شناسهٔ خبر: 63964669 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: مهر | لینک خبر

هیأت عالی نظارت در جلسه بررسی برنامه هفتم اعلام کرد:

عدم انطباق بند (۹) سیاست‌های کلی برنامه هفتم

هیأت عالی نظارت به منظور ادامه بررسی مغایرت‌های برنامه هفتم مصوب مجلس با سیاست‌های کلی نظام به ریاست محمدباقر ذوالقدر تشکیل جلسه داد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری مهر، هیأت عالی نظارت فصل ۱۰ برنامه هفتم که به مسائل حوزه صنعت، معدن و رشد تولید اختصاص دارد را مورد بحث و بررسی قرار داد.

بر اساس این گزارش، در این جلسه ابتدا بند الف ماده ۴۸ که به تعریف طرح‌های عظیم اقتصادی ملی، پیشران، زیرساختی و روزآمد پرداخته مورد بررسی قرار گرفت. این بند از آن جایی که طرح‌های مذکور شفاف بیان نشده، در عدم انطباق با بند ۹ سیاست‌های کلی برنامه هفتم شناخته شده بود. هیأت عالی نظارت بند الف ماده ۴۸ را پس از توضیحات دکتر مصری، نماینده رئیس مجلس شورای اسلامی و بیان دیدگاه‌های برخی اعضا، از آن جایی که این بند کلی گویی بوده و به جای پرداختن به برنامه‌ها و طرح‌ها، سیاست کلی آورده شده است و طرح‌ها به طور شفاف و مصداقی بیان نشده، با بند ۹ سیاست‌های کلی برنامه هفتم منطبق ندانست.

اعضای هیأت علی نظارت در ادامه جز «۲-۱» بند ب ماده ۴۸ را مورد بررسی قرار دادند. در این جز به برقراری خطوط اعتباری برای تأمین مالی بین المللی طرح‌های معدنی پرداخته شده است. هیأت عالی نظارت پس از توضیحات دکتر فاطمی امین، نماینده رئیس جمهور و دکتر مصری، نماینده رئیس مجلس شورای اسلامی، نماینده بانک مرکزی و بیان دیدگاه‌های برخی اعضای هیأت، این بند را به دلیل محدود شدن خطوط اعتباری به منابع بانک مرکزی و عدم پیش بینی منابع مالی، موجب خلق پول و ایجاد تورم می‌شود و مغایر بند (۲) سیاست‌های کلی برنامه هفتم است. همچنین، از آنجایی که فقط به طرح‌های معدنی تاکید شده و صنایع دیگر از جمله صنایع معدنی مغفول مانده‌اند، جز «۲-۱» بند ب ماده ۴۸ را دارای ابهام و مغایر جز ۳ بند ۹ سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری شناخت.

جز ۳ بند ب ماده ۴۸ مورد بعدی بود که هیأت عالی نظارت به بررسی آن پرداخت. در این جز نحوه خصوصی سازی معادن از جمله وظایف سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) قرار گرفته است. هیأت عالی پس از بحث و بررسی این امر را وظیفه حاکمیتی و از اختیارات وزارت صنعت، معدن و تجارت و دولت و مغایر با سیاست‌های کلی اصل ۴۴ دانست.

هیأت عالی سپس به بررسی جز ۱ بند خ ماده ۴۸ پرداخت. در این جز وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز شده تا نسبت به ایجاد شهرک‌ها، نواحی و مجتمع‌های تخصصی در حوزه‌های فن‌آوری اطلاعات و… اقدام نماید. هیأت عالی نظارت پس از بحث و بررسی و توضیحات دکتر عزیزی، نماینده مجلس و دکتر فاطمی امین، نماینده رئیس جمهور و ارائه دیدگاه‌های اعضا، از آن جایی که عبارت "پسماندهای خاص در داخل حریم و محدوده شهری و روستایی" ابهام دارد، مغایر جز ۳ بند ۹ سیاست‌های کلی نظام قانون گذاری شناخت.

نظر شما