شناسهٔ خبر: 43572352 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: آریا | لینک خبر

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح:

تحريم‌ها باعث شد اتکا به خام فروشي کاهش پيدا کند

صاحب‌خبر -
خبرگزاری آریا- رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: تحریم‌ها دستاورد‌های قابل توجهی در سطوح راهبردی داشته و باعث شده است که خوداتکایی ملت ایران ارتقا پیدا کند.
به گزارش خبرگزاری آریا، سرلشکر محمد باقری در نشست ویدئو کنفرانس مشترک کمیته پدافند غیر عامل وزارت کشور و شورا‌های پدافند غیر عامل استان‌ها افزود: آمریکایی‌ها از برجام خارج شدند و فشار‌های اقتصادی را بر ملت ایران افزایش دادند و هدفشان از این فشار‌ها کاملا مشخص است.
وی گفت: هدف دشمن این است که ملت ایران راهبرد‌ها و سیاست‌های تحمیلی آمریکا را بپذیرد، آن‌ها می‌خواهند ایران را پای میز مذاکره بکشانند که نتیجه این مذاکره از قبل مشخص شده است و آن تسلیم ایران در مقابل آمریکاست، اما این موضوع هیچگاه با اهداف نظام مقدس ما انطباق ندارد.
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح افزود: جمهوری اسلامی ایران یکسال صبر کامل کرد، اما دشمن بر سر عهد خود بازنگشت بنابراین جمهوری اسلامی ایران از سال گذشته رویکرد و راهبرد مقاومت فعال را در پیش گرفت.
سرلشکر باقری افزود: هرچند فشار‌ها به ملت ایران سنگین است، اما دستاورد‌های قابل توجهی در سطوح راهبردی وجود دارد، این که ملت ایران تسلیم نشد و زانو نزد و کشور خود را اداره کرد، اتکا به فروش نفت خام و سایر خام فروشی‌ها کاهش پیدا کرد. خوداتکایی ملت ایران ارتقا پیدا کرد و ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران توانستند این تهدید و فشار را به فرصتی برای خوداتکایی و سربلندی ملت تبدیل کند.
وی گفت: قدرت ملی کشور در این ایام بالاتر رفت و ملت ایران توانست همچنان روی پای خود بایستد و کار و ماموریت و آرمان‌های خود را دنبال کند.
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با بیان این که در همین مقطع ممکن است نگرش‌های غلطی به سیاست‌ها وجود داشته باشد، گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند این روز‌ها بعضی‌ها حرف از عقلانیت و تدبیر می‌زنند با این تعبیر غلط که منظورشان ترس و انفعال و فرار است در حالی که عقلانیت و تدبیر به معنای خالی کردن سنگر در برابر دشمنی که نسبت به دشمنی او تردیدی وجود ندارد نمی‌تواند باشد. عقلانیت و تدبیر را رهبری بار‌ها در قوی شدن کشور تعبیر کردند.
وی افزود: کشور ما در منطقه‌ای از جهان قرار دارد که دارای ویژگی‌ها و مزایایی است که اگر قوی نباشیم انچه که در جنگ‌های جهانی به سر ما آمد می‌تواند تکرار شود. آیا در دوره‌ای که جنگ‌های جهانی اتفاق افتاد و کشور ایران اعلام بی طرفی کرد، حاکمیت و تمامیت ارضی، استقلال و هویت و ارزش ما محترم شناخته شده است؟ به هیچ وجه این گونه نیست. اگر قوی نباشیم نخواهیم توانست از همه منافع خود دفاع و حفاظت کنیم.

