شناسهٔ خبر: 54734187 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: شفقنا | لینک خبر

امیرعبداللهیان: روسیه بر حمایت از مواضع سیاسی ایران در مذاکرات تاکید کرد / لاوروف: تحریم های غیرقانونی علیه ایران باید لغو و برجام احیا شود

صاحب‌خبر -

شفقنا- نشست خبری وزرای خارجه ایران و روسیه در حال برگزاری است.

به گزارش خبرنگار شفقنا، آقای سرگئی لاوروف برای سفری دو روزه، روز گذشته وارد تهران شد و عصر دیروز با رئیس جمهور ایران دیدار و گفت وگو داشت.

این اولین سفر آقای لاوروف به ایران پس از ریاست جمهوری حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی و مناقشه روسیه و اوکراین است.

طبق اعلام قبلی، قرار است وزرای خارجه ایران و روسیه درباره توافقنامه همکاری های بلند مدت و توسعه مناسبات اقتصادی دو جانبه، مسایل بین الملل، توافق برجام، جنگ اوکراین، سوریه و افغانستان گفت وگو کنند.

امیرعبداللهیان: روسیه بر حمایت از مواضع سیاسی ایران در مذاکرات تاکید کرد

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که امروز (پنجشنبه) دوم تیرماه میزبان «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه بود، پس از دیدار و گفت‌وگو با همتای روس خود در نشست خبری مشترک حضور یافت و به تشریح گفت‌وگوهای انجام شده پرداخت.

وی در ابتدا ضمن خیرمقدم به همتای روس خود و هیأت همراه گفت: ملاقات خوبی را با آقای لاوروف داشتم. راجع به مهمترین مسائل روابط دوجانبه، موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو کردیم. از جمله موضوعات مورد بررسی معاهده همکاری‌های جامع بلندمدت و راهبردی دو کشور است. این ایده از قبل از سفر آقای رئیسی به مسکو در دستورکار ما قرار داشت. امیدواریم بزودی جلسات کارشناسی برای نهایی کردن مفاد این موافقتنامه را پشت سر بگذاریم. دو سند دیگر از سندهای زیربنایی برای ایجاد و فعالیت مراکز فرهنگی و همکاری در زمینه امنیت بین‌المللی اطلاعات بین دو کشور هم در روزهای گذشته در هیأت دولت ایران به تصویب رسید و برای تصویب نهایی به مجلس شورای اسلامی ارسال شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: توافق کردیم دور جدید کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور را برگزار کنیم. درباره همکاری در سایر حوزه‌های تجاری، فناوری و توافقات خوبی داشتیم. در پروژه‌های راه‌آهن از جمله رشت – آستارا توافق خوبی داشتند.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: توافق کردیم مرکز نوآوری فناورانه ایجاد شود.

وی گفت: ایران یک مسیر ترانزیتی مطلوب در دنیای امروز است. واقع شدن در مسیر ترانزیت شمال – جنوب و شرق به غرب مزیتی است که ایران داراست. امیدواریم در آینده نه چندان دور با توجه به شرایط مهار ویروس کرونا در جهان شاهد برگزاری نشست سران روسیه، ترکیه و ایران در تهران باشیم. این نشست بخشی به صورت دوجانبه و بخش دیگر در فرمت آستانه برگزار خواهد شد.

وزیر خارجه بیان کرد: در حوزه‌های منطقه‌ای، تحولات افغانستان، سوریه و یمن و اجلاس سران کشورهای حوزه دریای خزر در هفته آینده را مورد گفت‌وگو قرار دادیم. از کشورهای دوست روسیه و چین تشکر می‌کنیم که مخالفت خود را با قطعنامه اخیر در شورای حکام اعلام کردند. از حمایت‌های مستمر روسیه در ادامه کار در آژانس در قبال حمایت از منافع و مواضع منطقی ایران تشکر می‌کنیم.

