شناسهٔ خبر: 43594627 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: اعتماد آنلاین | لینک خبر

آیا نتایج نهایی انتخابات آمریکا، همچون سال 2016 موسسات نظرسنجی را متحیر خواهد کرد؟

یک پژوهشگر مسائل بین‌الملل درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: شکست جمهوریخواهان در ایالت حساس تگزاس اگر جمهوری‌خواهان را به تعطیلاتی طولانی مدت نفرستد قطعا پلتفرم حزبی آنان را همچون دهه 60 و هفتاد میلادی تغییر خواهد داد.

صاحب‌خبر -

اعتمادآنلاین| جواد سلیمانی، پژوهشگر مسائل بین‌الملل گفت: شکست جمهوریخواهان در ایالت حساس تگزاس اگر جمهوری‌خواهان را به تعطیلاتی طولانی مدت نفرستد قطعا پلتفرم حزبی آنان را همچون دهه 60 و هفتاد میلادی تغییر خواهد داد.
 

برخی از تحلیلگران بر این باورد که در روزهای 25 و 26 اکتبر 2016 هیلاری کلینتون از ترامپ با همین اختلاف در نظرسنجی‌ها پیش بود فلذا نظرسنجی‌ها ملاک خوبی برای قطعیت برد بایدن نیست. با اینکه نگارنده بر عم قطعیت نظرسنجی‌ها باورمند است اما لازم می‌دانم نکاتی را که در این نقل قولِ به ظاهر درست، ناگفته مانده را نیز اضافه کنم و به روایت آمار به بررسی کوتاهی در این باب بپردازم.

 

فارغ از تحلیلهای بنیادی مبنی بر تغییر هرم سنی رای دهندگان، افزایش آرائی که از پیش از سوم نوامبر (روز نهایی رای‌گیری) از طریق پستی یا حضوری به صندوق ریخته شده و تاثیر پاندمی کرونا و وضعیت اقتصادی و عدم دستاورد مطلوب دولت ترامپ در عرصه سیاست خارجی و عدم تحقق وعده‌های پوپولیستی او و فاصله کمتر این روزها تا روز نهایی (در 2016 انتخابات در روز 8 نوامبر برگزار شد اما در 2020 انتخابات 5 روز زودتر انجام می گیرد و ترامپ فرصت زیادی برایش باقی نمانده)؛ اما بد نیست از منظر تکنیکال و افزون بر تصحیح جامعه آماری سازمان‌های نظرسنجی کننده از 4 سال گذشته تا به حال، به تاثیر حزب لیبرتارین بر به غلط افتادن سازمان‌های نظرسنجی کننده نیز بپردازیم. برای این منظور نتایج نظرسنجی در 12 ایالت مهم و تاثیرگذار را بررسی می کنیم:

 

1- ایالت پنسیلوانیا با 20 رای الکترال که هیلاری کلینتون در نظرسنجی‌های 26 اکتبر با اختلاف 5 درصد از ترامپ پیش بود اما در نهایت این ایالت دارای 6 میلیون رای را با اختلاف زیر یک درصد (قریب تنها 45 هزار رای کمتر) واگذار کرد. در آن انتخابات لیبرتارها در نظرسنجی‌های همان روزها قریب 6 درصد رای داشتند و در انتخابات نهایی این میزان به زیر 3 درصد (4/2درصد) رسید و آراء آنان به سبد ترامپ ریخته شد. بایدن اکنون در فاصله 8 روز تا انتخابات توام با تصحیح جامعه آماری موسسات نظرسنجی کننده و با توجه به عدم وجود وزن خاصی برای حزب سوم (چه سبزها، چه لیبرتارها و مستقلین) 7 درصد از رقیب خود پیش است. این خود نشاندهنده این است که این ایالت دوباره آبی خواهد شد.

 

2- ایالت ویسکانسین با 10 رای الکترال که کلینتون در نظرسنجی‌های 26 اکتبر با اختلاف 8 درصد پیش بود اما در نهایت این ایالت را با اختلاف زیر یک درصد (قریب تنها 22 هزار رای کمتر) واگذار کرد. در آن انتخابات لیبرتارها در نظرسنجی‌های همان روزها قریب 5 درصد رای داشتند و در انتخابات نهایی این میزان به زیر 6/3درصد رسید و آراء آنان به سبد ترامپ ریخته شد. پیشتازی بایدن بر ترامپ در این ایالت اکنون با تصحیحات فوق الذکر و بدون وزن خاصی برای لیبرتارها 7 درصد است.

