شناسهٔ خبر: 50432345 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

انتقاد استاندار خراسان جنوبی از ‌رشد نامتعارف جمعیت در ۲ روستا

گروه استان‌ها ـ استاندار خراسان جنوبی به رشد نامتعارف جمعیت در ‌دو روستای استان گفت: تنوع افراد از سکونتگاه های مختلف، تجمیع خرده فرهنگ‌ها و در نتیجه بروز پدیده‌های اجتماعی، امنیتی، فرهنگی و ... را به همراه دارد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  بیرجند ، حمید ملانوری ظهر امروز در جریان بازدید از دو روستای امیر آباد و حاجی آباد و در جمع معتمدین این دو منطقه، اظهار داشت: دو روستای امیرآباد و حاجی آباد به جهت قرار گرفتن در حاشیه شهر بیرجند و پوشش دادن سرریز جمعیت مرکز استان، اهمیت ویژه ای دارند.

به گفته وی؛ وقتی یک شهر، روستا یا منطقه عشایری سیر طبیعی رشد خود را طی می کند، فرهنگ منطقه نیز متناسب با رشد جمعیت جلو می رود.

وی با اشاره به این که افراد زیادی از مناطق مختلف در این دو روستا سکنی گزیده اند، ادامه داد: تنوع افراد از سکونتگاه های مختلف، تجمیع خرده فرهنگ‌ها و در نتیجه بروز پدیده‌های اجتماعی، امنیتی، فرهنگی و ... را به همراه دارد.

استاندار خراسان جنوبی به رشد نامتعارف جمعیت در این دو روستا اشاره و تصریح کرد: در سرشماری سال 95 جمعیت ساکن در دو روستا حدود 10 هزار نفر بوده و این آمار در حال حاضر به بیش از 23 هزار نفر رسیده است.

ملانوری با تأکید بر این که این رشد غیرمنتظره جمعیت، تبعات زیادی برای مجموعه مدیریتی استان  به همراه دارد، متذکر شد: به همین نسبت که جمعیت مرکز استان به این دو منطقه سرریز شده، مسایل و مشکلات و آسیب های مترتب بر این پدیده نیز به مرکز استان سرریز خواهد شد.

وی با بیان این که موارد مطرح شده توسط اعضای شورا و دهیاران دو روستا، ثبت و ضبط شده و پیگیری خواهد شد،گفت: برخی موارد به کار کارشناسی و نشست های تخصصی نیاز دارد.

استاندار خراسان جنوبی حل چند موضوع اساسی را مقدمه رفع مشکلات دو روستا عنوان کرد و اظهار داشت: مهمترین موضوع، ارتقاء سطح دو روستا به شهر است که قبل از این هم بحث شده اما به جایی نرسیده است.

ملانوری با مخاطب قرار دادن مدیرکل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری از وی خواست ظرف چند روز آینده پرونده ارتقاء این دو منطقه را به روز نموده و با تبدیل کردن آن به پرونده تقسیماتی، شرایط را برای پیگیری موضوع در مرکز مهیا کند.

وی تبدیل این دو روستا به شهر، استقرار شهرداری و اجرای مدیریت یکپارچه را راهکاری مطلوب برای پاسخگویی به مطالبات مردم و خدمات دهی بهتر به جمعیت ساکن عنوان کرد.

استاندار خراسان جنوبی به موضوع الحاق 18 هکتار حفره بین دو روستا گریزی زد و گفت: جلسه کارشناسی بررسی این درخواست با حضور دستگاه‌های اجرایی مرتبط در معاونت عمرانی استانداری برگزار می شود.

ملانوری تأکید کرد: مدیران دستگاه‌های اجرایی با این دید که باید این مشکل حل شود، موضوع را پیگیری کرده و به الحاق این منطقه و یکپارچگی دو روستا کمک کنند.

وی با تأکید بر رویکرد مثبت استان با الحاق این منطقه، ادامه داد: الحاق این حفره می تواند به رفع کاربری‌های مورد نیاز در زمان ارتقاء منطقه و تأسیس شهر کمک کند.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به این که آسفالت مورد نیاز معابر از محل قیر رایگان تأمین می شود، خاطرنشان کرد: اجرای این پروژه حدود 500 میلیون تومان اعتبار نیاز دارد که تخصیص می یابد و به جهت اهمیت موضوع در اولویت برنامه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای قرار می گیرد تا به سرعت انجام شود.

ملانوری تصریح کرد: بنا به قول مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان، تیرهای برق تا آخر آذر جابه جا می شوند و روشنایی بلوار امام رضا(ع) نیز تأمین می شود و  موضوع اجرای کانال هدایت آب‌های سطحی و دیوار ساحلی تبدیل به طرح شده و پیگیری خواهد شد.

استاندار خراسان جنوبی درخصوص اجرای دو زمین ورزشی مورد مطالبه مردم نیز گفت: زیرساخت‌‌های لازم تا پایان سال تأمین می شود تا با دیده شدن سهم اداره کل ورزش و جوانان از محل اعتبارات  1401 سکوها و چمن زمین‌ها اجرا شود.

ملانوری افزود: پارک شهدای گمنام 200 میلیون تومان تخصیص دارد که 100 میلیون تومان نیز اختصاص خواهد یافت تا محوطه سازی شروع شود و کار با کمک دهیاری به نتیجه برسد.

وی درخصوص تأمین فضای آموزشی مورد نیاز هم دستورات لازم را به مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان صادرکرد.

شایان ذکر است: سرکشی از دو روستای امیر آباد و حاجی آباد و پیگیری مشکلات موجود در ادامه برنامه‌های مستمر و بازدیدهای میدانی استاندار از روستاهای استان صورت گرفت.

انتهای پیام/253/ش

نظر شما