شناسهٔ خبر: 43562519 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

سرلشکر باقری: جنوب غرب آسیا تعیین کننده برتری و رهبری در جهان است

 تهران-ایرنا- رییس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه منطقه جنوب غرب آسیا در هرم قدرت جهانی تعیین کننده برتری و رهبری جهانی است، گفت: هر قدرتی بتواند در این منطقه تسلط پیدا کند به علت ویژگیها و مزیتهای آن در راس هرم قدرت قرار خواهد گرفت.

صاحب‌خبر -

سرلشکر «محمد باقری»  روز دوشنبه در نشست ویدئوکنفرانسی کمیته پدافند غیرعامل وزارت کشور با استانداران و روسای شورای پدافند غیرعامل استان‌ها اظهارداشت: انقلاب اسلامی با اهداف و آرمان‌های الهی و با شعارهای ارزشمندی مانند نشان دادن نقش سلطه بیگانه، حمایت از مستضعفان و خوداتکایی ملت ایران شکل گرفت و در یک منطقه فوق العاده حساس در جهان به پیروزی رسید.

وی ادامه داد: اگر روزی در نظریه‌های ژئوپلتیکی و ژئواستراتژیکی جاهایی در جهان به عنوان منطقه محور در کره زمین مطرح می‌شد یا موضوع هارتلند مطرح می‌شد، امروز دیگر تردیدی وجود ندارد که در هرم قدرت جهانی منطقه جنوب غرب آسیا تعیین کننده برتری و رهبری در جهان است.  

رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: قدرت و ابرقدرتی که بتواند در این منطقه تسلط پیدا کند به علت ویژگی‌های این منطقه و مزیت راهبردی این منطقه در راس هرم قدرت جهانی قرار خواهد گرفت.

سرلشکرباقری افزود: زمانی که جمهوری اسلامی با یک انقلاب در مسیر پس گرفتن امور این منطقه قرار می‌گیرد، طبیعتا با حساسیت‌ها و تهدیدهای بزرگی مواجه می‌شود. تهدیدهایی که روز به روز به اشکال مختلف و در حال توسعه منطقه و کشور ما را مورد تاثیر خود قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران بدون هیچ گونه چشمداشت به سرزمین و منافع همسایگان و دیگران صرفا با اتکا به مبانی دینی و انقلابی خود بدنبال در دست گرفتن امور خود و خوداتکایی کامل خود بوده و هست.  

رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: همانطور که تاریخ ما نشان می‌دهد در همین دوره اخیر جمهوری اسلامی در مساله هسته‌ای با پذیرش تعهدات با دنیا کنار آمد و پذیرفت که با کاهش برخی اقدامات هسته ای خود از مزایایی در مساله کاهش و رفع تحریم ها برخوردار شود و همه دنیا اذعان دارند که جمهوری اسلامی ایران کاملا به تعهدات خود پایبند بود و کسی نتوانست هیچ تخطی را اثبات کند اما عهدشکنی آمریکا تروریست و جنایتکار خاتمه پیدا نکرد.

سرلشکر باقری افزود: با وجود این که جمهوری اسلامی به همه تعهدات خود پایبند بود آمریکایی‌ها از برجام خارج شدند و تحریم‌ها و فشارها را علیه ملت ایران مجدد در پیش گرفتند. این فشارها در مساله تحریم‌های تسلیحاتی و تحریم‌های اقتصادی و فشارهای سیاسی، امنیتی علیه ملت و کشور ایران در پیش گرفته شد.

وی ادامه داد: هدف دشمن این است که ملت ایران راهبردها و سیاست‌های تحمیلی آمریکا را بپذیرد. هر چند که ظاهر آن این است که ایران را به پای میز مذاکره بکشاند اما میزی است که نتیجه مذاکره از قبل تعیین شده است و آن تسلیم ملت ایران دربرابر خواست آمریکای جنایتکار است. خواسته‌ای که هیچ گاه با آرمان‌ها و اهداف و رویکرد انقلاب اسلامی انطباقی ندارد.

سرلشکر باقری یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران یکسال صبر کامل کرد اما دشمن بر سر عهد خود بازنگشت بنابراین جمهوری اسلامی ایران از سال گذشته رویکرد و راهبرد مقاومت فعال را در پیش گرفت.  

رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: هرچند فشارها به ملت ایران سنگین است اما دستاوردهای قابل توجهی در سطوح راهبردی وجود دارد. این که ملت ایران تسلیم نشد و زانو نزد و کشور خود را اداره کرد. اتکا به فروش نفت خام و سایر خام فروشی‌ها کاهش پیدا کرد. خوداتکایی ملت ایران ارتقا پیدا کرد و ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران توانست این تهدید و فشار را به فرصتی برای خوداتکایی و سربلندی ملت تبدیل کند.

وی افزود: قدرت ملی کشور در این ایام بالاتر رفت و ملت ایران توانست همچنان روی پای خود بایستد و کار و ماموریت و آرمان‌های خود را دنبال کند.

سرلشکرباقری با بیان این که در همین مقطع ممکن است نگارش‌های غلطی به سیاست‌ها وجود داشته باشد گفت:  رهبر معظم انقلاب فرمودند این روزها بعضی‌ها حرف از عقلانیت و تدبیر می زنند با این تعبیر غلط که منظورشان ترس و انفعال و فرار است در حالی که عقلانیت و تدبیر به معنای خالی کردن سنگر در برابر دشمنی که نسبت به دشمنی او تردیدی وجود ندارد نمی تواند باشد. عقلانیت و تدبیر را رهبری بارها در قوی شدن کشور تعبیر کردند.

وی افزود: کشور ما در منطقه ای از جهان قرار دارد که دارای ویژگی ها و مزایایی است که اگر قوی نباشیم انچه که در جنگ های جهانی به سر ما آمد می تواند تکرار شود. آیا در دوره ای که جنگ های جهانی اتفاق افتاده و کشور ایران اعلام بی طرفی کرده است حاکمیت و تمامیت ارضی، استقلال و هویت و ارزش ما محترم شناخته شده است، به هیچ وچه این گونه نیست. اگر قوی نباشیم نخواهیم توانست از همه منافع خود دفاع و حفاظت کنیم.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان این که برای قوی شدن کشور راهبردها و سیاست های متعددی باید دنبال شود ادامه داد: یکی از آن‌ها وحدت و یکپارچگی در مسیر تبعیت از رهبری و تلاش جهادی با رویکرد نگاه به توان داخل و حل معضلات مردم و ارتقا توان بازدارندگی در بخش دفاع است.

سرلشکرباقری گفت: یکی از راه‌ها و ارکان مهم قدرت و قوت کشور ارتقاء تاب آوری ملی در سطوح مختلف کشور در برابر فشارهای همه جانبه دشمن است. این ارتقاء تاب آوری و استقامت ملی می تواند موجب بازدارندگی شود و دشمن را نسبت به ادامه فشار مایوس کند و می تواند در صورت تداوم فشار از کشور و مردم به خوبی حفاظت و صیانت کند.

وی افزود: کشور ایران به برکت فرماندهی بی نظیر فرمانده معظم کل قوا و به برکت خون شهیدان و برکت همراهی مداوم و کامل مردم و به برکت همه تلاش‌هایی که در نیروهای مسلح و سایر بخشها صورت گرفته، از جهت قدرت دفاعی و بازدارندگی دفاعی و از جهت آمادگی و انسجام نظامی و دفاعی و یکپارچگی مردم، نیروهای مسلح و حاکمیت کشور در دفاع از کشور در بهترین وضعیت وجود دارد.  

رییس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: دشمن بارها اثبات کرده که اگر در جایی هدف داشته باشد و در مقصد خود احساس ضعف کند در انجام تهاجم و تجاوز هیچ تردیدی راه نمی دهد. اگر مشاهده می‌کنید پهپاد راهبردی آمریکا در تیرماه سال گذشته به علت تجاوز به فضای آبهای کشور مورد هدف قرار می گیرد و دشمن دچار تردید شدید می‌شود که پاسخ نظامی دهد و نهایتا این اقدام را انجام نمی‌دهد دلیل آن این نیست به طور مزورانه اعلام می‌کند که به ما گفتند که در آنجا ۱۵۰ ایرانی کشته خواهد شد، دلیل آن این بود که بازدارندگی دفاعی کارآمد است.

