شناسهٔ خبر: 66210925 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: مهر | لینک خبر

رییس سازمان سنجش خبر داد:

اساسنامه سازمان ملی سنجش بعد از کنکور ابلاغ می‌شود

زهره بال

رییس سازمان سنجش با اشاره به امضای اساسنامه سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور توسط رییس جمهور گفت: این اساسنامه بعد از نوبت اول کنکور ۱۴۰۳ ابلاغ می‌شود.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر عبدالرسول پورعباس امروز ۳۰ فروردین در همایش ملی تبیین ابعاد اجرایی و حفاظتی نوبت اول آزمون سراسری ۱۴۰۳ در محل سازمان پژوهش های علمی صنعتی ایران افزود: حدود ۱۲۰ تا ۱۴۰ هزار نفر عوامل اجرایی در حوزه آزمون سراسری فعالیت می کنند و از بار امانتی که بر دوش دارند صیانت می کنند.

وی افزود: حراست و فراجا بسیار به سنجش در این زمینه کمک کردند و تا شب قبل از آزمون توانستند شبکه های زیرزمینی را قلع و قمع کنند.

پورعباس گفت: آزمون سراسری یکی از امور ملی است که تمام اقشار جامعه را درگیر خود می کند. داوطلبان اولین آموزه ها و حرکت اجتماعی خود را پس از مدرسه تجربه می کنند.

وی خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۴۷ تاکنون که آزمون سراسری برگزار شده است هرگز تصور نمی کردیم که در سال ۱۸۰ آزمون کشوری را برگزار کنیم. هر کدام از این آزمون ها سختی و پیچیدگی های خودش را دارد.

رییس سازمان سنجش یادآور شد: ما در اسفندماه ۱۴۰۲ یکی از سنگین ترین آزمون های کشور که آزمون استخدامی آموزگاری بود با بیش از ۶۰۰ هزار نفر را برگزار کردیم. این در حالی است که آزمون سراسری نوبت علوم تجربی حدود ۵۵۰ هزار نفر جمعیت دارد. امسال هم آزمون استخدامی دبیری هم با جمعیت بیش از یک میلیون نفر در پیش داریم.

وی افزود: تغییرات اساسی در برگزاری آزمون ها داشته ایم و این تغییرات باعث شده است از خدمات الکترونیک استفاده کنیم و از حالت دستی به شکل الکترونیک حرکت کرده ایم. بعد دوران کرونا بود که تجربه خاصی بود. بعد از این دوران، مباحث زیادی درباره تقلب مطرح شد و از آن زمان مبارزه همه جانبه علیه تقلب های سازمان یافته شکل گرفت.

پورعباس یادآور شد: در سال ۱۴۰۲ هیچ تقلب سازمان یافته ای به ثمرننشست ، کمتر از ۵۰ تا ۶۰ نفر تجهیزات تقلب همراه داشتند که دستگیر شدند و یک مورد تقلب نتوانست انجام شود.

وی با اشاره به مصوبه شورای امنیت کشور و ابلاغ وظایف دستگاه های اجرایی درباره امنیت و حفاظت آزمون سراسری گفت: ما امن ترین آزمون ها را در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ داشتیم. در سال ۱۴۰۲ کار بسیار پیچیده ای در زمان آزمون علوم تجربی اجرا شد و دفترچه های سوال هم شخصی سازی شد.

رییس سازمان سنجش افزود: یک روش ابداعی و پیچیده را آغاز کرده ایم که امسال هم ادامه می یابد. دیگر عکس گرفتن از صفحه امتحان امری عادی شده اما ما سال گذشته درکمتر از چند دقیقه فردی که عکس گرفته بود و قصد ارسال آن را داشت را دستگیر کردیم.

وی رسیدن به نقطه کمال امنیت، اقتدار و روایی آزمون را مهم ارزیابی کرد و خطاب به عوامل اجرایی گفت: اگر آزمون روایی نداشته باشد همان ابتدای آزمون داوطلب را دچا مشکل می کند. از عوامل اجرایی می خواهم حساسیت به خرج دهند زیرا یک خطای کوچک هم کل آزمون را زیر سوال می برد و آثار ناگواری بوجود می آید.

پورعباس افزود: غایبین آزمون را جدی بگیرید، بررسی های سنجش نشان می دهد که عده ای اجیر شده اند از سوی شبکه های تقلب که در آزمون غایب باشند.دستورالعمل های پیچیده امنیتی را باید عوامل اجرایی جدی بگیرند. پاسخنامه هر داوطلب مهم است و باید در حفظ و حراست آن کوشا باشید.

وی افزود: امسال همه دستگاه هایی که با مصوبه شورای امنیت کشور ملزم هستند باید این امانت را به شکل صحیح و دقیق به سرانجام مقصود برسانند. حدود ۱۴۰ هزار نفر عوامل اجرایی شناسنامه دار از این آزمون سرنوشت ساز حفاظت می کنند.

معاون وزیر علوم درباره آینده سازمان سنجش گفت: اساسنامه سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزشی کشور تصویب شد و توسط رییس جمهور توشیح و امضا شد و ابلاغ شده است و قرار شده است بعد از نوبت اول کنکور سراسری ۱۴۰۳ ابلاغ شود.

وی افزود: وظیفه سازمان ملی سنجش در دو حوزه ارزشیابی ورود داوطلبان و ارزشیابی و کارآیی نظام آموزشی تعریف شده است. تمامی آزمون های سراسری از آزمون های نهایی آموزش و پرورش تا ورودی دانشگاه ها و استخدامی و صلاحیت حرفه ای را در بر میگیرد. این کار با تعامل دستگاه ها صورت می گیرد.

رییس سازمان سنجش خاطرنشان کرد: امیدوار هستیم با روش های نوین که طراحی کردیم تنوع آزمون ها از تشریحی تا تستی هوشمند را اجرا کنیم. به زودی دستگاه های پیشرفته چاپ بکار گرفته می شوند که هر دفترچه و پاسخنامه فرد شخصی سازی می شوند و کدهای امنیتی در آن دفترچه ها به کار گرفته می شود. این دستگاه ها درآزمون های آینده به کار گرفته می شوند.

وی افزود: به دنبال این هستیم که نرم افزارهای مناسب را برای تصحیح هوشمند آزمون های تشریحی را به کار بگیریم. در عین حال آزمون های الکترونیک را هم پیگیری کردیم که نرم افزارهای آن تهیه شده و پشتیبانی آن کامل شده است و در انتظار سخت افزار مناسب هستیم.

پورعباس اظهار داشت: وسیله های مورد نظر توسط شرکت های دانش بنیان طراحی شده اما با دو مشکل مواجه است که یکی از آنها کمبود بودجه و دیگری تامین فضا توسط دانشگاه ها است. با توجه به اجرای ۱۷۰ آزمون کشوری با تجهیز فضاهای دانشگاه ها به سخت افزار آزمون های الکترونیک درآمدسازی خواهند داشت.

وی افزود: آزمون های الکترونیک ممکن است نقطه کوری درباره شناسایی افراد داشته باشد که برای آن هم ترفندهایی مانند شناسایی چهره و اثر انگشت درنظر گرفته شده است.

معاون وزیر علوم افزود: از عوامل اجرایی می خواهم لحظه ای چشم برهم نگذارند تا آزمون با موفقیت طی شود. قوه قضاییه از دو سال پیش پای کار بوده است و حتی قضات کشیک ما را در رسیدگی به تخلف ها کمک کردند.

پورعباس با اشاره اجرای عملیات وعده صادق، آن را موجب شادمانی مستضعفان جهان خواند.

نظر شما