شناسهٔ خبر: 47295522 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: میزان | لینک خبر

گفت‌وگو|

جدیدترین و به روزترین اخبار سیاسی انقلاب اسلامی به روایت «جامه سرخ»

یک نویسنده کتاب گفت: احمد خاطرات شخصی خود را در متن صفحه ها و جدیدترین و به روزترین اخبار سیاسی وقت را در حاشیه های سررسید یادداشت کرده است که از دیدگاه تاریخ شفاهی بسیار ارزشمند محسوب می شود.

صاحب‌خبر -

محبوبه حاجیان‌نژاد در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان پیرامون مضمون کتاب «جامه سرخ» گفت: کتاب «جامه سرخ» دربردارنده  بخشی از خاطرات خودنوشت شهید احمد امی است. شهید احمد امی متولد شهر دامغان است. او خاطرات سه سال از مهم‌ترین سالهای زندگی خود را که مصادف است با دوران پرجوش و خروش سالهای انقلاب به صورت روزانه و به زبان انگلیسی در سر رسیدهایی جداگانه یادداشت کرده است.

وی در همین راستا ادامه داد: در سال ۸۶ و در دوران دانشجویی به این خاطرات برخوردم و بخشی از آن را مطالعه کردم. شیوایی زبان و نگاه هوشمندانه و موشکافانه و زندگی شگفت انگیز این شخصیت مرا به وجد آورد. سال ها بعد با تلاش دفتر ادبیات پایداری حوزه هنری سمنان این سه سررسید که حاوی خاطرات روزانه سال های ۵۷، ۵۸ و ۵۹ این شهید بود برای ترجمه به من سپرده شد. این شهید طی این سال ها در دانشگاه تهران مشغول تحصیل در رشته‌ زبان انگلیسی بوده و در متن حوادث آن سال ها قرار داشته است.

حاجیان نژاد علل نگارش کتاب «جامه سرخ» اشاره و ابراز کرد: احمد خاطرات شخصی خود را در متن صفحه ها و جدیدترین و به روزترین اخبار سیاسی وقت را در حاشیه های سررسید یادداشت کرده است که از دیدگاه تاریخ شفاهی بسیار ارزشمند محسوب می شود. این خاطرات پس از ترجمه، توسط عزیز آقای محمدمهدی عبدالله زاده تدوین و گویا سازی شده و بخشی از آن در کتابی با عنوان «جامه سرخ» توسط انتشارات سوره مهر در سال ۹۵ به چاپ رسیده است.

  • بیشتر بخوانید:
  • برای مطالعه معرفى آخرین كتب منتشر شده اینجا کلیک کنید

نویسنده کتاب «ح دو چشم» پیرامون کتاب «جامه سرخ» بیان کرد: کتاب «جامه سرخ» از یک سو دربردارنده  ماجرا‌های شخصی زندگی احمد است که خود نشان دهنده شخصیت جذاب، چند بعدی و فعال و پویای اوست و از سوی دیگر اخبار و حوادث روز را با جزیات کامل از دید خود در حاشیه به تصویر می کشد. اخباری که در بسیاری مواقع خود شاهد مستقیم وقایع آن بوده است. برای مثال این شهید از جمله جوانانی است که در جریان تسخیر لانه جاسوسی حضور نزدیک داشته و در سفارت اقدام به ترجمه اسناد باقی مانده کرده است.

وی پیرامون خاطرات شخصی شهید احمد امی اظهار کرد: خاطرات شخصی شهید احمد امی مخاطب را با شخصیت های مهمی در زندگی او آشنا می کند. شخصیت‌هایی که هر کدام به نوعی در تغییر مسیر و تحول شخصیت او از یک نوجوان روستایی برآمده از یک خانواده سنتی و مذهبی به یک جوان روشنفکر، مبارز و انقلابی اثرگذار هستند. خاطرات روان، شیرین و داستان گونه هستند و مخاطب را از دقت نظر و هوشمندی این شخصیت به شگفتی می اندازند.

وی در همین راستا بیان کرد: خاطرات شهید احمد امی سال های بعد برای این حقیر، دست مایه و انگیزه  نوشتن رمان یاما‌ها می شود که با برداشتی ازاد و داستان گونه از این خاطرات به نگارش درآمده و در دهمین جشنواره رمان انقلاب موفق به عنوان دوم و دریافت جایزه امیرحسین فردی می شود.

حاجیان نژاد جذابیت‌های کتاب «جامه سرخ» را مورد بررسی قرار داد و ابرازکرد: بخش جالب و تأثیرگذار این خاطرات این است که احمد روز به روز خاطرات خود را تادو روز قبل از شهادتش با جزییات کامل به نگارش درآورده است و در آخرین صفحه و در آخرین خط از خاطرات خود می نویسد که با با نام خدا آماه حرکت برای عملیات است.

حاجیان نژاد پیرامون نامه‌های شهید احمد امی  «جامه سرخ» خاطر نشان کرد: از شهید احمد امی نامه های بسیاری به جامانده که هر کدام از آن ها نیز به نوعی روشنگر بخشی از شخصیت جذاب او هستند. در یکی از نامه هایش که به برادر بزرگش محمدتقی می نویسد این جمله را عنوان کرده که: «پس چه زیباست آن زمان که جامه سرخ بر تن کنم...» و احمد ازین طریق نام کتاب خود را سال ها قبل برمی گزیند.


انتهای پیام/

نظر شما