باقری گفت: ارتش آمریکا مهمترین مخالف این تهاجم نظامی بوده و هست چرا که او می‌داند که جنگیدن با ایرانی‌ها شروع آن دست آمریکا است اما خاتمه به دست آنها نیست. حجم جنگ، جغرافیای جنگ، میزان تلفات و خسارات بدست آنها نیست. اینها  چیزهایی است که ما تعیین می کنیم بنابراین به سادگی نمی‌توانند تصمیم بگیرند که وارد نبرد با ایرانی‌ها شوند بنابراین اقداماتی که می‌کنند شکل نیابتی، بدون ردپا و خاکستری پیدا می‌کند.  

رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: در همین ایام اخیر برای چندمین بار ما با تهاجم سایبری در بنادرمان رو به رو بودیم و این دست از اقدامات، اقداماتی هستند که توسط دشمن انجام می‌شود ولی رد پایی از آنها باقی نمی‌ماند و امکان اثبات آن در محکمه وجود ندارد.

وی افزود: دلیل آنکه دشمن این مسیر را در پیش می‌گیرد همین است که با پاسخ ما مواجه نشود و بتواند از پذیرش مسئولیت شانه خالی کند. در مسئله ارتقای تاب آوری ملی، پدافند غیرعامل و دفاع غیر نظامی رکن فوق العاده مهم و تاثیر گذاری است که بازوی دیگری در کنار قدرت دفاعی کشور و سایر ابعاد قدرت ملی است تا بتواند کشور را با حفظ آرمان‌ها و اهداف عالی که دارد بدون عبور از آنها و بدون استحاله اهداف انقلاب اسلامی و با حداکثر تلاش برای آسیب ندیدن در برابر تهاجمات مسیر عالی خود را بتواند ادامه دهد.

سرلشکرباقری گفت: با این نگاه پدافند غیر عامل مهمترین مکمل دفاع نظامی و دفاع در برابر تهدیدات است، تهدیداتی که کاملا متفاوت است تهدیدات امروز با تهدیدات دو دهه پیش تغییرات اساسی کرده است فرمانده معظم کل قوا در مراسم اخیر دانش آموختگی نیروهای مسلح این را تاکید فرمودند که انتظار دارم دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی اشکال جدید و متنوع تهدید را شناسایی، رصد کنند و در آموزشها آن را به نسل جدید بیاموزند.  

رییس ستاد کل نیروهای مسلح  گفت: این تهدیدات شکل‌های جدیدی یافته است حالت فناورانه یافته است شاید تهدیدات نظامی به آن شکل مگر در صورت وقوع عاملی برای ضعف کشور به آن صورت قابل تحقق نباشد.

وی گفت: برخی از اشکال تهدید نظامی مانند تهدید زمینی مستقیم خیلی بعید است،  بخشی از تهدیدات نظامی ممکن است محتمل‌تر از تهدیدات هوایی و موشکی باشد اما آنها هم احتمالش بالا نیست و آنچه دشمن دنبال می‌کند در حوزه‌های نوین است و تهدیدات در حوزه سایبری و شیمیایی، زیستی، پرتوی، حوزه‌هایی محتمل‌تر هستند و تهدیدهای بیشتری از آنها دیده می‌شود و بسیاری از موارد هم هست که تشخیص اینکه آیا این یک تهدید دارای عامل بود و یا یک پدیده طبیعی بوده، قابل تشخیص و کشف نیست.  

سرلشکرباقری بیان کرد: همین بیماری موجود در کشور و جهان به عنوان ویروس کرونا قابل تشخیص نیست که آیا این یک عامل داشت و یا به طور طبیعی از جهش ویروس‌های قبلی شکل گرفته است؛ آنچه مسلم است در بخش پدافند غیر عامل همه ما مسئول هستیم که چه این بیماری عامل داشته باشد و یا نداشته باشد، کشور را در برابر دفاع از آن آماده کنیم.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح در بخش دیگری از سخنانش گفت: بخش اعظمی از طرح جامع پدافند غیرعامل استان‌ها تکمیل شده است. این طرح‌ها و زمان‌بندی آن در برنامه سالانه در دستگاه‌های کشور باید ذکر شود و آن مقدار که باید ما دنبال کنیم و پیگیری کنیم آن را انجام خواهیم داد.  

