شناسهٔ خبر: 67215143 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: رویدادایران | لینک خبر

روایت تکان‌دهنده مسافران از سیل جاده کندوان؛ کندوان چه زمانی باز می‌شود؟/ ویدئو روایت تکان‌دهنده مسافران از سیل جاده کندوان؛ کندوان چه زمانی باز می‌شود؟/ ویدئو

به گزارش شبکه شرق، با گذشته سه روز، هنوز، تعداد دقیق تلفات و سیل جاده کندوان گزارش و اعلام نشده است؛ حاشیه‌نشینان و افرادی که آن شب در محل حادثه حضور داشتند، نگران حرف‌هایی که ضدونقیضی هستند که شنیده‌اند. هلال احمر با ۱۲ گروه و بهره‌گیری از سگ‌های جست‌وجویاب، همچنان مشغول گشت و نجات در محل وقوع

صاحب‌خبر -

به گزارش شبکه شرق، با گذشته سه روز، هنوز، تعداد دقیق تلفات و سیل جاده کندوان گزارش و اعلام نشده است؛ حاشیه‌نشینان و افرادی که آن شب در محل حادثه حضور داشتند، نگران حرف‌هایی که ضدونقیضی هستند که شنیده‌اند. هلال احمر با ۱۲ گروه و بهره‌گیری از سگ‌های جست‌وجویاب، همچنان مشغول گشت و نجات در محل وقوع سیلاب و سیل جاده کندوان است و گفته شده است که تاکنون، هفت دستگاه خودرو از زیر گل ولای بیرون کشیده شده‌اند.

جاده کندوان و در کنار آن رودخانه چالوس، همیشه پرحادثه است و ایمن‌سازی نشدن آن شدت تخریب‌ها و خسارت‌ها را بیشتر می‌کند. بارندگی پنجشنبه شب گذشته، در محدوده رستوران در بند و وقوع سیل جاده کندوان، خاطره تلخی را در این مسیر زیبا به‌جا گذاشته است. بارش‌های سیل آسا از کوهستان شروع شد و با تخریب یک واحد پذیرایی و بردن چند دستگاه خودرو، نام کندوان را بار دیگر تیتر رسانه‌ها کرد.

سیل کندوان

سیل کندوان

جزئیات مرمت جاده کندوان پس از سیل کندوان

ایمن‌سازی محور حادثه ساز کندوان از ریزش سنگ، رانش و سیلاب در دست اقدام است.

روایت مسافران و اهالی از سیل جاده کندوان

کندوان یا سیل می‌ آید یا سنگ؛ جاده‌ای که مشکلاتش در پیچ و خم‎ها و پشت کوه‌ها و سبزی طبیعت آن گمشده و مغفول مانده است.

کافی است فقط یک بار از این جاده سفر کنید خاطرات شمال با همه زیبایی‌هایش قاب می‌شود در هزارتوی ذهن و کندوان برائت مسیر رویایی باقی خواهد ماند.

نام کندوان با جاذبه‌ها، طبیعت، بکر و رویایی و مردمان مهمان نوازی که گردشگری را می‌فهمند، عجین شده است. جاده‌ای که از بلندای کوهستان شروع و به دریای خوبی‌ها در خزر وصل می‌شود.

جاده کندوان با همه زیبایی‌ها و خوشی‌هایی که به یادگار می‌گذارد نامش با سیل و سنگ نیز همراه است. هر سال یا سیلاب و بارندگی و طغیان رودخانه چالوس در آن حادثه می‌آفریند و یا ریزش و رانش سنگ و کوه خانواده‌هایی را داغدار می‌کند و این بار نوبت به سیلاب رسید.

بارندگی پنجشنبه شب گذشته در محدوده رستوران در بند و وقوع سیلاب خاطره تلخی را در این مسیر زیبا به‌جا گذاشته است. بارش‌های سیل آسا از کوهستان شروع شد و با تخریب یک واحد پذیرایی و بردن چند دستگاه خودرو، نام کندوان را بار دیگر تیتر رسانه‌ها کرد.

پای صحبت اهالی و حاشیه نشینان کندوان که می‌نشینید از سیل و سیلاب و سنگ و رانش دل پر خونی دارند، و سال‌های سال بر اثر بروز این حوادث خسارت دیدند.

کافی است خبرنگار و یا رسانه‌ای را ببینند، می‌گویند بنویسید و بگویید که ما اینجا فراموش شده‌ایم و بیشتر خسارت را از سهل‌انگاری و ترک فعل مسئولان می‌بینیم نه خشم طبیعت.

یک کسبه که نسل اندر نسل در حاشیه جاده کندوان به فعالیت می‌پردازد و در سیلاب اخیر نیز خسارت دیده است، می‌گوید چند بار بر اثر حوادث خسارت دیدیم و اگر دستگاه‌های مختلف وظیفه‌شان عمل می‌کردند این حادثه تکرار نمی‌شد.

