شناسهٔ خبر: 56353113 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: عصر ایران | لینک خبر

سه بی‌دقتی رییسی در اشاره‌های تاریخی نطق سازمان ملل

اول: محمد علی رجایی در مهر 59 نخست‌وزیر بود نه رییس جمهوری. دوم: در شورای امنیت نطق کرد نه در مجمع عمومی و سوم: پای شکنجه دیده را روی میز کنفرانس خبری گذاشت نه روی تریبون

صاحب‌خبر -

  عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «از زمانی که رییس جمهور وقت ایران محمد علی رجایی پای خود را که آثار شکنجۀ رژیم تحت حمایت آمریکا در آن نمایان بود روی این تریبون گذاشت چهل سال می‌گذرد. او مدتی پس از آن سخنرانی به دست گروهک تروریستی مورد حمایت آمریکا به شهادت رسید.»


  در این جملات که آقای ابراهیم رییسی رییس جمهوری اسلامی ایران در نطق اخیر خود در مجمع عمومی سازمان ملل بر زبان آورده سه بی‌دقتی به لحاظ اشارات تاریخی به چشم می‌خورد و از این رو جا دارد به نویسنده یا نویسندگان متن و مشاوران خود تذکر دهند بیشتر مراقب جزییات باشند. چنانچه نوشتۀ خودشان باشد نیز می‌توان به حساب جوانی ایشان در سال 1359 گذاشت چون درآن زمان تنها 21 سال داشته است و بیشتر درگیر امور قضایی بوده تا سیاسی.

دو بی‌دقتی در اشاره‌های تاریخی رییسی در نطق سازمان ملل


 1. محمد علی رجایی در مهر 1359 و در آغازین روزهای تجاوز عراق به ایران در مقام نخست‌وزیر به نیویورک رفت و نه به عنوان رییس جمهوری. او هرگز به عنوان رییس جمهوری به نیویورک نرفته است. در آن زمان ابوالحسن بنی‌صدر رییس جمهوری ایران بود که چون عهده دار فرماندهی کل قوا بود به این سفر نرفت.


 2. دوران ریاست جمهوری محمد علی رجایی بسیار کوتاه و کمتر از 50 روز است و قبل از اجلاس سالانه سازمان ملل در 8 شهریور 1360 به شهادت رسید.


   3. محمد علی رجایی نخست‌وزیر وقت ایران در 26 مهر 1359 و در زمان ریاست جمهوریی ابوالحسن بنی‌صدر در شورای امنیت سازمان ملل سخنرانی کرد نه در مجمع عمومی و برای سران. در مجمع عمومی که تریبون و مجلس ایران را از روی آن ساخته‌اند پشت تریبون می‌ایستند و سخن می‌گویند ولی در شورای امنیت روی صندلی می‌نشینند و دو تریبون مختلف است. تا قبل از سال 1388 تصویر مرحوم رجایی که نشسته نطق می‌کند در حالی که بهزاد نبوی با اورکت سیاه پشت او ایستاده در کتاب های درسی بود اما بعد ازآن حذف کردند. بنا بر این تعبیر «این تریبون» دقیق نیست مگر آن که تریبون را توسع دهیم و به معنی سازمان ملل در کلیت آن بدانیم.

4. رجایی نخست وزیر در شورای امنیت پای خود را روی میز نگذاشت. در کنفرانس خبری این کار را انجام داد.


5. تصریح انتساب ترور هشتم شهریور 1360 به مجاهدین خلق در حالی است که برخی از اصول گرایان این حادثه را مشکوک دانسته و گاه به صورت غیر مستقیم بهزاد نبوی را هم متهم می‌کردند. این که بهزاد نبوی از کشتن صمیمی ترین دوست و حامی خود که چه به عنوان نخست وزیر و چه رییس جمهوری نیاز به هماهنگی نداشته و وارد دفتر او می شده چه نفعی می برده را هم البته توضیح نداده‌اند. سخنان آقای رییسی قاعدتا نباید به مذاق اتهام‌ زنندگان خوش آید.

نظر شما