شناسهٔ خبر: 65409378 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: اقتصاد نیوز | لینک خبر

رصد بازار مسکن

مقایسه اجاره بهای مسکن در زمستان 1401 و 1402

اقتصادنیوز: مقایسه سطح اجاره‌‌‌بهای پیشنهادی برخی فایل‌‌‌های عرضه‌شده به بازار مسکن شهر تهران در زمستان امسال با فایل‌‌‌های مشابه عرضه‌شده در زمستان سال قبل، اختلاف سطوح پیشنهادی بهای اجاره مسکن در بازه زمانی یک‌سال اخیر را نشان می‌دهد.

صاحب‌خبر -

به گزارش اقتصادنیوز، دنیای‌اقتصاد نوشت:با استخراج مشخصات قیمتی برخی از فایل‌‌‌هایی که سال قبل، همین موقع به بازار اجاره مسکن تهران عرضه شده بود،  و مقایسه آن با ارقام امسال نتایج جالبی به دست می آید.

در این ۲۶ فایل که عمده آنها در مناطق نیمه شمالی تهران قرار دارند، متوسط بهای پیشنهادی اجاره مسکن بر حسب اجاره‌‌‌بهای ماهانه هر مترمربع حول وحوش ۲۵۰‌هزار تومان بوده است که در فایل‌‌‌های مشابه امسال به حدود ۳۷۰‌هزار تومان افزایش یافته است.

به این ترتیب بهای پیشنهادی اجاره مسکن در این فایل‌‌‌ها امسال نسبت به سال قبل، حدود ۴۸‌درصد افزایش داشته است. البته این سطح قیمت‌ها و این میزان افزایش الزاما به معنای سطوح قطعی و تورم نهایی اجاره در زمستان امسال نسبت به زمستان پارسال نیست و همواره بهای پیشنهادی در زمان انعقاد قرارداد تا حدی کاهش می‌‌‌یابد.

با این حال، در روزهای اخیر، آمارهای رسمی از رسیدن تورم نقطه به نقطه اجاره مسکن کشور به مرز ۴۲‌درصد در بهمن ۱۴۰۲ خبر داد.

 

نظر شما