شناسهٔ خبر: 42685912 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

کارشناس و مدرس رسانه عنوان کرد؛

"بوم و بانو"؛ سریالی تاریخی با چاشنی عشق و مذهب

یک کارشناس و مدرس رسانه ضمن تجلیل از ویژگی‌های خوب سریال "بوم و بانو" آن را اثری تاریخی با چاشنی عشق و مذهب توصیف کرد.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از قم،معصومه نصیری،کارشناس و مدرس رسانه ، در بیان تحلیل و نظر خود درباره سریال "بوم و بانو" که این شب‌ها از شبکه دوم سیما پخش می‌شود، اظهار کرد: تولید مجموعه‌ای که در عین پرداخت دقیق و به دور از تحریف و اغراق به تاریخ، پیوند میان دو فاکتور اساسی عشق و مذهب را ایجاد کرده است با روایتگری جذاب توانسته  مخاطب را با خود همراه کند، همان چیزی است که نیاز فوری و حتمی برای جلب مخاطب و ارائه انگاره‌های درست ذهنی برای او درباره‌ی تاریخ و حقایق آن است.

او افزود: از این منظر سریال «بوم و بانو» محصول و خروجی انباشت سرمایه فکری و تجربه موفق تیم تولیدکنندگان آن است، ذائقه شناسی و مخاطب شناسی دو فاکتور  این سریال است که مخاطب را با روایت و داستان همراه کرده و ضمن بیان حقایق و برش‌های واقعی از تاریخ معاصر کشور، به تکمیل تصاویر ذهنی مخاطبان از آنچه در واقع رخ داده پرداخته و زیر و بم‌های آن با زبان هنر القا می کند.

کارشناس و مدرس سواد رسانه گفت: شاید بتوان تعهد به تاریخ را ویژگی بارز و قابل توجه و تامل سریال بوم و بانو دانست. روایت وقایع اجتماعی تاریخ معاصر از کشف حجاب تا تجدد غربی که با دیکتاتوری رضا خان وارد ایران می‌شود و حتی روال ممنوعیت عزاداری برای امام حسین (ع) با زبان هنر و خلق تصاویری که قابل رمزگشایی در ذهن اکثریت مخاطبان است، باعث گرایش بیننده به این مجموعه و داستان پرکشش آن شده است.

او اضافه کرد: علاوه بر تعهد به تاریخ به ویژه در ترسیم فضاها، بن مایه‌های پژوهشی این اثر نیز او را از آثار معمول متمایز می‌کند. این درون مایه سبب می‌شود مخاطب با دیدن یک درام، متوجه سیر تاریخی رخداد‌ها نیز بشود؛ این که این نگاه به تجدد و غرب گرایی حاکمان آن زمان چگونه به سمت قلع و قمع داشته‌های سنتی و فرهنگ اصیل ایرانی حرکت کرده و چگونه بی کفایتی سیاسی و برخورد‌های غیرعقلانی یک حاکم می‌تواند به سمت و سوی فقیرسازی فرهنگی یک کشور حرکت کند و عناصر قدرت یک کشور را با دست خود به محاق ببرد، از جمله خروجی‌های این سریال با لایه بندی‌های متن و محتوایی آن است.

او همچنین بیان داشت: تلفیق عناصر متعدد و مورد نیاز برای توفیق در به تصویرکشیدن تاریخ با چاشنی‌های هنری مورد نیاز آن چیزی است که با اعتماد به سابقه سعید سلطانی می‌توان از آن با خیالی آسوده گذر کرد و در جذر و مد‌های داستانی و تاریخی اثر غوطه ور شد و با رفت و برگشت مخاطب به سالیان دور و وقایع آن، نسبت به امروز و تطبیق ادعا‌های پهلوی‌های خارج نشین، دریافت که اگر همان روال تاریخی ادامه می‌یافت هویت زدایی ایرانی و اسلامی کامل محقق شده بود.

نصیری در خاتمه گفت:بوم و بانو» ما را با روایتی ایرانی به آن سوی تاریخ می‌برد؛ تاریخی که اگر از آن مطلع نباشیم ما را در کنش‌های حال حاضرمان نیز دچار خطای محاسباتی جدی خواهد کرد و لذا باید منتظر و همراه شد و ادامه داستان پرکشش این سریال را از شبکه دو دنبال کرد.

منبع:خبر حوزه

انتهای پیام/ش

نظر شما