شناسهٔ خبر: 67360554 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: عصر ایران | لینک خبر

مقایسه هزینه سفر به شمال در عرض ۵۰ سال

۵۰ سال پیش کرایه پلاژ در تنکابن شبی ۲۰ تا ۴۰ تومان اعلام می‌شد و در بابلسر کرایه یک اتاق بین ۳۰ تا ۳۵ تومان متغیر بود

صاحب‌خبر -
هزینه سفر به شمال که اخیرا در قالب آگهی‌های سال ۱۳۵۳ روزنامه اطلاعات منتشر شده، مورد توجه کاربران فضای مجازی قرار گرفته است. آن زمان کرایه پلاژ در تنکابن بابت هر شب بین ۲۰ تا ۴۰ تومان اعلام می‌شد و در بابلسر کرایه یک اتاق بین ۳۰ تا ۳۵ تومان متغیر بود.
 
به گزارش فرارو؛ اجاره ویلا همزمان با افزایش تورم و به‌موازت بالا رفتن هزینه‌ها و دستمزد‌ها در پنح دهه گذشته، در بابلسر از شبی ۸۰۰، ۹۰۰ هزار تومان شروع می‌شود و به بابت ویلا‌های استخردار به شبی شش تا هشت میلیون می‌رسد. در تنکابن هم اجاره آپارتمان و ویلا دست‌کم شبی ۵۰۰ هزار تومان آب می‌خورد و یک شب ماندن در اقمتگاه‌های گرانقیمت می‌تواند تا شبی هفت میلیون هزینه داشته باشد.

هزینه سفر به تنکابن

اجاره ویلا و آپارتمان در تنکابن تابستان امسال در ارزان‌ترین حالت شبی می‌تواند شبی ۵۰۰ هزار تومان هزینه داشته باشد. مثلا مالک آپارتمان ۷۰ متری در تنکابن کف هزینه اقامت روزانه را چنین رقمی گذاشته، اما اجاره همین آپارتمان در ایام تعطیل به شبی یک میلیون تومان تبدیل می‌شود. اطراف تنکابن اجاره اجاره ویلای ساحلی هزینه بیشتری دارد و یکسری از میزبان‌ها هزینه اقامت در ویلای ساحلی را شبی چند میلیون تومان تعیین می‌کنند.
 
اجاره آپارتمان ساحلی به‌عنوان مثال در نشتارود مازندران از شبی دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان اعلام شده است. این یکی با ۷۵ متر، ظرفیت چهار مهمان دارد و برای شب‌های جمعه هزینه اجاره به شبی سه میلیون تومان تبدیل می‌شود.
 
هزینه اجاره ویلا با استخر هم که طبیعتا بیشتر از این حرف‌هاست، می‌تواند در نشتارود تا شبی هفت میلیون تومان هزینه‌تراشی کند. مثل میزبانی که اواسط هفته شبی چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای ویلا استخردار و سه خوابه دریافت می‌کند و برای همین ویلا در ایام تعطیل درخواست رقم هفت میلیون تومانی برای هر شب کرده است.
 
کرایه پلاژ در یا همان استراحتگاه ساحلی در تنکابن براساس ظرفیتی که در اختیار مهمان قرار می‌گرفت، از ۲۰ تومان شروع می‌شد و به ۴۰ تومان ختم می‌شد.

هزینه اجاره ویلا در بابلسر

اجاره ویلا در بابلسر با کمتر از شبی یک میلیون امکان‌پذیر است، اما همین هزینه می‌تواند تا شبی هشت میلیون تومان هم افزایش پیدا کند.
 
اجاره ویلا ۴۰ متری و نقلی در بابلسر به‌عنوان مثال توسط میزبانی ۹۰۰ هزار تومان تعیین شده. ویلا امکانات خاصی ندارد و خود میزبان داشتن سرویس بهداشتی را جزو امکانات معرفی کرده است. آنطرف هزینه اجاره ویلا در بابلسر توسط میزبانی که ویلا استخردار با آب گرم را کرایه می‌دهد دست‌کم شبی شش میلیون اعلام شده است.
 
اجاره ویلایی که درباره آن صحبت می‌کنیم برای ایام تعطیل به شبی هشت میلیون تومان می‌رسد. تلویزیون، سیستم صوتی، پارکینگ، یخچال، مایکروویو، چای‌ساز، لوازم آشپزی و ... بخشی از امکانات این ویلاست.
 
اجاره ویلا در بابلسر ۵۰ سال قبل یعنی در سال ۱۳۵۳ بابت یک اتاق با پنج نفر ظرفیت بسته به ایام تعطیل و غیر تعطیل بین ۳۰ تا ۳۵ تومان اعلام می‌شد که طبق داده‌های روزنامه اطلاعات در آن سال‌ها، رشد ۵۰ درصدی نسبت به سال ۱۳۵۲ داشته است.

هزینه غذا در بابلسر

قیمت چلوکباب کوبیده در رستوران‌های معمولی بابلسر با دوسیخ کباب تقریبا ۲۰۰ هزار تومان است. خرید یک سیخ کوبیده می‌تواند حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان هزینه داشته باشد و چلو کباب برگ را دست‌کم ۳۰۰ تا ۳۲۰ هزار تومان می‌فروشند. قیمت قوطی نوشابه در رستوران‌های بابلسر به ۲۴ هزار تومان رسیده و هر بطری نوشابه را ۲۰ هزار تومان می‌فروشند.
 
قیمت چلو کباب برگ در بابلسر ۵۰ سال قبل ۱۰ تومان بوده است. قیمت یک پرس چلو کباب کوبیده هشت تومان اعلام می‌شده و طبق آگهی که آن سال در روزنامه اطلاعات چاپ شده، چیزی که به اسم نوشابه غیرالکی به مردم می‌فروختند، هشت ریال ارزش داشته است.

نظر شما