شناسهٔ خبر: 45936244 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: اقتصاد آنلاین | لینک خبر

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خبر داد؛

شناسایی بیش از ۸هزار نوع بیماری نادر در دنیا

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: تاکنون بین پنج تا هشت هزار بیماری نادر در دنیا شناخته شده است.

صاحب‌خبر -

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، شاداب صالح پور شامگاه شنبه در دوازدهممین همایش روز جهانی بیماری‌های نادر که به صورت آنلاین برگزار شد، توضیح داد: برغم ابتلای تعداد کمی از افراد به بیماری‌های نادر، این طیف از بیماری‌ها، ۵ تا ۸ هزار نوع را در دنیا شامل می‌شود.

وی ادامه داد: ۸۰ درصد بیماری‌های نادر که معمولا مزمن نیز هستند، منشا ژنتیکی دارند و فقط ۲۰ درصد آنها بر اثر بروز برخی عفونت، حساسیت‌ها یا سرطان‌ها ایجاد می‌شود.

حمیدرضا ادراکی مدیرعامل بنیاد بیماری‌های نادر ایران هم در این وبینار بر موضوع واکسیناسیون بیماران نادر به عنوان قشر آسیب‌پذیرتر جامعه تاکید کرد.

وی با اشاره به تلاش‌های بنیاد جهت جلب متخصصان و پزشکان در حوزه بیماری‌های نادر یادآور شد: تشکیل کمیسیون پزشکی و شورای علمی بنیاد بیماری‌های نادر از دستاوردهای مهم بنیاد است؛ برای جمع آوری اطلاعات و آمار برای تصمیم گیری در مورد بیماری‌های نادر سامانه «سبنا» نیز در بنیاد بیماری‌های نادر اطلاعات بیماران را در سراسر کشور جمع‌آوری می‌کند.

همایش روزجهانی بیماری‌های نادر با حضور مسئولان و متخصصان حوزه پزشکی با حضور حجت‌الاسلام عبدالعلی گواهی، معاون تربیت وآموزش دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا، داریوش فرهود، پدرعلم ژنتیک ایران، مهدی شادنوش رییس مرکزمدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت و مهدی نوروزی معاون علمی و پژوهشی بنیاد بیماری‌های نادر برگزار شد.

برچسب‌ها:

نظر شما