شناسهٔ خبر: 62615517 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

تولیت آستان قدس: دفاع مقدس باعث رشد روحیه انقلابی ملت ایران شد

مشهد- ایرنا- تولیت آستان قدس رضوی گفت: دفاع مقدس روحیه انقلابی را در ملت ایران رشد و ارتقا داد و نیروهای انقلابی با توکل بر خدا به خود متکی بودن، هیچ چیز را برای خود نخواستن و معیار را نظام، اسلام، کشور و مردم قرار داده و چشم کمک به دشمنان نداشته است.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایرنا بنقل از پایگاه خبری آستان قدس، حجت الاسلام احمد مروی روز چهارشنبه در دیدار با فرماندهان، پیشکوتان و اعضاء ستاد گرامیداشت مناسبت‌های ملی دفاع مقدس، افزود: یکی از خسران‌های حکومت پهلوی برای ملت ایران، گرفتن روحیه اعتماد به نفس بود.

وی ادامه داد: از گزاره‌هایی که به شدت در دوران پهلوی تبلیغ می‌شد و مدام روشنفکران خود فروخته نیز آن را به جامعه تزریق می‌کردند، روحیه «یأس و ما نمی‌توانیم»، «خودکم‌بینی ملی»، «عدم اعتماد به نفس ملی» و «شیفتگی» نسبت به غرب بود؛ پیش از انقلاب هیچ تولید علمی در کشور وجود نداشت و کشور دچار از خودبیگانگی و مقهور علم و دانش غرب بود.

تولیت آستان قدس اظهار داشت: اوج ننگ تاریخی حکومت پهلوی آن است که علی‌رغم تمام شعارها و فریادهای وطن پرستانه؛ بدون هیچ جنگی در دوران رضاشاه مناطق مهمی از غرب کشور را جدا کرده و در دوره محمدرضا شاه نیز سرزمین استراتژیک بحرین را از ایران جدا کردند.

حجت الاسلام‌ مروی اظهار کرد: در انقلاب اسلامی که حکومت در دست متدینین و صالحان قرار گرفت؛ علی‌رغم تمام شرایط نامساعد جنگی، با صلابت از این سرزمین دفاع شد و هیچ خاکی از کشور جدا نشد، این یک افتخار و برگ زرینی در تاریخ ایران است.

وی با بیان اینکه نه تنها در هفته دفاع مقدس بلکه باید هر روز دلاوری‌ها، رشادت‌ها و ایثارگری‌های دوران دفاع مقدس بیان و تکرار شود زیرا غذای روح جامعه است؛ اضافه کرد: همانگونه که بدن انسان هر روز به تکرار غذای جسمانی برای ادامه حیات نیاز دارد، تکرار حماسه‌های دوران دفاع مقدس به عنوان غذای روحی جامعه نیز نه تنها ملال آور نبوده بلکه برای تقویت روحیه معنویت، فداکاری، مبارزه و جهاد جامعه ضروری است.

تولیت آستان قدس رضوی توفیقات انقلاب اسلامی و پیروزی‌های دوران دفاع مقدس را نتیجه ارادت به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) دانست و ابراز کرد: محبت نسبت به اهل بیت(ع) برای مؤمنین و جامعه اسلامی حیات، عزت، اقتدار و قدرت می‌آورد.

وی بر لزوم استفاده از ابزار هنر برای اعتلای فرهنگ دفاع مقدس و بیان وقایع تاریخی کشور تأکید و تصریح کرد: باید از کتاب، فیلم، سرود، خاطرات، سخنرانی، تئاتر و دیگر ابزاری هنری به بهترین و جذاب ترین شکل برای انتقال مفاهیم دوران دفاع مقدس به جامعه استفاده کنیم؛ در حوزه دفاع مقدس کارهای هنری زیادی انجام شده اما شاید کارهای نشده بیشتر باشد.

حجت الاسلام‌ مروی افزود: نباید فقط با بخشی از جوانان و نوجوان ارتباط گرفت؛ تمام جوانان فرزندان این کشور هستند و باید با همه آنها ارتباط برقرار کرد؛ اگر جوانان را رها کنیم دشمن آنها را خواهد گرفت؛ در صورت انتقال صحیح مفاهیم و برکات انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس به نسل جوان بسیاری از نابسامانی‌های اجتماعی که بعضا مشاهده می‌شود برطرف خواهد شد؛ زیرا این مفاهیم مطابق با فطرت انسان‌هاست.

تولیت آستان قدس با اشاره به نقش بانوان در دوران دفاع مقدس، نیز گفت: اگر روحیه فداکاری، مقاومت و صبر مادران و همسران شهدا و جانبازان در دوران دفاع مقدس نبود، روحیه خودباختگی و ترس به جامعه منتقل می‌شد و آنگاه آن پیروزی‌ها و توفیقات درخشان حاصل نمی‌شد؛ نقش مادران و همسران در تقویت روحیه و تشویق رزمندگان برای حضور هر چه پرشورتر در جبهه‌ها در ایام جنگ تحمیلی بسیار شاخص و تعیین کننده بود.

وی با بیان اینکه نقش بی‌بدیل بانوان در دوران دفاع مقدس را نباید نادیده گرفت، اظهار کرد: اگر مادران و همسران رزمندگان در پشت جبهه‌ها آن روحیه مقاومت، ایستادگی و صبر را نداشتند، جنگ به پیروزی نمی‌رسید؛ بانوان در دوران دفاع مقدس تمدن نوینی را ایجاد کردند که نشان داد می‌توان در کنار احساس محبت نسبت به همسر و فرزندان در دفاع از دین و کشور ایستادگی کرد.

حجت الاسلام‌ مروی نقل خاطرات دوران انقلاب و دفاع مقدس را مصداق تعظیم شعائر اسلامی و بیان آموزه‌های اهل بیت(ع) دانست و عنوان کرد: بنای ما استفاده از فضاهایی در حرم مطهر به میزان مقدورات برای پاسداشت فرهنگ جهاد و ارج نهادن به رزمندگان است؛ لذا آستان قدس رضوی این آمادگی را دارد در طول سال فضاهایی از حرم مطهر را در اختیار رزمندگان و آزادگان برای بیان خاطرات آن‌ها قرار دهد، بیان این خاطرات روحیه ملی را تقویت می‌کند و این پیام را برای نسل جوان به همراه دارد که چه زحمات و سختی‌ها و خون‌هایی نثار این انقلاب شکوهمند شده است.

به گزارش ایرنا، خراسان رضوی با حدود ۳۰۰ هزار رزمنده در دوران دفاع مقدس ۱۷ هزار و ۲۸۴ شهید، ۴۹ هزار و ۷۲۹ جانباز و سه هزار و ۳۹۷ آزاده را در راه تحقق آرمانهای انقلاب اسلامی و حفظ تمامیت ارضی کشور تقدیم کرده است.

نظر شما