شناسهٔ خبر: 44092012 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

ماراتن مرغ و کرونا در بازار بیرجند/مسئولان: گرانی‌ها مربوط به کل کشور است

گروه استان‌ها- چند وقتی است قیمت مرغ در خراسان جنوبی در حال اوج گرفتن است و گویی مرغ و کرونا با یکدیگر مسابقه ماراتن گذاشته‌اند و هر کدام سعی دارند رکوردی تازه به دست آورند آن طور که قیمت مرغ در روز یکشنبه ۲ آذر به ۳۶ هزار تومان هم رسید.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، چند وقتی است بازار مرغ در نوسانات قیمتی قرار گرفته و روند صعودی دارد این در حالی است که خراسان جنوبی قطب تولید مرغ است.

گرانی بی سابقه  این روزهای مرغ  در حالی است که این کالا جزو ارقام پرمصرف تمامی اقشار خانوارهای ایرانی است و حالا که فصل سرما  از راه رسیده دست مردم از خرید اقلام اولیه نیز کوتاه مانده است.

گرانی حکایت تکراری این روزهای تمامی بازارهای کشور است که با پا پس کشیدن دولت از مهار آن، حالا به یک اسب سرکش تازه نفس تبدیل شده که در میدان خالی از رقیب، یکه تازی می‌کند.

مسئله ثبات و کنترل قیمت کالاها، به ویژه کالاهای اساسی در ماه‌های اخیر تبدیل به چالشی مهم بین مسئولان و مردم شده است اگرچه شیوع ویروس کرونا با وجود تلفات زیاد باید این روزها در صدر اخبار باشد اما مشکلات اقتصادی آنقدر قدرتمند ظاهر شده‌ که جای کرونا را در اخبار گرفته و به دغدغه اصلی مردم تبدیل شده‌اند.

یکی از اقلام مصرفی پر سر و صدا در ماه‌های اخیر قیمت مرغ گرم است که مدتی روی خوش به مردم نشان داد و سپس با افزایش قیمت وارد بازار شد.

بر اساس اظهارات مرغداران و اتحادیه مواد پروتئینی منشاء اصلی مشکلات مرغ از گرانی نهاده‌ها‌ ست که معلوم نیست تا چه زمانی دیگر مردم باید شاهد روند انفجاری قیمت مرغ باشند.

یکی از شهروندان بیرجندی در گفتگو با خبرنگار تسنیم گفت: امروز برای خرید مرغ گرم به یکی از فروشگاه‌های سطح شهر مراجعه کردم و وقتی فروشنده قیمت مرغ را 36 هزار تومان اعلام کرد گویی برق سه فاز مرا گرفت چرا باید در قطب تولید مرغ و تخم مرغ اینقدر قیمت‌ها سرسام آور افزایش یابد.

به سراغ تعدادی از مراکز عرضه مستقیم گوشت مرغ در سطح شهر بیرجند رفتیم بر روی تابلوها در مراکز عرضه مستقیم قیمت مرغ 33 هزار و 600 تومان حک شده بود و این قیمت در مراکز خرده 36 هزار تومان اعلام شده است.

مسئولان مربوطه هرچند معتقدند گرانی مرغ کشوری است و تنها مختص به استان ما نیست اما مردم انتظار نظارت بیشتر دارند.

به سراغ رئیس اتحادیه مواد پروتئینی بیرجند رفتیم. وی نیز دورخیز گرانی مرغ را از دو روز گذشته تایید کرد و گفت: گرانی و نبود نهاده‌ها مهمترین مشکل پیش روی تولیدکنندگان است.

زجاجی در پاسخ به اینکه گرانی‌ها تا چه زمانی قرار است ادامه یابد پاسخ داد که معلوم نیست اما خبر از ارزانی نیست و قیمت‌ها در حال انفجار است.

افزایش قیمت مرغ در استان خراسان جنوبی در حالی است 70 درصد مرغ تولیدی در استان صادراتی است و پرسش مردم از مسئولان این است که چرا در قطب تولید مرغ باید گرانی و افزایش قیمت داشت؟ قرار است تا چه زمانی این گرانی رکورددار باشد و همچون اسب سرکشی بتازد.

انتهای پیام/254/ ع

نظر شما