ارتقاء تاب آوری و استقامت ملی می‌تواند موجب بازدارندگی شود
سرلشکر محمد باقری با بیان این که برای قوی شدن کشور راهبرد‌ها و سیاست‌های متعددی باید دنبال شود، ادامه داد: یکی از آن‌ها وحدت و یکپارچگی در مسیر تبعیت از رهبری و تلاش جهادی با رویکرد نگاه به توان داخل و حل معضلات مردم و ارتقای توان بازدارندگی در بخش دفاع است.
وی گفت: یکی از راه‌ها و ارکان مهم قدرت و قوت کشور ارتقاء تاب آوری ملی در سطوح مختلف کشور در برابر فشار‌های همه جانبه دشمن است، این ارتقاء تاب آوری و استقامت ملی می‌تواند موجب بازدارندگی شود و دشمن را نسبت به ادامه فشار مایوس کند و می‌تواند در صورت تداوم فشار از کشور و مردم به خوبی حفاظت و صیانت کند.
رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح افزود: کشور ایران به برکت فرماندهی بی نظیر فرمانده معظم کل قوا و به برکت خون شهیدان و برکت همراهی مداوم و کامل مردم و به برکت همه تلاش‌هایی که در نیرو‌های مسلح و سایر بخش‌ها صورت گرفته، از جهت قدرت دفاعی و بازدارندگی دفاعی و از جهت آمادگی و انسجام نظامی و دفاعی و یکپارچگی مردم، نیرو‌های مسلح و حاکمیت کشور در دفاع از کشور در بهترین وضعیت است.
وی ادامه داد: دشمن بار‌ها اثبات کرده که اگر در جایی هدف داشته باشد و در مقصد خود احساس ضعف کند در تهاجم و تجاوز هیچ تردیدی راه نمی‌دهد. اگر مشاهده می‌کنید پهپاد راهبردی آمریکا در تیرماه سال گذشته به علت تجاوز به فضای آب‌های کشور مورد هدف قرار می‌گیرد و دشمن دچار تردید شدید می‌شود که پاسخ نظامی دهد و نهایتا این اقدام را انجام نمی‌دهد دلیل آن این نیست به طور مزورانه اعلام می‌کند که به ما گفتند که در آنجا 150 ایرانی کشته خواهد شد، دلیل آن این بود که بازدارندگی دفاعی کارآمد است.
سرلشکر باقری گفت: ارتش آمریکا مهمترین مخالف این تهاجم نظامی بوده و هست چرا که او می‌داند که جنگیدن با ایرانی‌ها شروع آن دست آمریکا است، اما خاتمه به دست آن‌ها نیست. حجم جنگ، جغرافیای جنگ، میزان تلفات و خسارات بدست آن‌ها نیست، آن‌ها چیز‌هایی است که ما تعیین می‌کنیم بنابراین به سادگی نمی‌توانند تصمیم بگیرند که وارد نبرد با ایرانی‌ها شوند بنابراین اقداماتی که می‌کنند شکل نیابتی، بدون ردپا و خاکستری پیدا می‌کند.
وی افزود: در همین ایام اخیر برای چندمین بار ما با تهاجم سایبری در بنادرمان رو به رو بودیم و این دست از اقدامات، اقداماتی هستند که توسط دشمن انجام می‌شود، ولی رد پایی از آن‌ها باقی نمی‌ماند و امکان اثبات آن در محکمه وجود ندارد.
رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: دلیل آنکه دشمن این مسیر را در پیش می‌گیرد همین است که با پاسخ ما مواجه نشود و بتواند از پذیرش مسئولیت شانه خالی کند. در مسئله ارتقا تاب آوری ملی، پدافند غیر عامل و دفاع غیر نظامی رکن فوق العاده مهم و تاثیر گذاری است که بازوی دیگری در کنار قدرت دفاعی کشور و سایر ابعاد قدرت ملی است تا بتواند کشور را با حفظ آرمان‌ها و اهداف عالی که دارد بدون عبور از آن‌ها و بدون استحاله اهداف انقلاب اسلامی و با حداکثر تلاش برای آسیب ندیدن در برابر تهاجمات؛ مسیر عالی خود را بتواند ادامه دهد.
وی افزود: با این نگاه پدافند غیر عامل مهمترین مکمل دفاع نظامی و دفاع در برابر تهدیدات است، تهدیداتی که کاملا متفاوت است، تهدیدات امروز با تهدیدات دو دهه پیش تغییرات اساسی کرده است.
فرمانده معظم کل قوا در مراسم اخیر دانش آموختگی نیرو‌های مسلح این را تاکید فرمودند که انتظار دارم دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی اشکال جدید و متنوع تهدید را شناسایی، رصد کنند و در آموزش‌ها آن را به نسل جدید بیاموزند.
رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: این تهدیدات شکل‌های جدیدی یافته و حالت فناورآنه یافته است شاید تهدیدات نظامی به آن شکل مگر در صورت وقوع عاملی برای ضعف کشور، قابل تحقق نباشد.
وی افزود: برخی از اشکال تهدید نظامی مانند تهدید زمینی مستقیم خیلی بعید است، بخشی از تهدیدات نظامی ممکن است محتمل‌تر از تهدیدات هوایی و موشکی باشد، اما آن‌ها هم احتمالش بالا نیست و آنچه دشمن دنبال می‌کند در حوزه‌های نوین است و تهدیدات در حوزه سایبری و شیمیایی، زیستی، پرتوی، حوزه‌هایی محتمل‌تر هستند و تهدید‌های بیشتری از آن‌ها دیده می‌شود و بسیاری از موارد هم هست که تشخیص اینکه آیا این یک تهدید دارای عامل بود یا یک پدیده طبیعی بود قابل تشخیص و کشف نیست.
سرلشکرباقری گفت: همین بیماری موجود در کشور و جهان به عنوان ویروس کرونا قابل تشخیص نیست که آیا این یک عامل داشت یا به طور طبیعی از جهش ویروس‌های قبلی شکل گرفته است؛ آنچه مسلم است در بخش پدافند غیر عامل همه ما مسئول هستیم که چه این بیماری عامل داشته باشد یا نداشته باشد کشور را در برابر دفاع از آن آماده کنیم.

