شناسهٔ خبر: 33428473 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: آریا | لینک خبر

آينده برجام؛ اروپايي‌ها غير از حرف‌زدن نمي‌توانند کاري بکنند/ چرا اروپا به تعهداتش در قبال ايران پايبند نيست؟

صاحب‌خبر -
خبرگزاري آريا- آلمان و سوئد در نشست استکهلم در حالي از احتمال نابودي برجام ابراز نگراني کردند که روسيه از عملکرد اروپايي ها در حفظ برجام انتقاد مي کند.
به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري آريا به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، وزيران امور خارجه آلمان و سوئد  ضمن ابراز نا اميدي از نابودي احتمالي توافق هسته اي ايران هشدار دادند. آنها از آمريکا به علت به خطر انداختن يک دهه تلاشهاي ديپلماتيک انتقاد کردند.
مارگوت والستروم وزير  خارجه سوئد ديشب در سخناني در نشست خلع سلاح هسته اي در استکهلم اعلام کرد اقدام واشنگتن در خروج از توافق هسته اي سال 2015، اقدامي " بسيار غير سازنده " به شمار مي رود که نه تنها توافق هسته اي ايران، بلکه اعتبار قدرت هاي جهاني در مذاکره با کره شمالي را در معرض تهديد قرار داده است.
هايکو ماس وزير امور امور خارجه آلمان که وي نيز هفته گذشته براي مذاکره درباره برنامه هسته اي ايران به تهران سفر کرده بود، در  سخناني در اين نشست هشدار داد فروپاشي توافق هسته اي نه به سود منافع اروپا خواهد بود و نه ايران.
وي در عين حال مدعي شد : اگر ايران بخواهد از برنامه جامع اقدام مشترک خارج شود به نقطه اي باز خواهد گشت که قبل از توافق هسته اي قرار داشته است که شامل همه تحريمها خواهد بود و  اين فرايند نمي تواند به نفع ايران باشد.

اروپا در تصميم گيري هايش هيچ استقلالي ندارد
لاوروف گفت شاهد تلاش براي وادار کردن جهان به پيروي نکردن از قطعنامه شوراي امنيت، با هدف در تنگنا قرار دادن يک کشور هستيم.
سرگئي لاوروف وزير امور خارجه روسيه روز سه شنبه طي سخناني در مجمع بين المللي پريماکوف در مسکو اعلام کرد  واشنگتن از توافق نامه هسته اي ايران خارج شده و همه را از تعامل با تهران منع مي کند، در مقابل اروپا نيز در تصميم گيري هايش هيچ گونه استقلالي نشان نمي دهد.
وزير امور خارجه روسيه درباره اقدامات آمريکا عليه ايران گفت: شاهد تلاش براي وادار کردن جهان به پيروي نکردن از قطعنامه شوراي امنيت، با هدف در تنگنا قرار دادن يک کشور هستيم. ايران هنوز از سطح غني سازي اورانيوم بر اساس توافقنامه هسته اي فراتر نرفته است. مسکو منتظر پاسخ آمريکا به پيشنهادهاي خود درباره منع اشاعه هسته اي است.
سرگئي لاوروف وزير امور خارجه روسيه گفت: امضاي معاهده منع تجاوز بين ايران و کشورهاي عربي مفيد خواهد بود. برخي از شرکاي غربي مي خواهند ايران مرتکب اشتباه شود و اتخاذ اقداماتي را اعلام کند که نقض برنامه جامع اقدام مشترک تلقي شود.
وي افزود : تا جايي که به چشم انداز حفظ برجام مربوط مي شود، مسائل زيادي در اينجا به اروپايي ها بستگي داردو من بي صبرانه و با علاقه زياد منتظر شنيدن گزارش نتايج سفر هايکو ماس وزير امور خارجه آلمان به تهران هستم.
لاوروف تصريح کرد : من اين نکته را رد نمي کنم که برخي از شرکاي ما مي خواهند ايران مرتکب اشتباهي شود و اقدامات خاصي را اعلام کند که با مفاد برنامه جامع اقدام مشترک همخواني نداشته باشد آنگاه يکي در غرب نفس راحتي بکشد و با وجدان و خيال راحت بگويد مسئوليت از شانه هاي اروپا ساقط شد. اين بسيار مايه تاسف خواهد بود .
