شناسهٔ خبر: 62514850 - سرویس ورزشی
نسخه قابل چاپ منبع: ورزش۳ | لینک خبر

روز دوم مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جهان

انتقام از تاریخ، شش ثانیه به پایان

امین میرزازاده در شش ثانیه به پایان کشتی فینال وزن 130 کیلو رضا کایالپ را شکست داد تا انتقام بلگراد 2022 را از این کشتی گیر مطرح تاریخ بگیرد.

صاحب‌خبر -

به گزارش "ورزش سه" در دومین روز از رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی جهان از ساعت ۱۲ ظهر مسابقات مقدماتی سه وزن ۶۰، ۷۲ و ۹۷ کیلوگرم برگزار می‌شود.

1928996

بولت پرسپولیسدر پایان  روز دوم مسابقات کشتی فرنگی رده بندی تیمی، امتیاز تیم‌های برتر به شرح زیر است:

1_ آذربایجان: 70 امتیاز

2_ ایران: 60 امتیاز

3_  ترکیه: 38 امتیاز

4 _ ازبکستان: 31 امتیاز

5_ گرجستان: 30 امتیاز

6 _ مولداوی: 26 امتیاز

 

رقابت‌های کشتی گیران ایران در پایان روز دوم با سه مدال طلای میرزازاده، نقره مهمدی و برنز دادمرز و حضور دو کشتی گیر ما در دیدارهای رده بندی به پایان رسید، ما فردا علاوه بر حضور سه کشتی گیر کشورمان ایمان محمدی، محمدرضا گرایی و ناصر علیزاده در اوزان 67، 63 و 87 کیلو دو نماینده کشورمان محسن نژاد و ساروی را در دیدار رده بندی خواهیم داشت.

بولت زیر مجموعهدر وزن 130 کیلو امین میرزازاده در فینال این وزن به مصاف رضا کایالپ کشتی گیر پر عنوان ترکیه‌ای رفت. رضا کایالپ که خورجینی از مدال‌های مختلف این وزن را در کشتی فرنگی دارد در دیدار فینال و در برابر میرزا زاده کشتی گیر خوزستانی ایران در حالی به میدان آمد که سال قبل در فینال موفق شده بود با نتیجه یک بر یک  میرزازاده را شکست دهد و سالن کشتی بلگراد برای دومین بار پیاپی میزبان دیدار فینال این دو کشتی گیر در رقابت‌های جهانی باشد. رقابت دو کشتی گیر بعد از یک دقیقه و سی ثانیه با اخطار داوران به میرزازاده با نتیجه یک بر صفر به نفع حریف ترکیه‌ای شد.

بولت زیر مجموعهتلاش‌های رضا کایالپ برای فیتو در خاک و رو کردن میرزازاده به نتیجه نرسید تا وقت اول کشتی با نتیجه یک بر صفر به پایان برسد. تمام برنامه‌های میرزازاده برای گرفتن اخطار برای کایالپ با تلاش‌های کشتی گیر ترکیه‌ای در وقت دوم برعکس نتیجه داد تا داوران دوباره به میرزاده اخطار بدهند. امین که نتیجه را از دست رفته می‌دید، پای رضا را از تشک خارچ کرد و نتیجه را دو بر یک کرد، در حالی که شش ثانیه به پایان کشتی باقی مانده بود امین دوباره پای رضا کایالپ را از تشک خارج کرد و بالاخره موفق شد کشتی را با قدرت به پایان برساند و قهرمان جهان شود.

ویدئو: 311447

مهمدی به نقره اکتفا کرد

بولت زیر مجموعهعلیرضا مهمدی قهرمان جوانان جهان در وزن ۸۲ کیلوگرم که در نیمه نهایی برابر میهایل برادو از مولداوی با نتیجه ۵ بر یک به پیروزی رسید و راهی فینال شد در فینال وزن 82 کیلوگرم به مصاف رفیق حسینوف از آذربایجان رفت، کشتی گیر ایذه‌ای ایران با دوبنده آبی در فینال به مصاف حریف خود رفت در فینال برابر حسینوف با سابقه قهرمانی جهان و مدال المپیک اخطار اول را از داوران برای حسینوف گرفت تا یک بر صفر از حریف عنوان‌دار خود پیش بیفتد. تلاش‌های مهمدی برای بارانداز با بدلکاری حسینوف در لحظه آخر نتیجه را یک بر یک کرد.

