شناسهٔ خبر: 51266280 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: میزان | لینک خبر

گفت‌وگو|

رئیس شورای تأمین‌کنندگان دام زنده: صادرات دام باید آزاد شود/ نگهداری دام مولد اولویت ماست

رئیس شورای تأمین‌کنندگان دام زنده گفت: سازوکار بازگشت ارز و ارزش‌گذاری قیمت دام در داخل کشور باید اصلاح و ابلاغ شود و در حال حاضر بخشی از دام قرنطینه و آماده صادرات است، ولی به دلیل این دو سازوکار هنوز صادرات انجام‌نشده است.

صاحب‌خبر -

منصور پوریان در گفت‌وگو با میزان، در خصوص اجرای مصوبه صادرات دام، گفت: مصوبه صادرات دام زنده برای دو ماه قبل بوده و طی یک ماه و نیم پیش نیز به عشایر ابلاغ‌شده است که در حال حاضر مجوزهای صادرشده بخشی به نام عشایر و بخشی به نام اتحادیه دامداران سبک است.

وی افزود: در حال حاضر دام، اتحادیه دام سبک قرنطینه و آماده صادرات است، ولی یک سری مباحث وجود دارد که باید حل شود تا روند صادرات درست صورت بگیرد.

رئیس شورای تأمین‌کننده دام زنده بیان کرد: ارزش صادراتی یک کیلوگرم گوشت دام زنده هنوز نامشخص است و هر صادرکننده‌ای چه اتحادیه و غیر اتحادیه باید ارز صادرشده از دام را به کشور بازگرداند.

پوریان اظهار کرد: سازوکار بازگشت ارز و ارزش‌گذاری قیمت دام در داخل کشور باید اصلاح و ابلاغ شود و در حال حاضر بخشی از دام قرنطینه و آماده صادرات است، ولی به دلیل این دو سازوکار هنوز صادرات انجام‌نشده است.

وی در ادامه گفت: نهاده یکی از کالا‌های اساسی در دامداری است که متأسفانه تخصیص آن خیلی کم است و هنوز مشکلاتی در بخش تولید داریم.

پوریان خاطرنشان کرد: در حال حاضر تنش آبی و خشکسالی کل حوزه صنعت کشاورزی ازجمله دام را تهدید می‌کند و با توجه به اینکه سازمان دامپزشکی اعلام کرده ۷۱ میلیون و نیم دام سبک داریم باید در کاهش جمعیت دام سرعت بخشی داشته باشیم.

رئیس شورای تأمین‌کنندگان دام زنده بیان کرد: جمعیت دام از طریق دو مکانیزم قابل کاهش است بخش اول مربوط به خرید حمایتی در داخل کشور بوده و بخش دوم صادرات دام است که متأسفانه صادرات و شیوه‌ای که برای آن تعریف‌شده نادرست است و باید از چندلایه کردن پروژه صادرات خودداری کنیم.

پوریان افزود: باید صادرات را آزاد بگذاریم تا هر دامداری که توانایی دارد صادرات انجام دهد، زیرا این میزان جمعیت دام با وجود این شرایط اقلیمی در سال و ماه آینده توان را از تولیدکننده داخلی سلب می‌کند.

رئیس شورای تأمین‌کنندگان دام زنده اظهار کرد: جمعیت دام سبک را باید به تعادل برسانیم، زیرا ۷۱ میلیون رأس دام رقم بسیار بالایی بوده و نگهدار آن سخت است.

پوریان خاطر نشان کرد: نگهداری دام مولد در اولویت‌های ما بوده، زیرا سرمایه اصلی صنعت دامپروری دام مولد است.

 

انتهای پیام/

نظر شما