمیت ملی، استقلال و تمامیت ارضی سوریه می‌کند، عمل کند. سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد با بیان اینکه ایالات متحده باید اقدامات غیرقانونی خود در سوریه را متوقف کند،گفت: آمریکا به تعهدات حقوقی بین‌المللی خود، از جمله قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت، که همه کشورهای عضو را ملزم به حمایت و احترام به حاکمیت ملی، استقلال و تمامیت ارضی سوریه می‌کند، عمل کند.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری برنا، متن سخنرانی امیر سعید ایروانی،سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان مللمتحد در جلسه شورای امنیت سازمان ملل در مورد "وضعیت خاورمیانه(سوریه) به شرح زیر است:

بحران انسانی در سوریه همچنان وخیم است. مردم سوریه از چالش های اقتصادی عمیقی رنج می برند. علیرغم تلاش‌های سازمان مللو شرکای بشردوستانه آن برای ارائه کمک‌های ضروری به نیازمندان، تأثیر مستمر تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی به‌ویژه تحریم‌هایغیرقانونی توسط ایالات متحده، بار عظیمی را بر دوش مردم سوریه از جمله زنان و کودکان وارد می‌کند.

یک نگرانی قابل توجه تخصیص ناکافی بودجه فعلی برای پاسخ بشردوستانه سوریه است که بسیار کمتر از نیازهای واقعی است. اینکمبود شدید توانایی سازمان ملل را برای ارائه کمک های لازم به نیازمندان شدید به شدت مختل می کند.

کمک های بشردوستانه و طرح های بازسازی در سوریه نباید به عنوان ابزاری برای اعمال فشار سیاسی بر دولت سوریه مورد استفادهقرار گیرد. مهم است که اطمینان حاصل شود که ارسال بی‌طرفانه و غیرسیاسی کمک‌های بشردوستانه به تمام مناطق سوریه اقدامیحیاتی برای حفظ جان انسان‌ها است.

ایران از تصمیم دولت سوریه در 10 نوامبر 2023 برای تمدید مجوز اعطا شده به سازمان ملل متحد و آژانس های تخصصی آن برایاستفاده از گذرگاه های «باب السلمه» و «الراعی» به مدت سه ماه دیگر استقبال می کند.

ایران بر اهمیت حمایت از انتقال کمک از طریق سازوکارهای ارسال کمک تاکید می کند که از حمایت کامل دولت سوریه برخوردار است ونشان دهنده رویکردی پایدار و سازنده است که می تواند به طور قابل توجهی وضعیت انسانی در سوریه را بهبود بخشد.

فقدان پاسخ قاطع شورای امنیت، موجب وقاحت رژیم اسرائیل برای ادامه تجاوزات خود به خاک سوریه شده است. رژیم اسرائیل علاوه برجنایات خود علیه مردم غزه، به اقدامات تروریستی و تجاوزکارانه خود در داخل خاک سوریه ادامه می دهد و عمداً غیرنظامیان وزیرساخت های حیاتی را هدف قرار می دهد.

ایران اقدامات شنیع تروریستی رژیم اسرائیل، به ویژه حملات هوایی اخیر به فرودگاه غیرنظامی دمشق در 26 نوامبر را که خساراتشدیدی به تاسیسات ضروری فرودگاه وارد کرد و اختلال قابل توجهی در عملکرد آن ایجاد کرد، به شدت محکوم می کند. ما از شورایامنیت می خواهیم که نقض فاحش حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه توسط اسرائیل را محکوم کند.

حضور غیرقانونی نیروهای نظامی آمریکا در سوریه و ادامه اشغال آن، منبع اصلی ناامنی در این کشور است و زمینه مساعدی را برایتغذیه سازمان‌های تروریستی در داخل سوریه و منطقه وسیع‌تر فراهم کرده است.

ایالات متحده ادعا می کند که در سوریه با تروریسم مبارزه می کند، در واقع اقدامات غیرقانونی آن در سوریه مصونیت و سپر حفاظتیبرای سازمان های تروریستی برای پیشبرد برنامه های سیاسی ایالات متحده و رژیم اسرائیل در منطقه ایجاد می کند.

همچنین به دلیل وضعیت غزه، آمریکا علیرغم ابراز نگرانی از سرریز تنش در سوریه، سعی در سوء استفاده از این وضعیت و افزایشتنش و بی‌ثباتی سوریه دارد.

ما همچنان معتقدیم که راه حل اساسی برای بحران سوریه باید از راه های دیپلماتیک و سیاسی دنبال شود.

در این زمینه، ما به اهمیت از سرگیری جلسات کمیته قانون اساسی را به عنوان یک سازوکار موثر برای پیشبرد روند سیاسی تاکید میکنیم. ادامه فعالیت این کمیته حیاتی است. نقش سازمان ملل متحد باید حمایتی باشد و کل فرآیند تحت رهبری و مالکیت سوریه باشد.

ایران از فرمان قانونی اخیر رئیس جمهوری عربی سوریه که دومین فرمان عفو عمومی در کمتر از یک سال گذشته است، استقبال می کند.

ایران از بازگشت آوارگان سوری به کشورشان حمایت می کند. پرداختن به چالش های متعدد پیش روی پناهندگان سوری مستلزم ایجادزیرساخت های حیاتی است. سازمان ملل متحد، به ویژه کمیساریای عالی پناهندگان، نقشی اساسی در این تلاش ایفا می کند. ما ازتعامل و گفتگوی سازنده بین دولت سوریه با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در رسیدگی به این موضوع استقبال و حمایت میکنیم.

مایلم بر تعهد تزلزل ناپذیر ایران به ادامه کمک با هدف کاهش رنج مردم سوریه تاکید کنم. ما معتقدیم که پرداختن به پیامدهای بحرانسوریه نیازمند رویکردی جامع و تعهد سیاسی واقعی است. این تعهد باید مستلزم پایان دادن به تجاوزات مکرر و سیستماتیک اسرائیل،پایان دادن به اشغال خاک سوریه، خروج غیرقانونی نیروهای خارجی از خاک سوریه، لغو سریع و بدون قید و شرط اقدامات قهرییکجانبه و حمایت فعال از روند سیاسی تحت رهبری و مالکیت سوریه باشد.

و در نهایت، اتهامات بی اساس ایالات متحده علیه کشور من در این نشست قاطعانه رد می شود. به نظر می رسد این اتهامات بیاساس بخشی از تلاش عمدی ایالات متحده برای منحرف کردن توجه از نقض جدی حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل متحد درجمهوری عربی سوریه باشد.

مایلم تاکید کنم که جمهوری اسلامی ایران هرگز در هیچ اقدام یا حمله ای علیه نیروهای نظامی آمریکا در سوریه یا جاهای دیگر دستنداشته است. ایران همواره به تعهدات خود برای ارتقای صلح و امنیت در منطقه پایبند بوده است.

ایالات متحده باید اقدامات غیرقانونی خود در سوریه را متوقف کند، به اشغال غیرقانونی خود پایان دهد و به تعهدات حقوقی بین‌المللیخود، از جمله قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت، که همه کشورهای عضو را ملزم به حمایت و احترام به حاکمیت ملی، استقلال و تمامیتارضی سوریه می‌کند، عمل نماید. چنین اقداماتی برای ارتقای صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی بسیار مهم است.

همچنین قاطعانه ادعاهای غیرمستند مطرح شده توسطبریتانیا را رد می کنم.

انتهای پیام 

نظر شما