بولت زیر مجموعهیک دقیقه پایانی کشتی در وقت اول بدون رد و بدل شدن امتیاز به پایان رسید تا دو کشتی گیر برای وقت دوم به استراحت سی ثانیه بروند. حسینوف که امتیاز آخر را گرفته و برنده کشتی بود با کار کردن بیشتر دست‌ها اخطار وقت دوم را برای مهمدی گرفت و در خاک هر چه لیفت کرد نتوانست کنده فرنگی را بالا بیاورد. کشتی در حالی که با نتیجه دو بریک به سود حریف آذربایجانی ادامه داشت در دقایق باقی مانده با مدیریت کشتی گیر با تجربه آذربایجانی به پایان رسید تا مهمدی در یک قدمی طلا به نقره جهان برسد.

اولین مدال را دادمرز گرفت 

بولت زیر مجموعهدر دیدار رده بندی وزن 55 کیلو پویا دادمرز به مصاف حریف قزاقستانی خود موکاشف رفت، دادمرز با سه طلای نوجوانان، جهان و امیدهای جهان در برابر حریف خود موفق شد با تلاش بیشتر حریف خود را با اخطار داوران در خاک بنشاند و یک امتیاز بگیرد، بارانداز او در خاک نتیجه را سه بر صفر کرد و در ادامه با یک بارانداز دیگر به امتیاز پنجم برسد.

بولت زیر مجموعهداد مرز که از ناحیه ابرو در روز اول مصدوم شده بود وقت اول را با همین نتیجه به پایان رساند تا با استراحت سی ثانیه سه دقیقه تا مدال برنز فاصله داشته باشد. 

بولت زیر مجموعهکشتی در وقت دوم با اخطار داوران به دادمرز یک امتیاز برای کشتی گیر قزاقستانی همراه داشت، مو کاشف در خاک با استقامت دادمرز نتوانست کاری از پیش ببرد تا نتیجه پنج بر یک به نفع کشتی گیر ایذه‌ای ما شود. فن کمر کشتی گیر قزاقی در بیست ثانیه پایانی دو امتیاز برای او داشت و در ادامه او به دنبال گرفتن دو امتیاز با بلند کردن دادمرز از تشک بود که نتیجه نداد. وقت کشتی به پایان رسید و چلنج قزاقستانی‌ها نتیجه‌ای برای آنها نداشت تا کشتی با نتیجه شش بر سه به نفع دادمرز به پایان برسد و دادمرز اولین مدال ایران را در این رقابت‌ها در وزن 55 کیلو دشت کند.

ویدئو: 311429

در پایان کشتی‌های روز دوم هیچ کدام کشتی گیران ایران به دیدار فینال نرسیدند تا سهم ایران در خوشبینانه‌ترین حالت در هفت وزن اول دو طلا و سه برنز باشد که بستگی به نتایج کشتی گیران ما در ادامه راه دارد.

بولت زیر مجموعهدر وزن 97 کیلو گرم یکی از مدعیان اصلی ایران برای کسب طلا محمد هادی ساروی در مرحله نیمه نهایی به مصاف گابریل روسیلو کیندلان کوبایی رفت. محمدهادی ساروی که بعد از دو پیروزی برای رسیدن به مرحله نیمه نهایی در مرحله یک چهارم بالدایوف از نروژ را شکست داد در این کشتی سخت امتیاز اول را روسیلو با اخطار به ساروی گرفت تا ساروی در خاک بنشیند. تلاش کشتی گیر کوبایی در خاک نتیجه نداد تا داور سرپا را اعلام کند. تلاش دو کشتی گیر در ادامه نتیجه‌ای نداد تا وقت اول با یک امتیاز به نفع روسیلو به پایان برسد. کمرگیری کشتی گیر کوبایی در شروع وقت دوم، دو امتیاز برای او به همراه داشت تا نتیجه سه بر صفر به نفع او شود.

بولت زیر مجموعهدست توی ساروی در اواسط کشتی نتیجه‌ای برای او نداشت تا کشتی به یک دقیقه پایانی برسد. دفاع حریف کوبایی و قدرت بدنی بالای او باعث شد تا ساروی هر چی زد نتیجه‌ای نگیرد و با شکست برابر او به دیدار رده بندی برود

بولت زیر مجموعهدر دیگر دیدار نیمه نهایی کشتی گیر مطرح ارمنستانی آلکسانیان موفق شد با ضربه فنی با نتیجه 9 بر صفر حریف لیتوانی خود را شکست دهد و به فینال برسد.

