شناسهٔ خبر: 65959893 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه همشهری | لینک خبر

حضرت آیت الله خامنه ای: رژیم خبیث صهیونیستی به‌دست دلاورمردان ما مجازات خواهد شد

پشیمان‌تان می‌کنیم

در شرایطی که حمله تروریستی رژیم‌ صهیونیستی به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق تحولات منطقه را وارد فاز تازه‌ای کرده، هراس صهیونیست‌ها از چگونگی واکنش ایران به شرارت‌های تل‌آویو درحال افزایش است؛ موضوعی که پس‌از پیام رهبر معظم‌انقلاب درپی شهادت سردار محمدرضا زاهدی و همرزمانش توجه افکار عمومی این رژیم را به‌خود جلب کرده‌است. روزنامه همشهری امروز،روزنامه همشهری

صاحب‌خبر -

علیرضا احمدی-روزنامه‌نگار

در شرایطی که حمله تروریستی رژیم‌ صهیونیستی به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق تحولات منطقه را وارد فاز تازه‌ای کرده، هراس صهیونیست‌ها از چگونگی واکنش ایران به شرارت‌های تل‌آویو درحال افزایش است؛ موضوعی که پس‌از پیام رهبر معظم‌انقلاب درپی شهادت سردار محمدرضا زاهدی و همرزمانش توجه افکار عمومی این رژیم را به‌خود جلب کرده‌است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای طی پیام تسلیتی در پی شهادت سرلشکر پاسدار محمدرضا زاهدی و همرزمانش تأکید کردند: «سردار زاهدی از دهه60 در میدان‌های خطر و مجاهدت، چشم انتظار شهادت بود. آنها چیزی را از دست نداده و پاداش خود را دریافت کرده‌اند، ولی غم فقدان آنان برای ملت ایران به‌ویژه هرکه آنان را می‌شناخت سنگین است. رژیم خبیث به‌دست دلاورمردان ما مجازات خواهد شد. آنها را از این جنایت و امثال آن پشیمان خواهیم کرد به حول و قوه الهی.» انتشار این پیام بازتاب بین‌المللی و منطقه‌ای گسترده‌ای داشت و ازسوی رسانه‌های صهیونیست هم مورد توجه جدی قرار گرفت؛ تا جایی که برخی رسانه‌های عبری‌زبان با انتشار متن عربی پیام رهبر معظم ‌انقلاب، آن را بزرگ‌ترین تهدید علیه موجودیت رژیم‌ صهیونیستی طی چند دهه اخیر ارزیابی کردند.

واکنش مستقیم تهران؟
به‌دنبال انتشار پیام رهبرمعظم‌انقلاب، یک نکته توجه محافل سیاسی - رسانه‌ای را به‌خود جلب کرده‌است؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این پیام تأکید کردند که «رژیم خبیث به‌دست دلاور مردان ما مجازات خواهد شد». این موضوع، گمانه‌زنی‌های گسترده‌ای به‌دنبال داشت و برخی رسانه‌ها آن را نشانه‌ای برای «واکنش مستقیم» تهران به جنایت‌های تل‌آویو ارزیابی کردند. براین اساس هم بود که تحلیلگران بین‌المللی، ازجمله دالیا داسا کایه، کارشناس امورخاورمیانه در مرکز روابط بین‌الملل «بارکل» در دانشگاه کالیفرنیا، با اشاره به اشتباه محاسباتی تل‌آویو در مواجهه با جمهوری ‌اسلامی، توانمندی‌های موشکی نیروهای‌ مسلح ایران را یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های مطرح برای پاسخگویی تهران به شرارت‌های رژیم‌ صهیونیستی ارزیابی کردند.

2دلیل ترس از واکنش ایران
به‌دنبال حمله تروریستی تل‌آویو به ساختمان کنسولگری جمهوری‌اسلامی در دمشق، چگونگی واکنش تهران به این شرارت تروریستی به سرعت به اصلی‌ترین سوژه تحلیل‌های کارشناسان بین‌المللی تبدیل شده‌است. در چنین شرایطی ناظران تحولات بین‌المللی بر این اعتقادند که به 2دلیل مهم، تهران پاسخ قاطعی به رژیم‌صهیونیستی خواهد داد؛ نخست اینکه تل‌آویو یک مقام ارشد نظامی ایران را که در حال انجام ماموریت رسمی مستشاری در سوریه بوده، مورد هدف قرار داده ‌است و دوم، حمله به ساختمان امور کنسولی ایران در دمشق است که مرکزی دیپلماتیک به‌حساب می‌آید. چارلز لیستر، کارشناس ضد‌تروریسم انستیتوی خاورمیانه در این‌باره، سردار زاهدی را دارای قدرت بالایی دانست که «تصمیم‌گیر در هر اقدامی بود که نیروی قدس سپاه‌ پاسداران در سال‌های اخیر در سوریه و لبنان انجام داده است». ازسوی دیگر، تحلیلگران بین‌المللی حمله رژیم‌ صهیونیستی به یک مکان دیپلماتیک ایران را اقدامی تنش‌زا از سوی تل‌آویو ارزیابی کردند که تردیدی در واکنش قدرتمند طرف ایرانی به این حمله وجود ندارد.