وي گفت انتظار دارد اروپا به قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد پايبند و متعهد باقي بماند.
لاوروف تصريح کرد : بسيار ناراحت کننده است ، اما بايد از کلمه «بي کفايتي» درباره اقدامات اروپا در زمينه برنامه جامع اقدام مشترک استفاده کنم.

اروپايي‌ها غير از حرف‌زدن نمي‌توانند کاري بکنند
يک روزنامه آلماني نوشت رئيس‌جمهور آمريکا با خروج بي‌معنا از توافق هسته‌اي با ايران، عملا مواضع ايران را تقويت کرده است و کشورهاي اروپايي‌ هم غير از حرف زدن نمي‌توانند کاري انجام دهند.
روزنامه آلماني «ولت» نوشت «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهور آمريکا شرايطي را در منطقه غرب آسيا به وجود آورده است که شخصا از چنين شرايطي اجتناب مي‌کرد.
در اين گزارش در تشريح شرايط موجود آمده است که ايران مي‌تواند براي مذاکره، تقاضاي امتياز کند با اين حال سفر «هايکو ماس» وزير خارجه آلمان به منطقه ايده بدي نبود.
ولت نوشت ميان قماربازي و سياست تفاوت قابل توجهي وجود دارد. زماني که يک بلوف ميان کشورها مطرح مي‌شود، نمي‌شود به راحتي شرايط جديدي را ايجاد کرد و وقتي که برگه‌هاي اين بازي، نقشه‌ها باشند و کسي بخواهد در آنها تغييري ايجاد کند در اين صورت بايد بهاي زياد جاني و مالي براي آن بپردازد. آنهم در شرايطي که نمي‌داند در نهايت آيا به نتيجه بهتري خواهد رسيد يا خير. از طرفي کسي که همواره سهم‌خواهي بيشتري دارد بدون اينکه چيز زيادي داشته باشد در اين صورت بايد بيشتر هم بپردازد. اين همان وضعيتي است که ترامپ در غرب آسيا براي خودش ايجاد کرده است.
اين روزنامه آلماني در عين دفاع از اقدام ترامپ در اعمال فشار به ايران به دليل برنامه موشکي و ادعاي حضور نظامي ايران در منطقه نوشت که رئيس‌جمهور آمريکا چنان بي‌معني از توافق هسته‌اي با ايران (برجام) خارج شد که ايران را در زمينه تاکتيک‌هاي مذاکره قدرتمند کرده است.
ولت نوشت که تهران خود را براي خروج از توافق هسته‌اي آماده مي‌کند و اين در حالي است که واشنگتن برنامه‌اي عليه برنامه هسته‌اي و موشکي و نظامي ايران ندارد. ترامپ بارها تهديد مي‌کند و همزمان وزير وي از آمادگي براي مذاکره صحبت مي‌کند و ايراني‌ها هم خود را سرسخت نشان مي‌دهند. به عبارتي شرايط طوري شده که ترامپ نمي‌خواست بشود يعني اينکه تهران مي‌تواند براي مذاکره، بهايي درخواست کند.
اين روزنامه آلماني نوشت که در اين بين ماس وارد بازي شده است. اروپايي‌ها بايد بهاي نجات توافق هسته‌اي را بپردازند اما نه برلين و نه بروکسل نمي‌توانند درباره مشکلاتي که براي شرکت‌هاي اروپايي در ارتباط با ايران به رغم تهديدهاي آمريکا ايجاد شده است، کاري بکنند. تنها کاري که اروپايي‌ها مي‌توانند انجام دهند، حرف زدن است با اين حال در شرايطي که هيچکدام از طرفين خواستار جنگ نيستند، مذاکره راهکار بدي نيست. واشنگتن مي‌خواهد با ايران مذاکره کند و تهران هم مي‌خواهد از مزاياي برجام برخوردار شود.

تداوم و حفظ برجام صرفا با هزينه ايران امکانپذير نيست
ابراز نگراني اروپايي درباره آينده برجام در حالي صورت مي گيرد که روز گذشته معاون وزير خارجه ايران تصريح کرد که تداوم و حفظ برجام صرفا با هزينه ايران امکانپذير نيست.