ویدئو: 311425

بولت زیر مجموعهدر وزن 60 کیلو گرم که وزن المپیکی است مهدی محسن نژاد بعد از استراحت دور اول و شکست حریف آمریکایی خود در دور دوم در کشتی سخت و نفس گیر موفق شد سئونگ هاک کیم از کره را شکست دهد و  در مرحله یک چهارم به مصاف حریف آلمانی خود کرامر که حریف روسی را شکست داده بود رفت و او را هم شکست داد تا مرحله نیمه نهایی برای کسب مستقیم سهمیه المپیک و رسیدن به فینال به مصاف ژولومان شارشنبکوف کشتی گیر مطرح قرفیزستانی و قهرمان حال حاضر جهان برود. 

ویدئو: 311407

بولت زیر مجموعهمحسن نژاد که از قد و قامت بلندتری از حریف خود برخوردار است اخطار اول را گرفت تا قهرمان جهان صاحب امتیاز اول شود و با بارانداز به امتیاز سوم برسد. کشتی در یک دقیقه پایانی وقت اول بدون رد و بدل شدن امتیاز به پایان رسید تا نتیجه وقت اول سه بر صفر به نفع حریف قرقیزی شود.

ویدئو: 311411

بولت زیر مجموعهپیپ پیچک محسن نژاد در آغاز وقت دوم دو امتیاز برای او داشت تا در ادامه داوران به کشتی گیر قرقیز اخطار بدهند و نتیجه سه بر سه شود.

ویدئو: 311416

بولت زیر مجموعهمحسن نژاد در خاک هر چه زد به در بسته خورد تا کشتی سرپا شود و کشتی گیر قرقیز خیلی سریع با خارج کردن پای محسن نژاد امتیاز چهارم را هم بگیرد. در یک دقیقه پایانی تجربه شارشنبکوف به جوانی محسن نژاد چربید تا محسن نژاد علیرغم نمایش خوب به فینال رقابت‌ها نرسد و به رده بندی برسد. جایی که نتیجه‌اش برای کسب سهمیه المپیک مهم و حیاتی است.

ویدئو: 311424

امروز مهدی محسن‌نژاد (۶۰ کیلوگرم)، دانیال سهرابی (۷۲ کیلوگرم) و محمدهادی ساروی (۹۷ کیلوگرم) با رقبای خود مصاف می‌دهند.

*در وزن ۶۰ کیلوگرم مهدی محسن‌نژاد با حافظ ‌اف از آمریکا مسابقه می‌دهد.
*در وزن ۷۲ کیلوگرم دانیال سهرابی با پولیتایف از اوکراین کشتی می‌گیرد.
*در وزن ۹۷ کیلوگرم محمدهادی ساروی با راگینگر از اتریش نبرد خواهد داشت.

همچنین امشب (جمعه) و از ساعت ۱۹:۳۰ دیدارهای فینال و رده‌بندی ۴ وزن نخست آغاز می‌شود که پویا دادمرز در رده‌بندی وزن ۵۵ کیلوگرم برای برنز مبارزه خواهد کرد. 

همچنین علیرضا مهمدی حدودا از ساعت ۲۱ در فینال وزن ۸۲ کیلوگرم با رقیب آذربایجانی مسابقه می‌دهد و حدود ساعت ۲۱ و ۲۰ دقیقه امین میرزازاده در فینال سنگین وزن با رضا کایالپ دیدار می‌کند.

فینالیست‌های ۴ وزن نخست کشتی فرنگی قهرمانی به این شرح است:

۵۵ کیلوگرم: الدانیز عزیزلی (جمهوری آذربایجان) - نوگزاری تسورتسومیا (گرجستان)

۷۷ کیلوگرم: آکژول محموداف (قرقیزستان) - سانان سلیمان‌اف (جمهوری آذربایجان)

۸۲ کیلوگرم: علیرضا مهمدی (ایران) - رفیق حسین‌اف (جمهوری آذربایجان)

۱۳۰ کیلوگرم: امین میرزازاده (ایران) - رضا کایالپ (ترکیه)

برنامه مسابقات جمعه ۳۱ شهریور (۲۲ سپتامبر) کشتی فرنگی قهرمانی ۲۰۲۳ جهان:

از ساعت ۱۲: رقابت‌های مقدماتی اوزان ۶۰، ۷۲ و ۹۷ کیلوگرم

از ساعت ۱۸:۳۰:  نیمه‌نهایی اوزان ۶۰، ۷۲ و ۹۷ کیلوگرم

از ساعت ۱۹:۳۰: فینال و رده‌بندی اوزان ۵۵، ۷۷، ۸۲ و ۱۳۰ کیلوگرم

از ساعت ۲۲:۳۰: رقابت بین نفرات پنجم اوزان ۵۵ و ۱۳۰ کیلوگرم برای کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۴ پاریس

نظر شما