جنوب غرب آسیا تعیین کننده برتری و رهبری در جهان است
سرلشکر محمد باقری در ادامه افزود: هر قدرتی بتواند در این منطقه تسلط پیدا کند به علت ویژگی‌ها و مزیت‌های آن در راس هرم قدرت قرار خواهد گرفت.
وی افزود: انقلاب اسلامی با اهداف و آرمان‌های الهی و با شعار‌های ارزشمندی مانند نشان دادن نقش سلطه بیگانه، حمایت از مستضعفان و خوداتکایی ملت ایران شکل گرفت و در یک منطقه فوق العاده حساس در جهان به پیروزی رسید.
سرلشکر باقری ادامه داد: اگر روزی در نظریه‌های ژئوپلتیکی و ژئواستراتژیکی جا‌هایی در جهان به عنوان منطقه محور در کره زمین مطرح می‌شد یا موضوع هارتلند مطرح می‌شد، امروز دیگر تردیدی وجود ندارد که در هرم قدرت جهانی منطقه جنوب غرب آسیا تعیین کننده برتری و رهبری در جهان است.
رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح افزود: زمانی که جمهوری اسلامی با یک انقلاب در مسیر پس گرفتن امور این منطقه قرار می‌گیرد، طبیعتا با حساسیت‌ها و تهدید‌های بزرگی مواجه می‌شود. تهدید‌هایی که روز به روز به اشکال مختلف و در حال توسعه؛ منطقه و کشور ما را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.
سرلشکرباقری گفت: جمهوری اسلامی ایران بدون هیچ گونه چشمداشت به سرزمین و منافع همسایگان و دیگران؛ صرفا با اتکا به مبانی دینی و انقلابی خود بدنبال در دست گرفتن امور خود و خوداتکایی کامل خود بوده و هست.
وی افزود: همانطور که تاریخ ما نشان می‌دهد در همین دوره اخیر جمهوری اسلامی در مساله هسته‌ای با پذیرش تعهدات با دنیا کنار آمد و پذیرفت که با کاهش برخی اقدامات هسته‌ای خود از مزایایی در مساله کاهش و رفع تحریم‌ها برخوردار شود و همه دنیا اذعان دارند که جمهوری اسلامی ایران کاملا به تعهدات خود پایبند بود و کسی نتوانست هیچ تخطی را اثبات کند، اما عهدشکنی آمریکای تروریست و جنایتکار خاتمه پیدا نکرد.
رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: با وجود این که جمهوری اسلامی به همه تعهدات خود پایبند بود آمریکایی‌ها از برجام خارج شدند و تحریم‌ها و فشار‌ها را علیه ملت ایران مجدد در پیش گرفتند. این فشار‌ها در مساله تحریم‌های تسلیحاتی و تحریم‌های اقتصادی و فشار‌های سیاسی، امنیتی علیه ملت و کشور ایران در پیش گرفته شد.

نظر شما