او ادامه داد: متولیان امر حتی اجازه برداشت مصالح و لایروبی را ندادند و خود نیز به اجرای لایروبی طرح‌های آبخیزداری اقدام نکردند و نتیجه آن خسارتی است که به حاشیه نشینان این جاده زده می‌شود.

مسافران رهگذر جاده کندوان از سیلاب پنجشنبه شب روایت‌های مختلف و گوناگونی دارند. حادثه‌ای که می‌توانست فاجعه‌ای بیشتر به بار آورد وخانواده‌های زیادی را داغدار کند اما به لطف خدا چنین نشد.

یکی از حاشیه نشینان جاده کندوان از آن شب حادثه می‌گوید: شامگاه پنجشنبه بود که به دلیل وقوع یک تصادف ترافیکی را در بالا دست قبل از سیلاب شاهد بودیم و این حادثه سبب شد تا جاده خلوت‌تر از قبل شود.

او افزود: اگر حکمت خداوند نبود، چنین مسأله‌ای رخ نمی‌داد و قطعاً تعداد خسارت‌دیدگان و خانواده‌هایی که درگیر سیلاب می‌شدند، در این حادثه بیشتر بود اما به لطف خداوند این حادثه تلفاتی نداشت.

جاده کندوان و در کنار آن رودخانه چالوس، همیشه پرحادثه است و ایمن‌سازی نشدن آن شدت تخریب‌ها و خسارت‌ها را بیشتر می‌کند.

«مهدی صفایی» رئیس اداره راهداری چالوس که از لحظه وقوع حادثه با تیم راهداری امدادی مشغول خدمات رسانی بوده است، می‌گوید: لایروبی نشدن رودخانه از مسائلی است که شدت تخریب را بیشتر کرده است.

او با اشاره به تلاش نیروهای خدماتی و امدادرسانی برای بازگشایی جاده گفت: لایروبی رودخانه و ایمن سازی در کاهش خسارت نقش بسزایی دارد و باید به آن توجه شود.

نگرانی درباره مفقودشدگان سیل جاده کندوان

با گذشته سه روز هنوز، احتمال تلفات و مفقودشدگی براثر سیلاب اخیر در محور کندوان گزارش نشده است اما وقتی با حاشیه‌نشینان و افرادی که آن شب در محل حادثه حضور داشتند، صحبت می‌کنی، نگران هستند که این حادثه تلفات داشته باشد و استناد آن به حرف‌هایی که ضد و نقیضی است که شنیده‌اند.

با این حال، هلال احمر با ۱۲ گروه و بهره‌گیری از سگ‌های جست‌وجویاب، همچنان مشغول گشت و نجات در محل وقوع سیلاب است و به گفته «عسگری» رئیس هلال احمر چالوس، با تلاش نیروهای امدادی هفت دستگاه خودرو از زیر گل ولای بیرون کشیده شد.

او می‌گوید: ۱۲ گروه و اکیپ هلال احمر در این حادثه امدادرسانی کردند و با استفاده از سگ‌های تجسس در حال جستجوی مفقودشدگان احتمالی حادثه هستیم و این کار در روزهای آینده نیز ادامه می‌یابد.

وقوع سیلاب در هر منطقه‌ای، پای قصور و کوتاهی برخی دستگاه‌ها، ساخت وسازهای بی‌رویه و تصرف به بستر و حریم رودخانه را به میان می‌کشاند و بی شک حادثه مخرب و سیلاب جاده کندوان نیز از این مساله مستثنی نخواهد بود.

کامران پولادی، نماینده مردم شهرستان‌های چالوس، نوشهر و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از مهمترین دلایل بروز سیل در جاده چالوس، عدم لایروبی رودخانه سردآبرود چالوس بود که باید انجام می‌شد.

پنجشنبه شب، برای حاشیه‌نشینان جاده کندوان به خوبی سپری نشد و کسبه این محور پرتردد؛ ریشه مشکلات را ناشی از سهل‌انگاری و ترک فعل برخی دستگاه‌ها در زمینه لایروبی نکردن و بی‌توجهی به طرح‌های آبخیزداری بیان می‌کنند.

همچنین دستگاه‌های امدادی و اجرایی نیز توپ را به زمین یکدیگر می‌گذارند و یکی می‌گوید دیگری لایروبی نکرد و آن یکی هم می‌گوید اعتبار نداریم. انسداد و بسته شدن محور کندوان براثر بروز سیلاب و یا ریزش مکرر سنگ و کوه، خسارت‌های زیادی به اهالی وارد کرده است و اقتصاد این منطقه را تحت تاثیر و رکود قرار داده است.

کم‌توجهی به طرح‌های پیشگیرانه، لایروبی نشدن رودخانه و نبود اعتبار کافی برای ایمن‌سازی جاده و رودخانه، ساخت‌وساز و تصرف در حریم رودخانه، هر بار سبب خشم طبیعت می‌شود و اقدام‌های مدیریت بحران با سیل و ریزش سنگ به حاشیه می‌برد.

منبع: sharghdaily-934281

نظر شما