هراس از پاسخ تهران در تل‌آویو
گمانه‌زنی‌ها درباره واکنش تهران به حمله رژیم ‌صهیونیستی به کنسولگری ایران در دمشق در شرایطی بالا گرفته‌ که افزایش سطح آماده‌باش ارتش این رژیم نشان‌دهنده واهمه مقام‌های تل‌آویو از پاسخ پشیمان‌کننده جمهوری‌اسلامی به شرارت‌های ماه‌های اخیر رژیم ‌صهیونیستی است. در چنین شرایطی هم است که رسانه‌های رژیم‌ صهیونیستی از افزایش سطح آماده‌باش ارتش این رژیم از ترس پاسخ به حمله روز دوشنبه اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق خبر دادند. گفته می‌شود ارتش صهیونیستی سطح آماده‌باش در شمال سرزمین‌های اشغالی را افزایش داده‌است.

ایران چگونه انتقام می‌گیرد؟
هراس محور واشنگتن - تل‌آویو از پاسخ ایران به شرارت‌های تروریستی اخیر رژیم‌صهیونیستی در حالی است که رسانه‌ها و تحلیلگران بین‌المللی طی روزهای اخیر با تمرکز ویژه‌ای، مشغول بررسی گزینه‌های در دسترس ایران برای پاسخ دادن به تل‌آویو هستند. از «حمله موشکی مستقیم به اسرائیل» گرفته تا «حمله غیرمستقیم به برخی مراکز متعلق به رژیم‌ صهیونیستی در منطقه» گزینه‌هایی هستند که تحلیلگران بین‌المللی و منطقه‌ای درحال گمانه‌زنی درباره آنها هستند. ازسوی دیگر، به‌نظر می‌رسد هراس از واکنش نیروهای جبهه ‌مقاومت به اقدام تروریستی اخیر رژیم‌ صهیونیستی از دیگر محورهای مورد توجه ناظران تحولات منطقه است. در چنین شرایطی هم هست که رسانه‌ها و تحلیلگران غربی بیش از هرچیز نگران واکنش حزب‌الله لبنان به جنایت تروریستی اخیر تل‌آویو هستند.

پای آمریکا در میان است
حمله تروریستی اخیر رژیم ‌صهیونیستی به ساختمان کنسولگری جمهوری‌اسلامی در دمشق آمریکایی‌ها را هم نگران کرده ‌است و به‌نظر می‌رسد واشنگتن نیز نگران عواقب چنین اقدام‌هایی از سوی اسرائیل است. در چنین شرایطی و با توجه به اینکه اهداف آمریکایی در منطقه، ‌هدف‌هایی سهل‌الوصول برای تهران محسوب می‌شوند، طرف آمریکایی تلاش کرده پای خود را از این ماجرا عقب بکشد. براین اساس هم بود که مقام‌های کاخ ‌سفید اعلام کردند واشنگتن نقشی در این حمله نداشته است. این درحالی است که طی روزهای اخیر مقام‌های تهران تأکید کرده‌اند واشنگتن را به‌عنوان مسئول مستقیم شرارت‌های رژیم صهیونیستی در منطقه می‌دانند و پیامی هم دراین باره به طرف مقابل ارسال کرده‌اند؛ موضوعی که نگرانی آمریکایی‌ها درباره پاسخ ایران را افزایش داده‌است.

پایان صبر استراتژیک ایران
اگرچه «صبر استراتژیک» تاکنون یکی از مهم‌ترین راهبردهای مورد توجه تهران در مواجهه مستقیم با تل‌آویو بوده‌است، اما برخی تحلیلگران منطقه‌ای معتقدند صبر استراتژیک ایران به پایان رسیده ‌است و صهیونیست‌ها باید در انتظار پاسخ ویرانگر جمهوری‌اسلامی به جنایت‌هایشان باشند. عبدالباری عطوان، تحلیلگر ارشد مسائل عربی دراین‌باره بروز جنگ منطقه‌ای را «قریب‌الوقوع» دانست و تأکید کرد اگر رژیم‌صهیونیستی آتش این جنگ را روشن کند، واکنش ایرانی‌ها، سوری‌ها و عراقی‌ها و بازوان قدرتمند مقاومت در لبنان و یمن برای تل‌آویو ویرانگر خواهد بود و موجودیت این رژیم را به پایان خواهد برد.

تل‌آویو جان سالم به‌در نمی‌برد
هراس از وارد شدن تمام‌عیار حزب‌الله لبنان به درگیری با رژیم ‌صهیونیستی ازجمله نگرانی‌هایی است که این روزها ازسوی رسانه‌های غربی - صهیونیستی مورد توجه قرار گرفته ‌است. بر این اساس هم بود که شبکه آمریکایی سی.ان.ان در گزارشی تأکید کرد حمله به کنسولگری ایران در سوریه، خاورمیانه را به لبه پرتگاه برده است؛ «تصور اینکه ایران نخواهد برای تلافی این حمله، حزب‌الله لبنان را، به‌عنوان یکی از قدرتمندترین متحدان خود درمنطقه درگیر کند، دشوار است». ازسوی دیگر شبکه صهیونیستی «آی24» نیز نتوانست هراس خود را از عواقب شرارت‌های تل‌آویو پنهان کند و در گزارشی پیرامون حمله اخیر رژیم ‌صهیونیستی به کنسولگری ایران در دمشق، تأکید کرد تل‌آویو با چراغ‌سبز آمریکا به کنسولگری ایران در سوریه حمله کرده‌است و اسرائیل در این جنگ جان سالم به در نمی‌برد.

 

نظر شما