شناسهٔ خبر: 62455702 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: جوان | لینک خبر

در زندگی خوب گوش کنید

صاحب‌خبر -

کانال تلگرامی «حامین» نوشت: گوش دادن فعال در زندگی مشترک منجر به صمیمیت در روابط زوج می‌شود، چراکه افراد در روابط نزدیک باید بتوانند تفاوت‌های یکدیگر را بشناسند و گوش دادن فعال باعث درک طرف مقابل می‌شود و از قضاوت‌های نادرست و عجولانه که به کدورت و عدم تفاهم منجر می‌شود جلوگیری می‌کند.
۶ راه حل کلیدی برای گوش دادن فعال در زندگی مشترک
۱) دقیق گوش کنید؛ ۲) تمام پیام را به‌طور کامل گوش کنید؛ ۳) از زبان بدن خودتان استفاده کنید؛ ۴) قبل از پاسخ دادن درنگ کنید؛ ۵) برای شفاف کردن موضوع سؤالاتی طرح کنید و ۶) گفته‌های گوینده را با تکرار قسمتی از آن مرور کنید.
فواید گوش دادن فعال
۱) پختگی شخصیت: با خوب گوش دادن، افراد به این موضوع مهم دست پیدا می‌کنند که تفاوت در فکر، احساس و رفتار به معنای نادرست یا بد بودن دیگری نیست. دیدن دیدگاه‌های متفاوت و نگاه کردن به یک موضوع از زاویه‌های مختلف باعث انعطاف‌پذیری و پختگی شخصیت می‌شود.۲) روابط محترمانه: برای برقراری ارتباط محترمانه ابتدا باید به طرف مقابل توجه کنید و سعی در شناخت او داشته باشید. این نوع گوش دادن، پیام پذیرفتن و احترام را به طرف مقابل می‌رساند. ۳) صمیمیت و رفاقت: این نوع گوش دادن تنها زمانی امکانپذیر است که فرد شنونده انرژی و توان لازم را برای درگیر شدن با موضوع گفت‌وگوی طرف مقابل داشته باشد، بنابراین، این فعالیت باعث نزدیکی عاطفی و صمیمیت در روابط می‌شود. ۴) تحکیم روابط: مسلماً شما وقت گرانبهای خود را برای چیز‌هایی می‌گذارید که برای شما اهمیت دارد. شما با خوب گوش دادن احساس مهم و با اهمیت بودن را به طرف مقابلتان می‌دهید که باعث تحکیم روابط می‌شود. ۵) برطرف شدن سوءتفاهم: گاهی افراد به دلیل گفتگو نکردن یا گوش ندادن مؤثر به حرف‌های یکدیگر دچار سوءتفاهم می‌شوند. با خوب گوش دادن، افراد می‌توانند آنچه را که در مورد طرف مقابل نادیده گرفته‌اند یا آگاهی نداشته‌اند درک کنند و دلخوری‌های میان آن‌ها از بین برود.

نظر شما