شناسهٔ خبر: 62451140 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه دنیای‌اقتصاد | لینک خبر

واکنش قطر به توافق اخیر آمریکا و ایران/امیدواریم زمینه ساز توافق های بیشتر شود

ایسنا : نخست‌وزیر قطر از همه شرکا که در موفقیت توافق ایران و آمریکا بر سر تبادل زندانیان و رفع انسداد وجوه بلوکه شده ایران همکاری کردند، تقدیر و تشکر کرد.

صاحب‌خبر -

الجزیره گزارش داد، «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی»، وزیر امور خارجه و نخست‌وزیر قطر با تأکید بر نقش مثبت کشورش در انجام توافق تبادل زندانیان میان ایران و ایالات متحده آمریکا گفت که امیدوار است این توافق بتواند زمینه توافق‌های دو کشور در زمینه‌های دیگر را فراهم کند.

وزیر خارجه قطر تأکید کرد که کشورش به همکاری خود برای تقویت امنیت و ثبات منطقه ادامه خواهد داد.

او همچنین از همه شرکا که در موفقیت توافق ایران و آمریکا بر سر تبادل زندانیان و رفع انسداد وجوه بلوکه شده ایران همکاری کردند، تقدیر و تشکر کرد.

پس از تایید «محمد رضا فرزین» رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر واریز شدن ۶ میلیارد دلار منابع مالی آزادشده ایران از کره جنوبی در ۲ بانک قطری، خبرگزاری رویترز امروز (دوشنبه) خبر داد پنج جاسوس آمریکایی سوار هواپیمای قطری شدند تا از ایران به دوحه، محل تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا منتقل شوند.

سیامک نمازی، مراد طاهباز و عماد شرقی که به جرم جاسوسی در زندان بودند و بخشی از حبس ۱۰ ساله خود را گذرانده بودند و ۲ زندانی دیگر که نام آن‌ها اعلام نشده، عصر امروز تهران را به مقصد دوحه، محل تبادل زندانیان ترک کردند.

خبرگزاری فرانسه هم به نقل از یک مسئول آمریکایی خبر داد «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا در چارچوب توافق تبادل زندانیان تهران و واشنگتن پنج زندانی ایرانی را عفو کرده است.

پیش از این، رسانه ایرانی «نور نیوز» خبر داده بود ۲ نفر از پنج زندانی آزاد شده ایرانی که در جریان مبادله زندانیان ایرانی و آمریکایی آزاد شدند و قصد سفر به ایران داشتند، بر اساس برنامه از پیش تعیین شده وارد دوحه، پایتخت قطر شدند. همزمان سه زندانی ایرانی دیگر نیز که ساکن آمریکا بودند، آزاد شدند.

نظر شما