شناسهٔ خبر: 49567437 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: میزان | لینک خبر

میزان تاثیر واکسن‌های کرونا بر بیماری آنفلوآنزا

«واکسن‌های کرونا تاثیری در پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا ندارد.» رئیس اداره آنفلوآنزای مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت ضمن بیان این جمله گفت: با شیوع ویروس کرونا، آمار ابتلا به آنفلوآنزا پایین آمد است.

صاحب‌خبر -

خبرگزاری میزان - خبرآنلاین نوشت: حمیدرضا نجاری، درباره آخرین وضعیت بیماری آنفلوآنزا گفت: «روند بیماری کووید آهسته‌تر از آنفلوآنزا است، آنفلوآنزا یک بیماری حادِ تب‌دار و تنفسی است که ظرف چهار پنج روز به اوج خود می‌رسد؛ اما در کووید ما توقع داریم درگیری بافت ریه از روز ششم یا هفتم به بعد شروع شود، بنابراین روند بیماری در آنفلوآنزا سریع‌تر است. اما فرق میان آنفلوآنزا و کووید در کلینیک قابل تشخیص نیست. برای کادر پزشکی یک مرکز درمانی سخت است که بخواهند این دو بیماری تنفسی را از یکدیگر تشخیص دهند، بنابراین در مواردی که علائم وجود دارد حتما تست آنفلوآنزا را از حدود نیمه دوم سال در مراکز درمانی لحاظ می‌کنند.»

رئیس اداره آنفلوآنزای مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت در خصوص آمار مبتلایان آنفلوآنزا در سال گذشته گفت: الان آمار دقیقی ندارم، اما از سال گذشته که بحث کووید مطرح شد، آمار ابتلا به آنفلوآنزا پایین آمد؛ یعنی موارد ابتلا به این ویروس بسیار کم و چیزی نبود که نگران کننده باشد.

وی افزود: به‌خاطر این‌که آنفلوآنزا با تمهیداتی مانند فاصله اجتماعی و رعایت بهداشت خیلی کم سرایت می‌کند و آمار موارد ابتلا را کاهش می‌دهد. سرایت آنفلوآنزا اصلاً مانند کووید نیست، لذا استفاده از ماسک و سایر اقداماتی که مردم برای پیشگیری از کووید انجام دادند در کنترل شیوع این ویروس موثر بود. ضمن این‌که در دنیا سوش قابل ملاحظه‌ای که تغییرات ژنتیکی برای آنفلوآنزا رخ داده باشد گزارش نشده است. امسال هم ما توقع نداریم اتفاق نگران کننده‌ای بیفتد، اما هیچ چیز دور از انتظار نیست.

نجاری در خصوص تمهیدات تزریق واکسن آنفلوآنزا گفت: همه‌گیری که در آنفلوآنزا رخ می‌دهد مانند کووید نیست. درصد سرایت آنفلوآنزا کمتر است، اما بیماری‌ای است که همیشه در نیمه دوم سال نظام سلامت کشور را با چالش مواجه می‌کند. به‌همین خاطر مانند روال قبل در سال‌های گذشته افرادی که در مواجهه با ویروس آنفلوآنزا پر خطر محسوب می‌شوند بایستی برای آن‌ها واکسیناسیون صورت بگیرد. از جمله خانم‌های باردار، افراد مسن، کسانی‌که نقص سیستم ایمنی و بیماری‌های خاص دارند، همچنین کادر بهداشت و درمان؛ لذا برای همه این گروه‌ها از آن‌جایی‌که جزو افراد با رسیک بالا هستند، مانند روال گذشته تمهیداتی اندیشیده شده که امسال هم واکسن جدید آنفلوآنزا دریافت کنند.

الان چند دُز اوکسن تهیه شده است؟

وی با بیان اینکه از آمار دقیق واردات واکسن آنفلوآنزا به کشور اطلاع ندارم، گفت: مقدار قابل توجهی واکسن در اختیار وزارت بهداشت قرار دارد. اگرچه برای تهیه واکسن تا سقف مورد نیاز هنوز درحال رایزنی هستیم و طبق آن‌چه گفته شده توزیع واکسن باید در مهرماه صورت بگیرد.

واکسن‌های کرونا برای جلوگیری از ابتلا به آنفلوآنزا موثر هستند؟

وی در همین زمینه عنوان کرد: شکل ویروس‌ها با یکدیگر متفاوت هستند و واکسن‌های کرونا از ابتلای به آنفلوآنزا جلوگیری نمی‌کند. واکسن آنفلوآنزا بایستی بر اساس سوش‌های شایع همان سال که سازمان بهداشت جهانی تایید می‌کند تهیه و به افراد پر خطر تزریق شوند؛ بنابراین این دو واکسن هیچ پوششی نسبت به هم ندارند.

شرایط توزیع واکسن چگونه است؟

رئیس اداره آنفلوآنزای مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت بیان کرد: همان‌طورکه گفتم خانم‌های باردار، افراد پرخطر که یک مشکل اورگانیک زمینه‌ای، یعنی مشکلاتی مانند بیماری کبد دارند، افرادی که نقص سیستم ایمنی دارند بایستی واکسن دریافت کنند. معرفی این افراد با استفاده از مکانیسم‌های سیستم درمان صورت می‌گیرد و آن‌ها در آینده نزدیک حتما شامل حال واکسن آنفلوانزا خواهند شد. اما این‌که واکسن در اختیار عموم قرار بگیرد با توجه به امکاناتی که الان وجود دارد کمی دور از ذهن است. البته با گذشت زمان و بعد از این‌که افراد با ریسک بالا واکسن خودشان را دریافت کردند قطعاً واکسن در دسترس عموم قرار می‌گیرد، اما درحال حاضر چنین امکانی وجود دارد. وظیفه وزارت بهداشت این است که براساس مستندات علمی رفتار کند. برای استفاده عموم از واکسن آنفلوآنزا هیچ سند معتبر علمی وجود ندارد. تمام منابع علمی واکسن را منوط به افراد پر خطر کردند.

انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

نظر شما