شناسهٔ خبر: 66628743 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: افکارنیوز | لینک خبر

آمار مبتلایان به این بیماری وحشتناک در ایران نگران کننده شد

انجمن آلزامیز ایران آمار جدیدی از تعداد مبتلایان به بیماری آلزایمر را ارائه کرد.

صاحب‌خبر -

راساس اعلام انجمن آلزایمر ایران اکنون بیش از یک میلیون نفر به این بیماری مبتلا هستند و حتی سن ابتلا به آلزایمر و زوال عقل پایین آمده است.

رییس انجمن آلزایمر ایران گفت:روند آسیب مغزی به علت استرس، اضطراب و همه‌گیری بیماری کرونا در سنین پایین‌تر بیشتر شده که باعث بروز زوال عقل و آلزایمر شده و حافظه کوتاه مدت را مختل کرده و سپس با درگیر شدن قسمت‌های مختلف مغز، طیف وسیعی از علائم متفاوت ایجاد می‌شود.

زوال عقل نوعی اختلال عملکردی مغز است که به تدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود، بارزترین تظاهر زوال عقل اختلال حافظه بوده که به وقایع و آموخته‌های اخیر محدود می‌شود ولی به تدریج خاطرات قدیمی نیز آسیب می‌بینند.

معصومه صالحی اظهار داشت: در بیش از دو سوم افراد مبتلا به آلزایمر، بیماری تشخیص داده نمی‌شود و تشخیص ندادن بیماری موجب تقویت باورهای غلط مانند نسبت دادن فراموشی به سالمندی و کهولت سن می‌شود و این باور موجب می‌شود که این تصورغلط که کاری نمی‌توان انجام داد پا برجا بماند.

آلزایمر و زوال عقل

وی تاکید کرد: ضرورت دارد تمهیدات ویژه‌ای برای انجام اقدامات پیشگیرانه برای بروز زوال عقل اندیشیده و سطح آگاهی، دانش خانواده و جامعه را با آموزش‌ها و اطلاع‌رسانی‌های به موقع و متناسب ارتقا یابد..

نظر شما