شناسهٔ خبر: 67359057 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: مهر | لینک خبر

سخنران حرم مطهر رضوی:

«غدیر» حقیقتی برای همه زمان‌ها و مکان‌هاست

مشهد- سخنران حرم مطهر رضوی گفت: غدیر حقیقتی برای همه زمان‌ها و مکان‌هاست و این واقعه تاریخی، اختصاص به زمان و مکان خاصی ندارد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام سید جعفر علم‌الهدی در سلسله جشن‌های «شکوه ولایت» ویژه ایام دهه امامت و ولایت که با حضور زائران و مجاوران در رواق بزرگ امام خمینی (ره) حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار کرد: غدیر حقیقتی جاودانه برای تمام زمان‌ها و مکان‌هاست و این واقعهٔ تاریخی به هیچ دورهٔ خاصی محدود نمی‌شود.

سخنران حرم مطهر رضوی در ادامهٔ سخنان خود به حضور پیامبر اکرم (ص) در حوالی برکهٔ غدیر در گرمای سوزان حجةالوداع اشاره کرد و افزود: پیامبر (ص) در این مکان و طی سه روز، منتظر ماندند تا پیامی مهم را به مسلمانان ابلاغ کنند و آن پیام چیزی جز معرفی جانشین و وصی خود، حضرت علی (ع) نبود.

وی با تأکید بر اینکه واقعهٔ غدیر، رسالت نبوی را تکمیل کرد، گفت: این واقعه‌ی عظیم، تنها به آن برهه از تاریخ محدود نمی‌شود و طبق سفارش پیامبر (ص)، باید در هر عصر و زمانی برای مردم بازگو شود.

علم الهدی با اشاره به این که تداوم رسالت پیامبر (ص) در گرو وصایت امام علی (ع) است، تصریح کرد: کلید سعادت دنیا و آخرت در اطاعت و تبعیت از ولایت حضرت علی (ع) نهفته است، چرا که ایشان در روز غدیر توسط پیامبر اکرم (ص) به‌عنوان رهبر و امام جامعهٔ اسلامی، معرفی شدند.

سخنران حرم مطهر رضوی در پاسخ به پرسشی مبنی بر علت نام‌گذاری عید غدیر به‌عنوان عید الله‌اکبر، گفت: این نام‌گذاری به این دلیل است که پس از رحلت پیامبر (ص)، امام معصوم (ع) به‌عنوان تبیین‌کنندهٔ تمام معارف دینی، اعم از خداشناسی و آخرت‌شناسی و احکام و شرایع دین، برای مردم عمل خواهند کرد.

وی در ادامهٔ سخنان خود افزود: پیامبر اکرم (ص) در روز عید غدیر برای یاری‌کنندگان و رهروان راه ولایت دعا فرمودند و هر کس در مسیر ولایت گام بردارد، مشمول این دعای خیر خواهد شد.

علم الهدی با بیان این که در دوران غیبت امام زمان (عج) وظیفهٔ ادارهٔ امور جامعهٔ اسلامی بر عهدهٔ ولی‌فقیه است، افزود: ولایت‌فقیه در امتداد غدیر قرار دارد و کسانی که از اوامر ولی‌فقیه اطاعت می‌کنند، مشمول دعای خیر پیامبر (ص) خواهند بود.

گفتنی است؛ در این مراسم، مولودی‌خوانی و مدیحه‌سرایی در وصف فضائل و مناقب امیرالمؤمنین (ع) توسط ستایشگران اهل‌بیت (ع) انجام شد.

نظر شما