غلامحسين دهقاني معاون امور حقوقي و بين المللي وزارت امور خارجه کشورمان امروز (سه شنبه) 21 خرداد 1398 در نشست شوراي حکام آژانس بين المللي انرژي اتمي ضمن تقدير از تلاشهاي مديرکل و آژانس در ارتباط با راستي آزمايي اجراي برجام در جمهوري اسلامي ايران، بر اهميت حرفه اي گري، بي طرفي و استقلال آژانس به عنوان سرمايه واقعي اين نهاد، تأکيد کرد.
دهقاني افزود: جمهوري اسلامي ايران ارزش زيادي براي حمايت گسترده کشورهاي حاضر در اين نشست در حمايت از تداوم برجام و چندجانبه گرايي قائل است و اين حمايت بايد به عنوان يک نشانه اميدوارکننده از تعهد قوي و قاطع کشورها، براي احترام به چندجانبه گرايي و حاکميت قانون در امور بين الملل نگريسته شود.
معاون امور حقوقي و بين المللي وزارت امور خارجه افزود که با وجود اجراي کامل و مداوم تعهدات برجامي توسط جمهوري اسلامي ايران از روز اجرايي شدن اين توافق، آمريکا هيچگاه به تعهداتش پايبند نبوده است و حتي فشار حداکثري بر ساير کشورها براي بي اعتبار کردن برجام و قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل متحد وارد ساخته است، که براي صلح، ثبات و امنيت منطقه اي و فرامنطقه اي مضر است.
دهقاني با اشاره به بيانيه صادره از سوي شوراي عالي امنيت ملي کشور و گامهاي جديد معرفي شده در اين زمينه، گفت: ايران از مکانيسم پيش بيني شده در بند 36 برجام استفاده کرد و کميسيون مشترک برجام دوبار در سطح مديران سياسي و دوبار در سطح وزراي امور خارجه تشکيل جلسه داد. در اين جلسات، کشورهاي باقيمانده در برجام صريحا تأکيد کردند که برداشتن تحريمها و بهره مندي ايران از فوائد اقتصادي ناشي از آن، بخش اساسي برجام را تشکيل مي دهد، و بر اين اساس متعهد شدند تا «راههاي عملي» براي عادي سازي و حتي ارتقاي همکاريهاي اقتصادي با ايران، از جمله از طريق ايجاد کانالهاي بانکي مؤثر و تداوم صادرات نفت، گاز و محصولات پتروشيمي، طراحي کنند.
وي همچنين افزود: اما متأسفانه، عليرغم صدور بيانيه هاي سياسي بيشمار و حمايتهاي لفظي، هيچ مکانيسم اجرايي براي مقابله با تحريمهاي آمريکا و جبران تأثيرات آن بکارگرفته نشده است.
وي گفت که تحريمهاي يکجانبه آمريکا بخش وسيعي از برجام را خنثي و بي اثر کرد و بطور اساسي توازن آن را از بين برد. بر همين اساس، ايران به اعضاي برجام اعلام کرد که خروج آمريکا و اعمال مجدد تحريمهايي که در نتيجه برجام برداشته شده بود، يک «عدم کارکرد مهم» توسط يک عضو از برجام و نقض جدي قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل متحد محسوب مي شود و بر اين اساس به اقداماتي ذيل بندهاي 26 و 36 برجام متوسل شده است.
دهقاني با اشاره به گذشت يکسال از آن زمان، افزود: متأسفانه به دليل عدم برداشتن گامهاي معنادار و مؤثر توسط کشورهاي باقيمانده در برجام براي جبران تأثيرات مخرب اقدامات آمريکا، جمهوري اسلامي ايران تصميم گرفت تا در راستاي استيفاي حقوق شناخته شده خود ذيل بندهاي 26 و 36 برجام، گامهاي عملي بردارد تا توازن از دست رفته در برجام را احياء کند.
