شناسهٔ خبر: 60392610 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: صدا و سیما | لینک خبر

اندونزی به آمریکا پایگاه نظامی نمی‌دهد

فرماندار استان سولاوسی شمالی اندونزی گفت: ما مثل فیلیپین نیستیم که به آمریکایی‌ها چراغ سبز نشان دهیم‎؛ ما نمی‌خواهیم کشورمان محلی برای حمله به دیگر کشور‌های جهان باشد.

صاحب‌خبر -

  به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما، به نقل از اسپوتنیک‏، مقامات اندونزی اعلام کردند پایگاه‌های نظامی این کشور در اختیار نظامیان آمریکایی قرار نخواهد گرفت.

اولی دوندوکامبی فرماندار استان سولاوسی شمالی اندونزی با اعلام این مطلب گفت: ما مثل فیلیپین نیستیم که به آمریکایی‌ها چراغ سبز نشان دهیم. ما نمی‌خواهیم کشورمان محلی برای حمله به دیگر کشور‌های جهان باشد.

وی افزود: اصول سیاسی کشور اندونزی بر اساس دو مسئله بنیادین نهاده شده است که یکی فعال بودن (در حمایت از حقوق بشر) و دیگری آزادی است. این بدان معناست که ما در مخاصمه بین قدرت‌های بزرگ، طرف هیچیک را نخواهیم گرفت، زیرا ما کشوری بی طرف هستیم و اصول خود را داریم. بنابراین، این سناریو که ما می‌توانستیم میزبان سربازان آمریکایی در پایگاه‌های خود باشیم، چیزی بی اساس و غیرممکن است.

گفته‌های این مقام اندونزیایی در حالی مطرح می‌شود که بین استان سولاوسی شمالی و فیلیپین یک سری سوءتفاهمات مرزی وجود دارد، اما این مسئله هرگز به یک مناقشه منطقه‌ای تبدیل نشده است.

در ماه فوریه فیلیپین یک سری دسترسی‌هایی برای چهار پایگاه نظامی خود به آمریکایی‌ها داد و گفته می‌شود آمریکا قصد دارد از آن چهار پایگاه برای تقویت مواضع خود در قبال تحرکات چین استفاده کند.

البته تحت توافقنامه‌ای که در سال ۲۰۱۴ بین کشور‌های منطقه امضاء شد، آمریکایی‌ها نمی‌توانند حضور دائم نظامی در منطقه داشته باشند، اما می‌توانند تحت شرایطی خاص، حضورشان را تمدید کنند.

نظر شما