سرلشکر باقری با بیان اینکه مسئولان استانی درمساله افزایش دانش و فرهنگ سازی مسولیت‌های سنگینی دارند، ادامه داد: صاحبان صنایع و مردم و بخش خصوصی باید کاملا نسبت به تهدیدات و صیانت از مجموعه خود توجیه شوند و با دستورالعمل‌ها آشنا شوند و اجرا کنند و این از طریق جلسات و دوره‌های آموزشی امکان پذیرخواهد شد که نقش صدا و سیما و فضای مجازی قابل توجه است.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: مساله نظارت بر اجرای دقیق قوانین و اقدامات حوزه پدافند غیرعامل کاملا ضروری است که یکی از مشکلات در کشور با وجود مقررات و دستورالعمل‌ها در اجرا دچار عقب ماندگی هستیم و این مستلزم نظارت و مراقبت مسئولان مربوطه است.  

وی ادامه داد: مساله دیگر توجه به اصول و الزامات پدافند غیرعامل در شهرها است. اگر طرحی را در هنگام شروع طرح ریزی و تدوین آن طرح لحاظ کنیم، قابل اجرا خواهد بود. اگر طرحی کامل اجرا شده باشد و بعد بخواهیم پدافند غیرعامل را اضافه کنیم بسیاری از بخش‌های آن امکان پذیر نخواهد بود. هنگامی که طرحی آغاز شود باید از ابتدا  بحث‌های پدافندغیرعامل در آن گنجانده شود.

سرلشکر باقری  گفت: از جمله مسائل دیگر مساله فناوری‌ها و صنایعی است که خاص پدافند غیرعامل است. اجرای مناسب پدافند غیرعامل مستلزم فناوری خاص خود است که این هم در سازمان پدافند با کمک شرکت‌های دانش بنیان به طور مفصل کار شده و باید مورد توجه قرار بگیرد که از این امکانات به نحو احسن استفاده شود.  

رییس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: بسیاری از گرفتاری‌های ما نفوذ دشمن از طریق تجهیزات و امکاناتی است که از خارج خریداری می‌کنیم.  البته این موضوع در بخش دفاع توسعه بیشتری دارد و مشخص است که دشمن سال‌ها قرارگاه‌ها و خیمه مفصلی برقرار کرده و مستقر شده که ما چه قطعه و تجهیزاتی را خارج از کشور تهیه می‌کنیم که آن را به عنوان عاملی برای جمع آوری اطلاعات و تخریب و تغییر در کارکرد آن دستکاری کند. آن را در صنایع هسته‌ای و جاهای دیگر در کشور دیدیم و طبیعی است از امکانات ارتباطی و گوناگون چنین اقداماتی از سوی دشمن صورت گیرد.  

وی با بیان اینکه باید بر توسعه بومی سازی امکانات پافشاری کنیم و اجازه ندهیم از طریق خود ما امکانات دشمن در کشور مستقر شود، گفت: موضوع خارج کردن تاسیسات پرخطر از شهرها و مراکز جمعیتی مسئله مهم دیگری است که باید مد نظر قرار گیرد. حادثه بیروت نشان داد که چنین حوادثی در کمین کشورها و ملت‌ها است که باید با حساسیت این مسائل را دنبال کنیم تا با این گونه حوادث مواجه نشویم.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: مساله نظام آمادگی و رزمایش دستگاه‌های اجرایی موضوع مهمی است که دستورالعمل ها ابلاغ شده که باید توسعه پیدا کند و هر دستگاه باید بارها تمرین کرده باشد که بتواند کار خود را خوب پیش ببرد.

وی در پایان گفت: در هر بخشی که ضرورت داشته باشد نیروهای مسلح بتوانند کمکی در مساله توسعه پدافند غیرعامل در بخشهای مختلف کشور انجام دهد این آمادگی را اعلام می‌کنیم که از همه توانمان در ابعاد مختلف استفاده شود.

نظر شما