معاون وزير امور خارجه در ادامه ضمن تشريح گامهاي مشخص شده توسط شوراي عالي امنيت ملي کشور در اين رابطه، افزود: ايران حداکثر خويشتن داري را در اين رابطه نشان داده است. در اين مقطع، ايران با اين تصميم خود در واقع به حفظ برجام کمک کرده و همزمان، آمادگي خود را براي ادامه مشورتها با جامعه بين المللي، بويژه کشورهاي باقيمانده در برجام، به منظور يافتن راههاي عملي مؤثر براي حفظ اين توافق اعلام داشته است. ايران بر اهميت برجام تأکيد دارد و آماده است تا در صورت يافتن راه حلي رضايت بخش در رابطه با وضعيت غيرقابل قبول کنوني و بازگرداندن توازن و تضمين منافع مربوط به برداشتن تحريمها، در تصميم خود بازنگري کند.
دهقاني اظهار داشت که ايران قويترين اراده را در همکاري براي اجراي برجام و تعامل با آژانس در اين رابطه، از خود نشان داده است که قابل مقايسه با ديگران نيست، و همچنان معتقد به اهميت ديپلماسي و چندجانبه گرايي در روابط بين الملل است؛ اما، اگر حفظ چنين سطحي از تعامل و همکاري براي اجراي برجام هدف محسوب مي شود، تعهد به پايبندي عملي به تعهدات، جزو الزامات مي باشد.
معاون امور حقوقي و بين المللي وزارت امور خارجه تأکيد کرد تداوم برجام صرفا با هزينه ايران امکان پذير نيست و اين بازي زننده با ايران، کارساز نخواهد بود.
وي افزود اکنون اين وظيفه کشورهاي باقيمانده در برجام و اتحاديه اروپا و سه کشور اروپايي است تا حسن نيت خود را نشان دهند و گامهاي عملي و جدي براي حفظ برجام در ظرف مدت تعيين شده بردارند.

چرا اروپا به تعهداتش در قبال ايران پايبند نيست؟
الميادين نوشت، حرف بي عمل اروپايي‌ها درباره پايبندي به تعهداتشان در قبال ايران نشان مي دهد که آنها در پس پرده با دولت آمريکا در فشار حداکثري عليه ايران تقسيم نقش کرده‌اند و هر دو از يک قماشند.
وبگاه خبري شبکه «الميادين» در يادداشتي به قلم «قاسم عزالدين» با عنوان «پشت پرده پايبند نبودن اروپا به تعهداتش در قبال ايران چيست؟»، روابط استراتژيک اروپا با آمريکا و نه منافع اقتصادي مشترکشان را مانع پايبندي اروپا به تعهداتش در قبال ايران دانست.
در اين يادداشت آمده است: «هايکو ماس» وزير خارجه آلمان در پايان ديدارش با «محمد جواد ظريف» همتاي ايراني خود در تهران مي‌گويد که تروئيکاي اروپايي به توافق هسته‌اي متعهد هستند، اما انتظار معجزه ندارند. چيزي که کشورهاي اروپايي هر بار اعلام کرده‌اند. اظهارات اروپايي‌ها به ظاهر نشانه تمايز آنها از دولت آمريکاست و البته اجرا نکردن تعهدات خود را اين گونه توجيه مي‌کنند که تحت فشارهاي آمريکا هستند که منافع اروپا با آمريکا را تهديد مي‌کند.
الميادين افزود: وزير خارجه آلمان همچنين گفت که مهم ادامه گفت‌وگوست تا جلوي جنگ گرفته شود. شايد اين سخنان منعکس کننده چهره کم‌تر دغل باز آلمان در مقايسه با ديگر اروپايي‌هاست که تمايل کشورش را براي اجتناب از جنگ نشان مي‌دهد؛ اما واقعيت چهره اروپايي‌ها در عدم پايبندي عملي به تعهداتشان را «امانوئل ماکرون» رئيس جمهور فرانسه نشان مي‌دهد که خواهان تکميل توافق هسته‌اي شده و مي‌خواهد اين توافق، برنامه هسته‌اي و آنچه مقابله با نفوذ ايران در منطقه خوانده است، شامل شود.
به عقيده نويسنده، به نظر مي‌رسد کشورهاي اروپايي که ادعا مي‌کنند به برجام متعهدند به ادامه گفت‌وگوي ديپلماتيک با ايران اميد بسته‌اند در حالي که به ادعاي اينکه اراده سياسي ندارند نمي‌توانند روابط سياسي واقتصادي خود را با ايران عادي کنند.
