شناسهٔ خبر: 62713758 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: عصر ایران | لینک خبر

پارلمان ارمنستان اساسنامه رُم را تصویب کرد

وزارت خارجه روسیه پیش‌تر هشدار داده بود تصویب اساسنامه رم از سوی ارمنستان پیامدهای منفی برای روابط روسیه - ارمنستان خواهد داشت.

صاحب‌خبر -

پارلمان ارمنستان «اساسنامه رُم» را تصویب کرد و این کشور را تحت صلاحیت دیوان کیفری بین‌المللی قرار داد.

به گزارش فارس؛ پارلمان ارمنستان اساسنامه رُم دیوان کیفری بین‌المللی را در جلسه امروز خود تصویب کرد. 

به گزارش خبرگزاری «ترند»، ارمنستان این اساسنامه را در سال ۱۹۹۹ امضا کرد اما آن را تصویب نکرد. اول سپتامبر ۲۰۲۳، دولت ارمنستان پیش‌نویس تصویب اساسنامه رم را به پارلمان ارسال کرد و روند تصویب آن که در سال ۲۰۰۴ به حالت تعلیق درآمده بود، از سر گرفته شد. 

در ماه مارس، دیوان کیفری بین‌المللی حکم بازداشت «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه را به اتهام ارتکاب جرایم جنگی صادر کرد. وزارت خارجه روسیه پیش‌تر هشدار داده بود تصویب اساسنامه رم از سوی ارمنستان پیامدهای منفی برای روابط روسیه-ارمنستان خواهد داشت. 

روسیه و اوکراین هیچکدام عضو اساسنامه دیوان کیفری بین‌المللی نیستند اما برخی کارشناسان حقوق بین‌المللی ادعا کرده‌اند که این حکم می‌تواند بر سفر پوتین به خارج از روسیه اثرگذار باشد. «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در همین خصوص گفت «روسیه عضو اساسنامه دیوان بین‌المللی کیفری دررم نیست و هیچ تعهدی ذیل آن ندارد».

به گزارش ترند، در جلسه امروز پارلمان ارمنستان، ائتلاف‌های مخالف «ارمنستان» و «افتخار دارم» بحث درباره این اساسنامه را تحریم و جلسه را ترک کردند. 

پیش از این، دادگاه قانون اساسی ارمنستان تعهدات مندرج در اساسنامه رم را مطابق با قانون اساسی ارمنستان اعلام کرده بود. 

اواسط شهریور، وزارت خارجه روسیه سفیر ارمنستان در این کشور را برای «گفت‌وگوی جدی» درباره برخی اقدامات غیردوستانه ایروان احضار کرد. مواردی که روسیه به آن اعتراض داشت، آغاز روند تصویب اساسنامه رُم، سفر همسر «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان به کی‌یف پایتخت اوکراین و برگزاری رزمایش مشترک ارمنستان با ایالات متحده را شامل می‌شد. 

پاشینیان در پی تحولات اخیر در منطقه قره‌باغ کوهستانی اظهاراتی انتقادی را نسبت به روسیه مطرح کرده و نیروهای حافظ صلح روس را به ناتوانی در جلوگیری از خصومت‌های اخیر از سوی جمهوری آذربایجان متهم کرده است.

 کرملین اما پاشینیان را مقصر خوانده و او را به تسریع تحولات قره‌باغ با اذعان به حاکمیت جمهوری آذربایجان بر این منطقه و آسیب زدن به روابط ارمنستان با روسیه با در آغوش گرفتن غرب متهم کرده است. 

برچسب‌ها:

نظر شما