شناسهٔ خبر: 62628327 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

بالاترین نمره تراز آزمون وکالت امسال چقدر بود؟/ هدف اسکودا از بیسواد جلوه دادن پذیرفته‌شدگان آزمون وکالت چیست؟

بر اساس آنچه سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اعلام کرده است؛ بالاترین نمره تراز اخذ شده در آزمون وکالت کانون‌های وکلای دادگستری که مرداد ماه گذشته برگزار شد؛ ۱۲۴۸۳ بود.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، یک کاربر با طرح پرسش از سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات خواستار اطلاعاتی درباره آزمون وکالت کانون‌های وکلای دادگستری شد که مرداد ماه گذشته برگزار شد.

بنا بر اعلام سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات تعداد ثبت‌نام کنندگان در این آزمون 109 هزار و 921 نفر بود که در جلسه آزمون تنها 92 هزار و 990 نفر شرکت کردند.

همچنین بر اساس اطلاعات ارائه شده؛ بالاترین نمره تراز اخذ شده در آزمون وکالت کانون‌های وکلای دادگستری که مرداد ماه گذشته برگزار شد؛ 12483 بود.

نمره تراز از این حیث مهم است که طبق ماده 5 قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، داوطلبانی که موفق به اخذ حداقل 70 درصد نمره تراز میانگین یک درصد برتر آزمون شوند، به عنوان پذیرفته‌شده آزمون معرفی خواهند شد.

اخیراً برخی از متولیان اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) برای آنکه قانون تسهیل و رفع انحصار در بازار وکالت با کنار گذاشتن تعیین ظرفیت عددی برای پذیرش کارآموز وکالت را دچار اشکال و ناکارآمدی بدانند، کارنامه برخی پذیرفته‌شدگان در آزمون امسال را به عنوان شاهد مثال خود معرفی کردند که با تراز 6669 موفق به قبولی آزمون شده‌اند.

هدف از این اقدام متولیان اسکودا تلاش برای بیسواد معرفی کردن پذیرفته‌شدگان آزمون کارآموزی وکالت بر اساس قانون تسهیل است.

بالاترین نمره تراز اخذ شده در آزمون نشان‌دهنده این است که بیشترین نمره تراز ممکن برای این آزمون 15000 است که نفر اول نمره تراز 12483 را اخذ کرده است و باقی پذیرفته‌شدگان بر اساس متن قانون تسهیل توانستند در آزمون یاد شده کسب موفقیت کنند.

تعداد قابل توجه افرادی که در این آزمون قبول شده‌اند به معنای بیسوادی شرکت‌کنندگان و پذیرفته‌شدگان نیست بلکه می‌تواند این نکته را تداعی کند که سؤالات آزمون امسال بسیار سخت و غیراستاندارد طراحی و اجرا شد.

برخی کاربران و فعالان حوزه شکستن انحصار از بازار حقوقی و وکالت با مقایسه سؤالات آزمون امسال و سؤالاتی که در آزمون وکالت سال‌های قبل طراحی شده بود، به دنبال رد ذهنیت بیسوادی پذیرفته‌شدگان در آزمون وکالت کانون‌های وکلا در مرداد گذشته هستند.

گفتنی است؛ یکی از سؤالات آزمون وکالت 1384 این بود؛ «دلال کیست؟».

مجید قاضی‌زاده؛ استاد حقوق جزا و کارآفرین برتر حقوقی ایران در گفت‌وگو با رسانه‌ها تأکید کرده که طراحی سؤالات آزمون 13 مرداد باعث به وجود آمدن شبهاتی در ذهن داوطلبان شده است.

به گفته وی، در آزمون امسال حداقل درباره 20 سؤال، طرح ایرادات مشهود و قطعی است. طراحی اشتباه سؤال، طرح سؤال از موضوعات اختلافی، طرح سؤال خارج از منابع اعلامی اسکودا و نهایتاً ارائه پاسخ نادرست به برخی سؤالات که از جمله می‌توان به سؤال‌های شماره 23، 25، 26، 30، 31، 32، 43، 44، 46، 47، 52، 53، 59، 60، 81، 99، 121، 131، 133، 139 آزمون اشاره کرد.

انتهای پیام/

نظر شما