 

3- ایالت میشیگان با 16 رای الکترال؛ کلینتون در نظرسنجی‌های 26 اکتبر با اختلاف 6 درصد پیشتاز بود اما در آخر این ایالت را هم با اختلاف زیر یک درصد (قریب تنها 11 هزار رای کمتر) واگذار کرد. در آن انتخابات لیبرتارها در نظرسنجی‌های همان روزها قریب 9 درصد رای داشتند و در انتخابات نهایی این میزان به زیر 6/3درصد رسید و آراء آنان به سبد ترامپ ریخته شد. پیشتازی بایدن در این ایالت هم با ترتیبات فوق اکنون به 9 درصد رسیده و از هم اکنون می توان به آبی بودن این ایالت اطمینان داشت.

 

4- ایالت نورث کارولینا با 15 رای الکترال؛ کلینتون در نظرسنجی‌های 26 اکتبر با اختلاف 4 درصد پیشتاز بود اما در آخر این ایالت را هم با اختلاف 66/3درصد واگذار کرد. در آن انتخابات لیبرتارها در نظرسنجی‌های همان روزها 6 درصد رای داشتند و در انتخابات نهایی این میزان به زیر 7/2درصد رسید و لازم به ذکر مجدد نیست که بگوییم آراء آنان به سبد ترامپ ریخته شد. پیشتازی بایدن در این ایالت هم با ترتیبات فوق گرچه اکنون به بین 2 تا 4 درصد رسیده است ولی با ذکر موارد فوق و با توجه به عدم وجود مولفه ای همچون آراء تاثیرگذار لیبرتارها بر روند نظرسنجی‌ها و با توجه به اینکه ترامپ فرصت زیادی برای جبران ندارد، میتوان تا حد زیادی بر صحت آمار این نظرسنجی‌ها در این ایالت نیز امیدوار بود.

 

5- فلوریدا با 29 رای الکترال؛ کلینتون در نظرسنجی‌های 26 اکتبر با اختلاف 4 درصد پیشتاز بود اما در آخر این ایالت مهم با 10 میلیون رای را با اختلاف 2/1 درصد واگذار کرد. در آن انتخابات لیبرتارها در نظرسنجی‌های همان روزها قریب 3 درصد رای داشتند و در انتخابات نهایی این میزان به زیر 3/2درصد کاهش یافت. همچون کارولینای شمالی پیشتازی بایدن در این ایالت هم با ترتیبات فوق گرچه اکنون به 3 درصد رسیده ولی با ذکر موارد فوق و عدم وجود مولفه ای همچون آراء تاثیرگذار لیبرتارها بر روند نظرسنجی‌ها و با توجه به اینکه ترامپ فرصت زیادی برای جبران ندارد، میتوان تا حد زیادی بر صحت آمار این نظرسنجی‌ها در این ایالت نیز امیدوار بود.

 

6- آریزونا با 11 رای الکترال؛ کلینتون در نظرسنجی‌های 26 اکتبر با اختلاف 1 درصد از ترامپ عقب بود و در آخر این ایالت را با اختلاف بیشتری نسبت به نظرسنجی‌ها یعنی 54/3 درصد واگذار کرد. در آن انتخابات لیبرتارها در نظرسنجی‌های همان روزها قریب 4 درصد رای داشتند و در انتخابات نهایی این میزان رای در همان محدوده حفظ شد. اما پیشتازی بایدن اکنون در این ایالت از 1 تا 3 درصد هم در نوسان است و با نکات فوق‌الذکر در مورد این ایالت هم میتوان تا حد زیادی بر صحت آمار این نظرسنجی‌ها امیدوار بود.

 

7- آیووا با 6 رای الکترال که کلینتون در نظرسنجی‌های 26 اکتبر با اختلاف 5 درصدی از رقیب خود ترامپ عقب بود و در انتخابات نهایی نیز این ایالت را با اختلاف 41/9 % (قریب ده درصد) واگذار کرد. در آن انتخابات لیبرتارها در نظرسنجی‌های همان روزها 10 درصد رای داشتند و در انتخابات نهایی این میزان به زیر 8/3درصد رسید و آراء آنان همانگونه که انتظار می رفت به سبد ترامپ ریخته شد. اختلاف مثبت بایدن با ترامپ در این ایالت اکنون با تصحیحات فوق الذکر و بدون وزن خاصی برای لیبرتارها 1 درصد است و این یعنی این ایالت سرخ رنگ شانس زیادی برای تبدیل شدن به ایالتی آبی را داراست.

