شناسهٔ خبر: 26116666 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: خبرگزاری دانشجو | لینک خبر

واشنگتن مجوز تخصیص ۶.۶ میلیون دلار برای فعالیت «کلاه سفیدها» در سوریه را صادر کرد

دولت آمریکا مجوز تخصیص ۶.۶ میلیون دلار بودجه برای ادامه فعالیت گروه موسوم به «کلاه سفیدها» در سوریه را صادر کرد.

صاحب‌خبر -
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا روز پنجشنبه مجوز اختصاص ۶.۶ میلیون دلار توسط یکی از نهاد‌های جنگ نرم این کشور برای ادامه فعالیت گروه موسوم به «کلاه سفیدها» را صادر کرده است.

«کلاه سفیدها» یا «دفاع مدنی سوریه» نهادی است که خود را یک نهاد دفاع مدنی داوطلبانه معرفی می‌کند که با هدف کمک‌رسانی به افراد آسیب‌دیده در جنگ سوریه فعالیت می‌کنند. علی‌رغم این، فعالیت این گروه‌ها به مناطق تحت کنترل تروریست‌ها و معارضان سوریه محدود است و نقش زیادی در هجمه‌های تبلیغاتی علیه دولت سوریه ایفا کرده‌اند.

در بیانیه‌ای که وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه صادر کرده آمده است: «رئیس‌جمهور مجوز اختصاص ۶.۶ میلیون دلار توسط 'نمایندگی ایالات متحده برای توسعه بین‌المللی' و وزارت خارجه برای ادامه عملیات‌های ضروری و حیات‌بخش دفاع مدنی سوریه یا کلاه‌سفید‌ها را صادر کرده است.»

«نمایندگی ایالات متحده برای توسعه بین‌المللی» که با نام مخفف «یو‌اس‌اید» (USAID) هم شناخته می‌شود، یک نهاد آمریکایی است که مأموریت خودش را گسترش آزادی، دموکراسی و توسعه اقتصادی در سایر کشور‌ها اعلام می‌کند، اما کارشناسان آن را بازوی «سیا» برای براندازی در کشور‌های ناهمسو با سیاست‌های کلان آمریکا می‌دانند.

به عنوان مثال، سال ۲۰۱۴ خبرگزاری آسوشیتدپرس فاش کرد «یو‌اس‌اید» در پوشش فعالیت‌های بشردوستانه، قصد ایجاد نارضایتی در جوانان کوبا و در نهایت براندازی دولت این کشور را داشته است. روسیه هم سال ۲۰۱۲، دستور توقف فعالیت‌های این نهاد را در خاک کشورش صادر کرده است.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه روز چهارشنبه مدعی شده که کلاه‌سفید‌ها از زمان آغاز جنگ سوریه جان بیش از ۱۰۰ هزار نفر انسان را نجات داده‌اند که بخشی از آن‌ها «قربانیان حمله‌های شیمیایی انجام‌شده توسط دولت سوریه» بوده‌اند.

نظر شما