شناسهٔ خبر: 55670540 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: آفتاب | لینک خبر

کمپ‌های القاعده در افغانستان در حال ظهور است

سناتور لیندسی گراهام از گسترش حضور القاعده در افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفت که کمپ‌های القاعده در افغانستان در حال ظهور است و احتمال دارد بار دیگر آمریکا را هدف حمله قرار دهد.

صاحب‌خبر -
آفتاب‌‌نیوز :

«لیندسی گراهام» سناتور جمهوری‌خواه ایالات متحده امریکا روز سه‌شنبه گفت: «ما هیچ جنگی را پایان نداده‌ایم‌. جنگ جدیدی را آغاز کردیم.»

به گزارش افق نیوز، او افزود: «همین لحظه که صحبت می‌کنم کمپ‌های القاعده در افغانستان در حال ظهور است…تاریخ تکرار می‌شود و این‌همه قابل جلوگیری بود.»

به گفته او، احتمال یک حمله دیگر به خاک آمریکا و متحدین این کشور از خاک افغانستان وجود دارد. او گفته‌ است که حمله احتمالی دیگر به آمریکا و متحدین آن به دلیل عملکرد عجولانه جو بایدن، رئیس جمهوری دموکرات آمریکا در خروج از افغانستان است.

این سناتور جمهوری‌خواه همچنین گفت: «قبل از این‌که تروریسم از افغانستان به آمریکا مهاجرت کند، فقط به زمان نیاز است و مسیر احتمالی آن مرز جنوبی [مکزیک] است.»

گراهام افزود که بر خلاف نظر نظامیان ایالات متحده «این بایدن بود که تصمیم خروج از افغانستان را گرفت. شرایطی برای خروج ما [از افغانستان] وجود داشت. طالبان آن شرایط را رعایت نکردند. این یک تصمیم سیاسی بایدن بود.»

این عضو ارشد کنگره ایالات متحده افزود که طالبان، القاعده و داعش خراسان با هم یک وجه مشترک دارند.

سناتور گراهام افزود: «داعش بر ضد القاعده می‌جنگد و القاعده با طالبان همسو است. وجه مشترک میان این سه گروه چه است؟‌ آنان بنیادگرایان رادیکال هستند.»

مقام‌های ایالات متحده فعلا به اظهارات این سناتور واکنشی نداشته‌اند.

رییس جمهوری آمریکا پس از کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر شبکه القاعده در کابل گفت که ایالات متحده هرگز اجازه نخواهد داد که افغانستان به پناهگاه امن وحشت‌افکن‌ها مبدل شود.

نظر شما