شناسهٔ خبر: 65332788 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: اعتماد آنلاین | لینک خبر

میلیون‌ها ایرانی از فیلترشکن استفاده می‌کنند؛ همه مجرمند؟

روزنامه هم میهن پرسید: در حال حاضر میلیون‌ها ایرانی از این ابزارها (فیلترشکن)- چه رایگان و چه پولی - استفاده می‌کنند. آیا همه ما مجرم هستیم؟

صاحب‌خبر -
میلیون‌ها ایرانی از فیلترشکن استفاده می‌کنند؛ همه مجرمند؟
کد خبر: 652402
|
۱۴۰۲/۱۲/۰۲ ۲۳:۲۰:۳۸

روزنامه هم میهن به ابلاغ مصوبه‌‌ای صادرشده از سوی شورایعالی فضای مجازی مبنی بر ممنوعیت استفاده از فیلترشکن واکنش نشان داد.

به گزارش هم میهن، اگر بخواهیم علت گره خوردن موضوع فیلترشکن‌ها به زندگی عادی مردم را موشکافی کنیم، باید به مسدود شدن سایت‌ها و برنامه‌های محبوب اشاره کنیم. طی سال‌های گذشته، به مرور زمان، اپلیکیشن‌ها و سایت‌های زیادی در ایران فیلتر شدند که مورد استفاده عموم مردم بودند. در این سال‌ها کاربران استفاده‌کننده از برنامه‌های مختلف که هر کدام به بهانه‌ای فیلتر شدند، به تدریج به جمع استفاده‌کنندگان فیلترشکن‌ها پیوستند.

هم میهن افزود است: برخی گزارش‌ها حاکی از این است که فروش ابزارهای دور زدن فیلترینگ اینترنتی در ایران گردشی مالی بین ۲۵ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان دارد. از یک سو مشخص نیست سود فروش این ابزار به جیب چه کسانی می‌رود و از سوی دیگر، معلوم نیست این مسدود کردن دسترسی کاربران به شبکه‌های اجتماعی و تلاش برای جایگزین کردن اجباری نمونه‌های مشابه داخلی چه دستاوردی داشته است. در حال حاضر میلیون‌ها ایرانی از این ابزارها - چه رایگان و چه پولی - استفاده می‌کنند. آیا همه ما مجرم هستیم؟

برچسب‌ها:

نظر شما