شناسهٔ خبر: 52231981 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: صدا و سیما | لینک خبر

سابقه حمله سایبری به شبکه های تلویزیونی در دنیا، از دهه هفتاد

کارشناس نرم افزار و هوش مصنوعی، سابقه حمله سایبری به شبکه های تلویزیونی در کشورهای مختلف دنیا را از دهه 70 میلادی دارای سابقه دانست.

صاحب‌خبر -

آقای سید امیر مسعود حسینی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، گفت: هنوز ابعاد فنی هک شبکه یک سیما که امروز رخ داد مشخص نیست و نمی دانیم که از بد افزار یا نرم افزارهای جاسوسی استفاده شده یا عامل انسانی بوده است.
وی تاکید کرد: با این حال، این اتفاقی نادر نیست بلکه در کشورهای مختلف دنیا روی داده است به عنوان نمونه در یکی از روزهای سال 2019 شبکه هواشناسی در آمریکا از ساعت 6 تا 7 و 40 دقیقه مورد حمله سایبری واقع شد و عامل حمله از مردم درخواست پول کرد.
آقای حسینی افزود: در فوریه 2013 نیز به شبکه کی آر تی وی در آمریکا حمله شد یا در سال 2006 عاملان حمله که برای سازمان دفاعی رژیم صهیونیستی کار می کردند به شبکه المنار حمله کردند.
کارشناس هوش مصنوعی اضافه کرد: در نوامبر 2016 نیز به شبکه های دو تا 10 رژیم صهیونیستی حمله شد و این اتفاق از دهه 70 میلادی در هر جایی که شبکه تلویزیونی وجود داشته بارها رخ داده است.
وی تاکید کرد: با این حال ما باید تا جایی که ممکن است محافظت کنیم تا این اتفاق کمتر در کشورمان رخ دهد و باید به« دنیای متن باز» اعتماد و از سازوکاری که قابل اعتماد مراکز امنیتی کشورمان است استفاده کنیم.
آقای حسینی افزود: باید این ابزارها در اختیار سازمان حساسی مانند رسانه ملی قرار داده شود زیرا جمهوری اسلامی آماج شدید این چنین حملات است.
وی گفت : ما هیچ گاه فراموش نمی کنیم که دو بدافزار استاکس نت و فلیم را برای ما ساختند هر چند نمی دانیم که چه کسی آن را ساخت اما شاید چند دولت با یکدیگر همکاری کردند تا این ویروس های را بسازند که در سازمان هسته ای ما تخریب گری کند.
کارشناس نرم افزار افزود: ما قهرمانانی مانند شهید احمدی روشن داریم که می توانند برای مقابله با این گونه تهاجم، کارکرد جدی داشته باشند.

نظر شما