 

8- اوهایو ایالتی با 18 رای الکترال؛ کلینتون در نظرسنجی‌های 26 اکتبر با اختلاف 2 درصد از رقیب خود ترامپ عقب بود و در انتخابات نهایی نیز این ایالت را با اختلاف 13/8 % (قریب 8 درصد) واگذار کرد. در آن انتخابات لیبرتارها در نظرسنجی‌های همان روزها 5 درصد رای داشتند و در انتخابات نهایی این میزان به زیر 2/3درصد رسید و آراء آنان به سبد ترامپ ریخته شد. پیشتازی ترامپ در این ایالت اکنون با تمام تصحیحات فوق الذکر 1 درصد است و گرچه دموکراتها شانس قابل توجهی در این ایالت ندارند اما کم شدن فاصله جمهوریخواهان و دموکراتها در این ایالت، بر پاپیولار ووت تاثیرگذار است.

 

9- تگزاس ایالت سرخی با 38 رای الکترال که به شدت با تغییر ترکیب جمعیتی و هرم سنی رای‌دهندگان در حال دگرگونی تاریخی است. کلینتون در نظرسنجی‌های 26 اکتبر 2016 با اختلاف 3 درصد از رقیب خود ترامپ عقب بود و در انتخابات نهایی نیز این ایالت را با اختلاف 9درصد واگذار کرد. در آن انتخابات لیبرتارها در نظرسنجی‌های همان روزها 5 درصد رای داشتند و در انتخابات نهایی این میزان به زیر 2/3درصد رسید و آراء آنان کما فی السابق به سبد ترامپ ریخته شد. پیشتازی ترامپ در این ایالت اکنون با تمام تصحیحات فوق الذکر در حال محو شدن و در آخرین نظرسنجی‌ها بایدن با اختلاف یک درصد نیز پیش است. با در نظر گرفتن موارد فوق در مورد این ایالت هم میتوان تا حدی بر صحت آمار این نظرسنجی‌ها امیدوار بود. شکست جمهوریخواهان در این ایالت حساس اگر جمهوریخواهان را به تعطیلاتی طولانی مدت نفرستد قطعا پلتفرم حزبی آنان را همچون دهه 60 و هفتاد میلادی تغییر خواهد داد.

 

10- نوادا ایالتی آبی رنگ با 6 رای الکترال؛ کلینتون در نظرسنجی‌های 26 اکتبر با اختلاف 6 درصد از رقیب خود ترامپ پیش بود و در انتخابات نهایی اما گرچه این ایالت را برد اما اختلاف به زیر 3 درصد رسید (42/2%). در آن انتخابات لیبرتارها در نظرسنجی‌های همان روزها 6 درصد رای داشتند و در انتخابات نهایی این میزان به زیر 3/3درصد رسید و آراء آنان کما فی السابق به سبد ترامپ ریخته شد. اختلاف مثبت بایدن با ترامپ در این ایالت اکنون با تصحیحات فوق الذکر و بدون وزن خاصی برای لیبرتارها اکنون 9 درصد است و این یعنی قطعیت برد دموکراتها در این ایالت.

 

11- جورجیا با 16 رای الکترال که کلینتون در نظرسنجی‌های 26 اکتبر با اختلاف 3 درصد از رقیب خود ترامپ عقب بود و در انتخابات نهایی با اختلاف بیشتری یعنی 13/5درصد واگذار کرد. در آن انتخابات لیبرتارها در نظرسنجی‌های همان روزها 6 درصد رای داشتند و در انتخابات نهایی این میزان به 3% رسید و آراء آنان کما فی السابق به سبد ترامپ ریخته شد. رقابت در این انتخابات طبق نظرسنجی‌ها با ترتیبات و تصحیحات فوق اما شانه به شانه و پنجاه پنجاه است. همچون تگزاس شکست جمهوریخواهان در این ایالت سرخ برای آنان بسیار گران تمام خواهد شد و با چاشنی خوش بینی و کمی اغماض می توان به برد دموکراتها در این ایالت هم کورسوی امیدی داشت.

 

12- ویرجینیا ایالتی آبی با 13 رای الکترال که کلینتون در نظرسنجی‌های 26 اکتبر با اختلاف 10 درصد پیشتاز بود و در آخر گرچه این ایالت را برد اما اختلاف به قریب 5 درصد رسید (13/5%). در آن انتخابات لیبرتارها در نظرسنجی‌های همان روزها 8 درصد در این ایالت رای داشتند و در انتخابات نهایی این میزان به 3درصد رسید و آراء آنان مطابق معمول به سبد ترامپ ریخته شد. پیشتازی بایدن در این ایالت هم با ترتیبات فوق و بدون عناصر مخل نتایج نظرسنجی همچون لیبرتارها، اکنون 11درصد است و همچون نوادا میتوان بر قطعیت برد دموکراتها در این ایالت امیدوار بود.

 

منبع: انتخاب

نظر شما