شناسهٔ خبر: 65332362 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

اقدام دولت فرانسه برای آرام کردن کشاورزان خشمگین

دولت فرانسه برای آرام کردن کشاورزان خشمگین اصلاحاتی را در دستور کار قرار داده و اعلام کرده که می‌خواهد حداقل قیمت را برای کشاورزان تضمین کند.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از "اس ار اف" سوئیس، کشاورزان در فرانسه هم مشابه دیگر کشورهای اروپایی هفته‌هاست که اعتراضاتی را علیه سیاست های دولت و بروکسل برگزار می کنند. آنها خواستار درآمد بیشتر و شرایط کاری بهتر هستند.

دولت فرانسه در آغاز فوریه وعده اقداماتی را برای آرام کردن کشاورزان داد . گابریل آتال، نخست وزیر فرانسه اکنون اولین گام های ملموس را برای این منظور ارائه کرده است.

نخست وزیر فرانسه اعلام کرد، قانون جدید باید تا تابستان اجرایی شود. به گفته وی این به منظور تقویت موقعیت کشاورزان فرانسوی در مذاکرات با خریداران محصول و حمایت از قیمت محصولات کشاورزان است. این اعلامیه پس از هفته ها اعتراض کشاورزان در این کشور منتشر شد.

کشاورزان پس از وعده اقدامات جدید آتال در 1 فوریه، اعتراضات خود را تا حد زیادی متوقف کردند، اما خواستار اولین نتایج ملموس قبل از نمایشگاه تجاری کشاورزی "Salon de l'Agriculture" شدند که در آخر هفته آغاز شد. آنها از پرداخت ناکافی و بارهای بیش از حد ناشی از مالیات، مقررات زیست محیطی و رقابت ارزان خارج از کشور شکایت دارند.

دولت فرانسه قبلاً برای کاهش مقررات زیست محیطی اتحادیه اروپا به نفع کشاورزان کارزاری را به راه انداخته است و می خواهد اعتراضات سراسری را قبل از انتخابات آینده اروپا در ژوئن مهار کند. دولت نگران است که این اعتراضات ممکن است به احزاب پوپولیست دست راستی کمک کند.

برای هفته‌ها، کشاورزان در بسیاری از کشورهای اروپایی علیه مقررات آب و هوا و محیط ‌زیست، بار مالیاتی بالا و بوروکراسی، و همچنین علیه واردات ارزان از اوکراین به خیابان‌ها آمده‌اند.

در مادرید، پایتخت اسپانیا هم کشاورزان بخش‌هایی از مرکز شهر مادرید را صبح چهارشنبه با ده‌ها تراکتور فلج کردند - بسیاری از آنها قبلاً توسط پلیس متوقف شده بودند. کشاورزان اسپانیایی خواستار "قیمت های منصفانه" و موقعیت قوی تر در زنجیره تولید تا فروش مواد غذایی هستند. این اعتراض از 6 فوریه به طور مستمر ادامه دارد.

برخی از کشاورزان اسپانیایی شکایت داشتند که پلیس مانع از تردد تراکتورها به مادرید شده است. دولت اسپانیا اعلام کرد که به 500 تراکتور اجازه دسترسی داده شده است .با این حال، 150 وسیله نقلیه دیگر متوقف شدند.

کشاورزان در کشورهای مختلف اروپایی از جمله، لهستان، چک، یونان، مجارستان، لتونی، لیتوانی، اسلواکی، رومانی، و ایتالیا هم این روزها مجددا به خیابان ها آمده و اعتراضات خود را به دیکتاوری بروکسل ابراز کرده و جاده‌ها را مسدود می‌کنند.

در یونان، هزاران کشاورز راهی آتن شدند تا در مقابل پارلمان علیه سیاست کشاورزی دولت و اتحادیه اروپا تظاهرات کنند.

کشاورزان یونانی خواستار مالیات کمتر، تخفیف در برق و سوخت و کنترل شدیدتر واردات شدند.

دولت یونان در واکنش به این اعتراضات اعلام کرده که آنها قبلاً امتیازاتی در مورد قیمت برق و گازوئیل داده بودند. دولت پیش از این اعلام کرده بود که هزینه انرژی مشاغل کشاورزی را کاهش می دهد و مالیات بر ارزش افزوده کود و خوراک دام را از 13 به 6 درصد کاهش می دهد.

گابریل آتال، نخست وزیر فرانسه هم اعلام کرده که موقعیت کشاورزان نیز باید در مذاکرات با خرده فروشان و تولیدکنندگان مواد غذایی تقویت شود. اصلاحات قانونی تا تابستان آغاز خواهد شد. آتال گفت: ما صدای کشاورزان را شنیدیم، تعهداتی را پذیرفتیم و به آنها پایبند هستیم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها:

نظر شما