شناسهٔ خبر: 66185155 - سرویس ورزشی
نسخه قابل چاپ منبع: ورزش۳ | لینک خبر

جدال استقلال و پرسپولیس برای تعیین قهرمان لیگ

احتمال برگزاری حساس‌ترین دربی تاریخ پایتخت!

در صورتی که استقلال و پرسپولیس در پایان لیگ در تمامی آیتم‌های امتیاز، تفاضل گل و گل زده با همدیگر برابر باشند، برای تعیین قهرمان لیگ به مصاف هم می‌روند.

صاحب‌خبر -

به گزارش "ورزش سه"، به نظر می‌رسد که چنانچه امتیازات استقلال و پرسپولیس در پایان فصل با یکدیگر برابر شود، شاهد جنجال بزرگی در سطح فوتبال کشور باشیم، چرا که شب گذشته مشخص شد قانونی که استقلال را در امتیاز برابر با پرسپولیس بالاتر از این تیم قرار می‌داد، برداشته شده و در رقابت‌های امسال لیگ برتر خبری از قانون گل زده در خانه حریف وجود ندارد.

در واقع از لیگ بیست و یکم بود که برای تعیین رتبه‌های جدول رده‌بندی لیگ برتر، از قانون بازی رودررو استفاده شد. بدین ترتیب که اگر در پایان فصل دو تیم و یا بیشتر دارای امتیاز مساوی شوند، آنگاه بین آن تیم‌ها قانون بازی رو در رو برای تعیین جایگاه آنها در نظر گرفته می‌شود.

2011531

در آن فصل، استقلال و پرسپولیس مدعیان اصلی کسب عنوان قهرمانی بودند که دربی رفت به میزبانی آبی‌ها با تساوی بدون گل به پایان رسید و شهرآورد برگشت که سرخ‌ها میزبان آن بودند، با نتیجه تساوی یک بر یک تمام شد. در نتیجه، تیم فرهاد مجیدی به دلیل گل زده در خانه حریف، وضعیت بهتری نسبت به رقیب داشت و بر اساس همین قانون بود که آبی‌ها در فاصله ۳ هفته تا پایان لیگ و با وجود ۹ امتیاز اختلاف با پرسپولیس، عنوان قهرمانی خود را قطعی کردند.

اما امسال این قانون برچیده شده و بحث گل زده در خانه حریف ملاک نیست و تنها برتری عددی در نتایج رودررو مد نظر قرار می‌گیرد. بدین ترتیب که اگر تیمی بازی رفت را برنده شده باشد و مسابقه برگشت با نتیجه تساوی به پایان برسد، آن گاه آن تیم که مسابقه رفت را پیروز شده در وضعیت بهتری قرار می‌گیرد.

2011532

با این حال، هر دو دربی امسال دقیقاً به مانند مسابقات لیگ بیست و یکم با تساوی به پایان رسید. دربی که استقلال میزبان بود، بدون گل تمام شد و شهرآوردی که به میزبانی پرسپولیس برگزار گردید، با تساوی یک بر یک تمام شد. اما از آنجایی که امسال قانون گل زده در خانه حریف برداشته شده، در نتیجه در صورتی که استقلال و پرسپولیس در پایان فصل امتیاز مساوی داشته باشند، آنگاه سازمان لیگ به سراغ تفاضل گل آنها در جدول اصلی می‌رود.

اما نکته جذاب ماجرا اینجاست که اگر تفاضل گل و گل‌های زده استقلال و پرسپولیس برابر شود، آنگاه شاهد برگزاری یکی از حساس‌ترین و جنجالی‌ترین دربی‌های تاریخ خواهیم بود. در حال حاضر استقلال ۳۱ گل به ثمر رسانده و ۱۲ بار نیز دروازه این تیم باز شده است این آمار برای پرسپولیس ۳۰ گل زده و ۱۳ گل خورده را نشان می‌دهد. گل‌های به ثمر رسیده و دریافتی دو تیم بسیار به همدیگر نزدیک است و احتمال اینکه در پایان فصل امتیازات و همچنین تفاضل گل و گل‌های زده سرخابی‌ها برابر شود، بسیار بالاست.

سازمان لیگ در مصوبه‌ای که امروز منتشر کرد، صراحتاً قید کرده چنانچه دو تیم دارای امتیاز، تفاضل گل و گل‌های زده برابر باشند و نتایج بازی‌های رودرروی آنها نیز یکسان باشد، آنگاه برای تعیین تیمی که در جدول رده‌بندی در رتبه بالاتری قرار خواهد گرفت، یک مسابقه در زمین بی‌طرف بین آنها به انجام خواهد رسید.

این بدان معناست که اگر لیگ بیست و سوم به نحوی تمام شود که استقلال و پرسپولیس در سه مبحث امتیاز، تفاضل گل و گل‌های زده با هم برابر شوند، در نتیجه آنها در یک شهرآورد فوق العاده حساس و جذاب به مصاف هم می‌روند که برنده آن می‌تواند عنوان قهرمانی رقابت‌های لیگ برتر را از آن خود کند.

2011530

در واقع استقلال و پرسپولیس در یک شهرآورد که ذکر شده در زمین بی‌طرف برگزار خواهد شد، در شرایطی با هم روبرو می‌شوند که تیم برنده حاصل ۳۰ هفته تلاش و زحمت خود را دریافت خواهد کرد و مقابل چشمان رقیب دیرینه، جام قهرمانی لیگ برتر را بالای سر خواهد برد. بدون شک این می‌تواند حساس‌ترین دربی تاریخ دو تیم باشد چرا که تا کنون این اتفاق رخ نداده که تکلیف و سرنوشت یک فصل از مسابقات لیگ ایران در مسابقه تعیین کننده میان استقلال و پرسپولیس مشخص گردد. البته که اگر این اتفاق رخ دهد، بعید به نظر می‌رسد شهرآورد تهران به زمین بی‌طرف منتقل گردد و شاهد برگزاری این بازی در استادیوم آزادی باشیم.

نظر شما