شناسهٔ خبر: 63773032 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: فرارو | لینک خبر

چرا در زمستان امسال بیشتر مریض می‌شوید؟ / این سه ویروس در کمین اند

با توجه به اینکه کووید-۱۹ در کنار آنفولانزا و ویروس سین سیشیال تنفسی (RSV) می‌باشد فرار از بیماری‌های زمستانی دشوارتر شده است.

صاحب‌خبر -

فرارو- کووید-۱۹ در حال استقرار است و انتظار می‌رود با سرد شدن هوا و افزایش تجمعات به خصوص در کشورهایی که تعطیلات سال نوی میلادی دارند، عفونت‌ها دوباره افزایش یابد. این ویروس در مسیر برخورد با بلایای فصلی یعنی آنفولانزا و ویروس سنسیشیال تنفسی قرار دارد که پس از پاندمی کووید که شیوع آن‌ها را مختل کرد اکنون بار دیگر در حال گردش هستند.

به گزارش فرارو به نقل از وال استریت ژورنال، خطر متوجه از جانب آن‌ها چه خواهد بود؟ عفونت‌های بیشتر، اختلالات بیش‌تر در کار مدارس، کار و تعطیلات و فشار بیش‌تر بر روی بیمارستان‌ها در مقایسه با دوره پیش از پاندمی کووید.

زمانی که کووید وارد شد ریتم معمول عفونت‌های تنفسی را به آشوب کشید. موارد ابتلا به کووید افزایش یافته در حالی که اقدامات بازدارنده از جمله تعطیلی مدارس و فاصله‌گذاری اجتماعی به کاهش شیوع آنفولانزا و ویروس سین سیشیال تنفسی کمک کرد. آن دشمنان آشنای هوای سرد در سال گذشته دوباره بازگشتند. اکنون عفونت‌های ناشی از ویروس سین سیشیال تنفسی بار دیگر در حال افزایش است و به نظر می‌رسد که فعالیت آنفولانزا در اکثر بیماران بستری مبتلا به کووید در ایالات متحده نیز در حال افزایش است. دکتر «ایوان مالدونادو» از مرکز سلامت کودکان استنفورد می‌گوید: «این ممکن است عادی‌ترین فصلی باشد که ما برای مدتی می‌خواهیم ببینیم».

آنفولانزا و ویروس سین سیشیال تنفسی پیش از پاندمی کووید به تنهایی باعث مرگ هزاران نفر شدند. کووید مانند گذشته باعث مرگ افراد نمی‌شود اما به عنوان مرگبارترین ویروس در بین سه مورد ذکر شده باقی مانده و این تا حدی بدان خاطر می‌باشد که در طول سال جاری فعال‌تر شده است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده پیش بینی می‌کند که میزان بستری شدن در بیمارستان در سال جاری تقریبا مشابه سال گذشته خواهد بود: بسیار بالاتر از سطح پیش از پاندمی کووید. «جیسون آشر» مدیر بخش پیش بینی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری می‌گوید حتی یک فصل خفیف‌تر با سه ویروس در حال گردش با یکدیگر احتمالا به معنای بستری شدن بیش‌تر از یک فصل شدید همراه با صرفا آنفولانزا و ویروس سین سیشیال تنفسی باشد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده انتظار دارد که نرخ بستری در بیمارستان در زمستان سال جاری بالاتر از سطح پیش از پاندمی کووید باقی بماند حتی اگر پیک‌های ناشی از کووید کاهش یابند.

بیماری بیش‌تر به معنای اختلال بیش‌تر در زندگی و کار است. آنفولانزا به تنهایی مسئول میلیاردها دلار هزینه پزشکی و اقتصادی و میلیون‌ها روز کاری از دست رفته است. کووید به غیبت کارگران در فصل زمستان در سالیان اخیر افزوده است. «کیزمکیا کوربت هلیر» ایمونولوژیست و متخصص بیماری‌های عفونی در دانشگاه هاروارد می‌گوید: «پر شدن اتاق‌های اورژانس با افراد سرفه و عطسه کننده بار سنگین اجتماعی را تحمیل خواهد کرد. افزوده شدن یک ویروس دیگر به آن می‌تواند وضعیت را بدتر کند».

«هِدی چانگ» مدیر اجرایی Attendance Works می‌گوید: «نگرانی‌های مربوط به کووید و سردرگمی در مورد زمان نگهداری کودکان در خانه به میزان بالای غیبت دانش اموزان از مدرسه دامن زده است. پزشکان و داروخانه‌ها اکنون در مقایسه با گذشته بیش‌تر مشغول تزریق واکسن برای هر سه ویروس هستند».

داده‌ها نشان می‌دهند که واکسیناسیون کووید در فصل جاری به کُندی پیش می‌رود. در ایالات متحده داروی جدیدی در فصل زمستان پیش رو برای محافظت از نوزادان در برابر ویروس سین سیشیال تنفسی در دسترس است اما تا حدودی به دلیل تقاضای بالاتر از حد انتظار برای آن کمبود عرضه وجود خواهد داشت. هنوز زمان برای تزریق واکسن برای افراد وجود دارد که به گفته پزشکان می‌تواند به مهار عفونت کمک کند. در طول فصل زمستان گذشته زمانی که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده داده‌های مرتبط با کووید را به طور جامع‌تری جمع آوری کرده بود آن نهاد تخمین زد که حدود ۱۷ درصد از جمعیت ایالات متحده یک دوز واکسن را دریافت کرده اند. سایر اقدامات اساسی از جمله ماندن در خانه هنگام بیماری، شستن دست‌ها یا استفاده از تهویه هوا نیز وضعیت را بهبود خواهند بخشید به ویژه در حال حاضر که کووید نیز بخشی از این ترکیب می‌باشد.

«جاستین لسلر» اپیدمیولوژیست بیماری‌های عفونی در دانشگاه کارولینای شمالی می‌گوید: «یک ویروس دیگر وجود دارد که می‌توانید به آن مبتلا شوید. احتمالا خطر بیمار شدن شما افزایش یافته است».

برچسب‌ها:

نظر شما