شناسهٔ خبر: 62480701 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

دیدار هیئت صنعاء به رهبری انصارالله با وزیر دفاع سعودی؛ مذاکرات ریاض به کجا رسید؟

هیئت مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن در ریاض با وزیر دفاع عربستان دیدار کردند که بنا به اظهارات دو طرف، احتمالا این مذاکرات با هدف دست یابی به توافق فراگیر تکرار شود.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، اواخر هفته گذشته هیئت مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن به ریاست محمد عبدالسلام و در معیت هیئت میانجی عمان راهی ریاض، پایتخت عربستان سعودی شد و بنا به اعلام رسانه‌های سعودی این هیئت با خالد بن سلمان، وزیر دفاع سعودی در ریاض دیدار کرده است.

عبد السلام بعد از این دیدار در حساب ایکس (توییتر سابق) خود نوشت که «هیئت ما به محض ورود به ریاض دیدارهای فشرده‌ای با طرف سعودی انجام داد که با وساطت برادران ما در سلطنت عمان صورت گرفت.»

یمن , عربستان سعودی ,

او گفت: در این دیدارها برخی از گزینه‌ها و جایگزین‌ها به منظور عبور از مسائل مورد اختلافی که در دور قبلی باقیمانده بود، بررسی شد. ما نتایج این دیدارها را به سمع رهبران به منظور مشورت خواهیم رساند تا در احقاق حقوق کارمندان در دریافت مستمری‌ها تسریع شده و مسائل انسانی که مردم ما از آن رنج می‌برند، حل شود و بتوانیم ما به راه حل عادلانه و فراگیر پایدار دست یابیم.»

رئیس هیئت مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن در پیامی همچنین از عمان در تحقق این دیدارها تشکر کرد.

خالد بن سلمان در حساب ایکس خود (توییتر سابق) نیز با اعلام خبر دیدار با هیئت یمنی و انتشار تصاویر آن نوشت که این دیدار در راستای «تکمیل تلاش‌ها با هدف حمایت از مسیر صلح در یمن» صورت گرفت. او مدعی شد که در این دیدار تأکید کرده است که ریاض در کنار یمن و برادران یمنی است و تمایل دارد که «طرفین یمنی را به نشستن بر سر میز گفت‌وگوها تشویق کند» تا به ادعای وزیر سعودی، به راه حل سیاسی فراگیر و دائمی در یمن تحت نظارت سازمان ملل برسند!

یمن , عربستان سعودی ,

خالد بن سلمان همچنین گفت که عربستان تمایل دارد که  مذاکرات جدید به اهداف خود برسد و طرف‌های یمنی به وحدت کلمه و موضع واحدی دست یابند.

از نظر تحلیلگران سیاسی، اظهارات وزیر دفاع عربستان سعودی نشان می‌دهد که ریاض همچنان می خواهد خود را به عنوان یک میانجی بین یمنی‌ها نشان دهد که نقش پدر را در یک خانواده و بین فرزندان ایفا می‌کند. ولی واقعیت مسئله دیگری است و آن اینکه ریاض طی هشت سال جنگ  علیه یمن و درگیری با انصارالله و دولت نجات ملی این کشور (مستقر در صنعاء) مسبب جنگ یمن است و همانطور که یمنی‌ها بارها به این موضع‌گیری ریاض در مذاکرات اعتراض کرده‌اند، نمی‌تواند از تبعات این جنگ فرار کند.

به عقیده ناظران سیاسی، این دیدار هیئت دولت نجات ملی و انصارالله یمن با هیئت سعودی‌ها اگر چه اولین بار نبود ولی سفر آن‌ها به ریاض و دیدار به صورت علنی آن هم با وزیر دفاع سعودی، در نوع خود بی‌سابقه بوده است و تحقق این دیدار نوعی به رسمیت شناختن این دولت و جنبش انصارالله است که ریاض طی هشت سال تجاوز، دولت مستعفی و فراری یمن را دولت مشروع می‌دانست و اساسا به بهانه حمایت از این دولت که بعدها ریاض‌نشین و زندانی هتل‌‌های سعودی شد، به یمن لشکر کشید تا با انقلاب یمن مقابله کند.

اظهارات محمد عبد السلام نشان داد که این مذاکرات ادامه خواهد داشت و نیاز به این است که هیئت یمن با رهبران انقلاب و دولت این کشور گفت‌وگوهایی داشته باشند به ویژه اینکه ریاض تلاش دارد از عمل به تعهدات خود براساس بیانیه آتش بس در یک سال گذشته شانه خالی کند.

انتهای پیام/

 

نظر شما