شناسهٔ خبر: 54186371 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

تولیت آستان قدس:

استعمارگران در هند بدنبال اختلاف افکنی بین مسلمانان و هندوها هستند

مشهد - ایرنا - تولیت آستان قدس رضوی گفت: استعمارگران که درصدد ایجاد اختلاف بین مسلمانان و هندوها در هندوستان هستند، خیرخواه هیچ‌کدام از این دو گروه نبوده و فقط به دنبال اجرای نیات شوم استعماری خود هستند.

صاحب‌خبر -

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از پایگاه خبری آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام‌ احمد مروی در دیدار با جمعی از علمای مسلمان کشور هندوستان که در حرم مطهر امام رضا(ع) انجام شد، با اشاره به قدرت وحدت جهان اسلام افزود: بد خواهان اسلام و مسلمانان که در رأس آنها آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی قرار دارند، همواره از قدرت جهان اسلام واهمه داشته‌اند زیرا می‌دانند اگر انرژی متراکم در امت مسلمان علیه آن‌ها متحد شود آنگاه اثری از آنان باقی نخواهد ماند.

وی به نقش مهم و فعال مسلمانان در آزادی هندوستان از استعمار انگلیس اشاره و بیان کرد: سهم مسلمانان هندوستان در آزادی این کشور از سلطه انگلیس بسیار مهم و تعیین‌کننده بود، به‌ طوری‌که شاید اگر همراهی آنان نبود استعمار پیر در هندوستان شکست نمی‌خورد و چنین تمدنی در شبه قاره شکل نمی‌گرفت.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: مسلمانان هندوستان با توجه به آموزه‌های اسلامی که سلطه اجانب را نفی می‌کند، سهم مهمی در استقلال و آزادی این کشور داشته‌اند، یادآوری این نقش برجسته مسلمانان در جامعه و میان بخش نخبگانی هندوستان بسیار مهم است، زیرا اتحاد و همکاری دو جامعه مسلمان و هندو رمز موفقیت و قدرت هندوستان بوده و استکبار با تفرقه‌افکنی به دنبال ایجاد سلطه و تداوم استعمار خود است.

مروی با اشاره به ظرفیت عظیم مسلمانان هندوستان اظهار داشت: گروه‌های مختلف در هندوستان در کنار یکدیگر دوستانه زندگی می‌کنند و استفاده از ظرفیت‌ تمام گروه‌ها از جمله مسلمانان برای پیشرفت شبه‌قاره، موجب قدرت بیش‌ازپیش این کشور است.

تولیت آستان قدس رضوی به راهبرد اسلام هراسی استکبار برای هجمه به مسلمانان اشاره و عنوان کرد: اسلام هراسی یکی از راهبردهای استکبار در ستیز با ارزش‌ها و آموزه‌های اسلام و هجمه به مسلمانان است، استکبار با ایجاد داعش از یکسو زمینه کشتار مسلمانان را فراهم کرد و از سوی دیگر با نسبت دادن اقدامات این گروه تروریستی به مسلمانان، تلاش کرد اسلام را دینی خشن و مخالف صلح معرفی کند.

مروی گفت: پیامبر گرامی اسلام(ص) در دوران جاهلیت با ایجاد اتحاد میان قبایل و اقوام مختلف تمدن بزرگ اسلامی را بنیان گذاشت، از این رو امت اسلام اعم از شیعه و سنی به تأسی از این سیره پیامبر(ص) باید همواره وحدت خود را حفظ کند.

در این دیدار، سید احمد بخاری امام جمعه مسجد جامع دهلی هندوستان نیز با ابراز خرسندی از تشرف به حرم مطهر رضوی، اداره منظم این بارگاه عظیم با جمعیت بالای زائران را ستود و در خصوص هدف از سفر خود و هیات همراه به ایران گفت: هدف ما از سفر به ایران، ملاقات با علمای مسلمان ایران و تقویت روابط مسلمانان هند و ایران بوده است.

برچسب‌ها:

نظر شما