شناسهٔ خبر: 44091927 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: جوان | لینک خبر

آرسنیک‌زدایی آب با نانو جاذب‌های محققان ایرانی

یکی از شرکت‌های فناور نانو موفق به ارائه روش نوینی برای حذف آرسنیک از آب آشامیدنی شده که تاکنون در بیش از ۱۰ شهر ایران مورد استفاده قرار گرفته‌است. در حال حاضر استان‌های کرمان، آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل و قزوین به‌طور جدی با مشکل آلودگی آرسنیک آب‌های آشامیدنی مواجه هستند.

صاحب‌خبر -
سرویس جامعه جوان آنلاین: از آنجا که آب‌های زیرزمینی اصلی‌ترین منبع تأمین آب آشامیدنی محسوب می‌شود، آلودگی این آب‌ها به آرسنیک، اخیراً موردتوجه خاص قرار گرفته‌است. در حال حاضر آلودگی آب‌های آشامیدنی به آرسنیک در بسیاری از شهر‌ها و روستا‌های کشور مشکلی جدی است.

از سوی دیگر با توجه به مشکل کم‌آبی که مسئله مهم ایران و بسیاری از کشور‌ها محسوب می‌شود، حفظ منابع موجود و تصفیه آلودگی‌ها از جمله آرسنیک حائز اهمیت است، بنابراین ایجاد امکانات مناسب برای تولید سیستم‌های مقرون‌به‌صرفه در داخل کشور می‌تواند کمک مهمی در حفظ منابع آبی کشور محسوب شود.
در این راستا یکی از شرکت‌های فناور موفق به ارائه روش نوینی برای حذف آرسنیک از آب آشامیدنی شده که در مقیاس‌های مختلف به بهره‌برداری رسیده‌است. در این سیستم از جاذب‌های «گرانولی هیدروکسید اکسید آهن» استفاده می‌شود. دانش فنی این روش در حال حاضر تنها در اختیار تعداد معدودی از کشور‌های توسعه‌یافته است و این شرکت ایرانی نه‌تن‌ها موفق به تولید این محصول شده‌است، بلکه با تولید این مواد در سایز نانومتری باعث افزایش کارایی در مقایسه با محصول خارجی شده‌است.

جاذب‌های مورد استفاده در این روش از نوع اکسی‌هیدروکسید آهن با ساختار نانومتری هستند و به‌دلیل شکل ظاهری و نسبت سطح به حجم بالا از بازدهی جذب مطلوب برخوردار هستند.

طی فرایند تولید محصول نهایی این ذرات نانومتری به‌صورت گرانول تولید می‌شوند تا هیچ‌گونه رهایش حین تصفیه آب آشامیدنی نداشته باشند. به‌طورکلی در این پروژه یک فرمولاسیون و روش خاص برای ساخت گرانول پایدار با کمک مواد اولیه غیرپیچیده و قابل‌تولید در کشور ابداع شده‌است.

جاذب‌های آرسنیک با سایز نانومتری تأثیر بسزایی در بهبود عملکرد جذب این محصول در مقایسه با محصول غیرنانویی داشته‌است.

این شرکت فناور به‌طور میانگین توانایی تولید ۲ تن گرانول جاذب آرسنیک را در ماه داراست و امکان افزایش آن با افزایش تعداد شیفت وجود دارد. همچنین در صورت افزایش فروش امکان گسترش خط تولید وجود خواهد داشت که در کمتر از سه ماه قابل راه‌اندازی است.

بر اساس اعلام ستاد نانو، در حال حاضر استان‌های کرمان، آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل و قزوین نیز به‌طورجدی با مشکل آلودگی آرسنیک آب‌های آشامیدنی مواجه هستند و وزارت نیرو، شرکت‌های آب و فاضلاب استان‌های مختلف به‌ویژه استان‌های حاشیه رشته‌کوه زاگرس از محصول تولیدی این شرکت برای تصفیه آرسنیک آب استفاده می‌کنند.

نظر شما