شناسهٔ خبر: 66801830 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: رویدادایران | لینک خبر

ناپدید شدن محتوا‌ها در اینترنت ناپدید شدن محتوا‌ها در اینترنت

اینترنت با صد‌ها میلیارد وب سایت نمایه شده، به طرز غیرقابل باوری بخش اعظم زندگی مدرن را به خود اختصاص داده است. اما در حالیکه کاربران سراسر جهان برای دسترسی به کتاب ها، تصاویر، مقالات خبری و دیگر منابع به اینترنت متکی هستند، گاهی اوقات این محتوا‌ها ناپدید می‌شوند. به گزارش مهر به نقل از انستیتو

صاحب‌خبر -

اینترنت با صد‌ها میلیارد وب سایت نمایه شده، به طرز غیرقابل باوری بخش اعظم زندگی مدرن را به خود اختصاص داده است. اما در حالیکه کاربران سراسر جهان برای دسترسی به کتاب ها، تصاویر، مقالات خبری و دیگر منابع به اینترنت متکی هستند، گاهی اوقات این محتوا‌ها ناپدید می‌شوند.

به گزارش مهر به نقل از انستیتو تحقیقاتی پیو، تحلیل جدید این مرکز نشان می‌دهد چگونه محتوای آنلاین ناپدید می‌شود.

طبق این تحلیل یک چهارم صفحات وبی که بین ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۳ میلادی وجود داشتند، در اکتبر ۲۰۲۳ قابل دسترسی نبودند. در برخی موارد دلیل این امر آن بود که یک صفحه حذف شده یا از یک وب سایت فعال پاک شده است.

در خصوص محتوا‌های قدیمی‌تر این روند بدتر است. حدود ۳۸ درصد از صفحات وبی که در ۲۰۱۳ وجود داشتند اکنون در دسترس نیستند. اما تعداد وب سایت‌هایی که در ۲۰۲۳ وجود داشتند، اکنون حذف شده اند.

«پوسیدگی دیجیتال» در بسیاری از فضا‌های آنلاین رخ می‌دهد. کارشناسان لینک‌هایی که از بهار ۲۰۲۳ میلادی روی وب سایت‌های دولتی و خبری و همچنین در بخش منابع صفحات ویکی پدیا وجود داشت را بررسی کردند. تحلیل آن‌ها نشان داد ۲۳ درصد وب سایت‌های خبری حداقل یک لینک نارکارآمد دارند که این شاخص در وب سایت‌های دولتی ۲۱ درصد است.

سایت‌های خبری با درصد بالای ترافیک و مواردی با ترافیک اندک احتمالا حاوی لینک‌های معیوب هستند. وب سایت‌های دولتی محلی مانند صفحات شهرداری‌ها و ... احتمالا لینک‌های معیوب دارند.

۵۴ درصد صفحات وب سایت حاوی حداقل یک لینک در بخش منابع خود هستند که به صفحه‌ای اشاره دارد که دیگر وجود ندارد.

از هر ۵ توییت یک مورد چند ماه پس از پست شدن دیگر در سایت‌ها قابل مشاهده نیست. در ۶۰ درصد این موارد حساب کاربری که محتوا را منتشر کرده بود، خصوصی شده بود، تعلیق یا به طور کامل حذف شده بود. در ۴۰ درصد موارد دیگر صاحب حساب توییت را پاک کرده بود.

برخی از انواع توییت‌ها بیشتر از بقیه ناپدید می‌شدند. بیش از ۴۰ درصد توییت‌های نوشته شده به زبان ترکی یا عربی ۳ ماه پس از پست شدن، دیگر قابل مشاهده نبودند. توییت حساب‌های کاربری با پروفایل پیش فرض بیشتر احتمال داشت از دیدم عموم ناپدید شود.

منبع: fararu-738043

برچسب‌ها:

نظر شما