الميادين آورده است: در اين راستا، پس از خروج آمريکا از برجام ايران به اروپايي‌ها براي حفظ آبرويشان کمک کرد و به توافقي موسوم به اينستکس دست يافت که به اروپا فرصت مقابله با تحريم‌هاي آمريکا مي‌دهد اما کشورهاي اروپايي به همين ساز و کاري هم که خودشان وضع کردند متعهد نماندند.
اين وبگاه خبري افزود: اروپا پس از توافق بر اين مکانسيم در شوراي امنيت قطعنامه‌اي را به پيشنهاد فرانسه درباره مقابله با تامين مالي تروريسم به تصويب رساندند و ايران براي اين که از ليست سياه FATF (کارگروه اقدام مالي) خارج شود، بايد در کنوانسيون بين‌المللي مقابله با تأمين مالي تروريسم که مخفف آن مي‌شود CFT عضو شود. کنوانسيوني که اسرائيل هم در آن عضويت دارد و مي تواند از اطلاعات محرمانه مالي ايران مطلع شود. از همين رو اروپايي‌ها به روابط اقتصادي با ايران در زمينه بشردوستانه يعني غذا و دارو و نه ديگر کالاهاي مورد نياز ايران اکتفا کردند.
نويسنده تصريح کرد: آنچه کشورهاي اروپايي درباره عدم توانايي براي انجام تعهدات خود و عدم اراده سياسي نشان مي‌دهند معلوم مي‌کند موضوعي شک برانگيز و ترسناک در پس پرده وجود دارد. مبادلات تجاري اروپا با آمريکا 20 درصد از تجارت اروپاست که 2791 ميليارد يورو از صادرات و 2578 ميليارد يورو از واردات را شامل مي‌شود.
الميادين گفت: اين مبادلات تجاري اروپايي‌ها با ايالات متحده کمتر از دو سوم مبادلات تجاري بين ايالات متحده و چين است ،کشوري که براي فرار از اجراي تعهدات ذيل برجامي خود، منافع اقتصادي با آمريکا را بهانه نمي‌کند.
عز الدين ديدگاه چين به منافعش را با کشورهاي اروپايي متفاوت خواند و گفت: چين منافع خود را در يک چارچوب استراتژيک و سياسي وسيع‌تر و عميق‌تر از منافع برخي شرکت‌هاي بزرگ مي‌بيند و منافع آن به منافع اين شرکت‌هاي تجاري محدود نمي‌شود. آنچه چين به عنوان اختلاف استراتژيک و سياسي با ايالات متحده مي‌بيند، منافع اقتصادي و مبادلات تجاري آن را از بين نمي‌برد.
وي تاکيد کرد: اما کشورهاي اروپايي خود را به ايالات متحده به طور استراتژيک و سياسي نزديک مي‌بينند، براي همين، منافع اقتصادي و مبادلات تجارتي را بهانه مي‌کنند تا تقسيم نقش‌هايشان در فشار بر ايران را کتمان کنند.
الميادين نوشت: آنچه کشورهاي اروپايي در مذاکره با ايران اميد دارند، همان چيزي است که ترامپ با فشار حداکثري بر ايران دنبال مي‌کند؛ يعني بر سر برنامه موشکي ايران و آنچه عدم بي‌ثبات‌سازي ايران در منطقه مي‌خواند، با تهران وارد مذاکره شود.
اين وبگاه خبري افزود: با اينکه بهانه‌هاي ترامپ و کشورهاي اروپايي در اين زمينه متفاوت است اما نقطه التقاي منافع راهبردي وسياسي آنها در اسرائيل و منافع تجاري و مالي آنها در عربستان و امارات است.
در پايان آمده است: اما ايران به زبان علي لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي ايران و به زبان محمد جواد ظريف، وزير خارجه خود در برابر هايکو ماس تهديد مي‌کند که مهلت شصت روزه قابل بحث نيست و ايران نيازي به رابطه با آمريکا ندارد و بهتر است گفته شود ايران نيازي به روابط با اروپا هم ندارد.

نظر شما