شناسهٔ خبر: 38372295 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: مشرق | لینک خبر

بی‌توجهی روسیه به درخواست ترکیه برای استفاده از حریم هوایی ادلب

وزیر دفاع ترکیه با بیان اینکه گشت زنی‌های مشترک روسیه و ترکیه ممکن است دوباره آغاز شود تاکید کرد که مسکو به درخواست‌های آنکارا برای استفاده از حریم هوایی ادلب پاسخ نمی‌دهد.

صاحب‌خبر -

به گزارش مشرق، «حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه پنج شنبه شب در مصاحبه با شبکه سی ان ان ترک گفت که ترکیه و روسیه ممکن است دوباره گشت زنی مشترک در مناطق کاهش تنش در ادلب را آغاز کنند. 

براساس گزارش خبرگزاری تاس، وی در پاسخ به سوالی درباره گزارشها از احتمال آغاز دوباره این گشت زنیها افزود: «همه اینها ممکن است انجام شود. مهمترین چیز این است که توافق سوچی رعایت شود. نظامیان ما در ادلب مذاکرات خوبی دارند و تماسها با روسیه بر سر ادلب ادامه خواهد یافت.»

وزیر دفاع ترکیه متذکر شد، «صحبتها درباره استفاده از حریم هوایی ادلب ادامه دارد. اگر روسیه مانع ایجاد نکند مشکلات احتمال رفع خواهد شد. هدف نهایی کا ایجاد یک رژیم آتش بس است.» 

آکار در ادامه تاکید کرد که طرف روسی درخواستهای ترکیه برای استفاده از حریم هوایی ادلب را برآورده نمی‌کند. ما به دنبال تقابل با روسیه نیستیم. مذاکرات ما درباره ادلب متوقف نمی‌شود و ادامه خواهد داشت. 

بعد از گذشت یک ماه از موفقیت‌های ارتش سوریه در استان‌های حلب و ادلب که منجر به آزادسازی بیش از ۷۰۰ کیلومتر مربع شد، ترکیه به عنوان کشوری که از امضاکنندگان توافقات آستانه و سوچی در مورد سوریه بوده و حامی معارضان و گروه‌های مسلح به شمار می‌رود، برای جبران انتقاد از عدم حمایت‌های خود از معارضان به اصطلاح میانه رو، روز پنج شنبه در محور «نَیرب» (۳۰ کیلومتری مرکز استان ادلب) دست به عملیاتی علیه ارتش سوریه زد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه بعد از پیشرویهای ارتش سوریه در ادلب تهدید کرده بود که ترکیه ممکن است علیه سوریه دست به عملیات نظامی بزند.

روسیه به عنوان کشور ضامن توافقات آستانه و سوچی تأکید کرده است که عملیات‌های اخیر ارتش سوریه بعد از ناتوانی ترکیه در اجرای مفاد توافق سوچی بوده است و مسکو همچنان به حمایت‌های خود از دولت قانونی سوریه در جنگ علیه تروریسم ادامه می‌دهد.

نظر شما