وی گفت: با لاوروف بار دیگر بر سر این موضوع گفت‌وگو کردیم که در صورت ادامه گفت‌وگوها که امیدوارم در آینده نزدیک از سر گرفته شود و برنامه‌ریزی‌هایی در دستورکار وزارت خارجه است با واقع بینی طرف آمریکایی بتوانیم در آینده نزدیک به نقطه نهایی توافق برسیم. در این چارچوب لاوروف بر حمایت از مواضع سیاسی ایران در مذاکرات و در صورت رسیدن به نقطه توافق بر حمایت روسیه تآکید کرد.

امیرعبداللهیان بیان کرد: در موضوع اوکراین معتقدیم اقدامات آمریکا با ابزار ناتو صورت می‌گیرد و ایران با رعایت موضع سیاسی مشترک در قبال جنگ و عدم سیاست استاندارد دوگانه جنگ را در اوکراین راه‌حل نمی‌داند. بر برخی عربده‌ کشی‌های سیاسی رژیم صهیونیستی صحبت کردیم و این‌که منطقه اجازه نخواهد داد این رژیم امنیت و پیشرفت منطقه را مورد تهدید قرار دهد.

لاوروف: تحریم های غیرقانونی علیه ایران باید لغو شود

سرگئی لاوروف نیز در این نشست خبری، گفت: لازم است ابتدا از میهمان نوازی ایران و همکارم آقای امیرعبداللهیان تشکر کنم. روز گذشته مذاکرات خوبی با آقای رئیسی داشتم. هدف ما این است که همکاری را تعمیق بشنویم. ما در خصوص اینکه روابط فیمابین به سطح بالایی رسیده اتفاق نظر داریم. چشم انداز خوبی برای توسعه روابط وجود دارد. بر موضوع توافق جامع کار می‌کنیم و ما نظراتمان را به تهران مخابره کرده‌ایم. این سند جدید و بسیار مهم باید آینده شراکت راهبردی ما را تعیین کند.

وی ادامه داد: توجه بسیار خاصی به مساله تجارت و اقتصاد داشتیم و وظیفه ما توسعه روابط در شرایط کنونی تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده است. علی‌رغم تمام این خط تحریم آمیز حجم تجارت ما به ۴ میلیارد دلار رسید. در چهارچوب مذاکرات‌مان حوزه‌های عملیاتی افزایش سطح روابط را بررسی کردیم.

وی افزود: می‌خواستم اعلام کنم که پروژه نیروگاه اتمی بوشهر در حال تکمیل شدن است و تجهیز آن با وام فدراسیون روسیه در حال انجام است. هفته قبل در چهارچوب فروم سنت‌پطرزبورگ حوزه همکاری کاری میان دو کشور را مورد بررسی قرار دادیم. دو کشور حمایت سیاست و دیپلماتیک سیاسی را ادامه می‌دهند.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: نباید اجازه دهیم آمریکا و اقمار آنها اصول بین‌الملل و اساس منشور سازمان ملل و برابری حاکمیت کشورها را عوض کنند. ما و ایران تحریم‌های یکجانبه برخلاف منشور توسط آمریکا را محکوم می‌کنیم. از پروسه رسمی ورود ایران به سازمان همکاری شانگهای استقبال می‌کنیم. در سمرقند قرار است یک تفاهمنامه‌ای امضا شود که پروسه حقوقی این مسئله را بیان می‌کند. مطمئنیم ایران نقش مهمی را در تحکیم این سازمان ایفا می‌کند.

وی ادامه داد: اطمینان دارم زمانی که آمریکا از برجام خواهد شد بار دیگر حقوق بین‌الملل را نقش کرده است. باید تلاش کنیم برجام با فرمت سال ۲۰۱۵ بدون هیچ حذف و اضافه احیا شود.

لاوروف گفت: درباره موضوع سوریه درچارچوب روند آستانه صحبت کردیم. توافق کردیم هماهنگی خود را ادامه دهیم. ما متعهد هستیم به وظایفی که به ثبات بخشیدن به منطقه خلیج فارس منجر می‌شود. آماده‌ایم دیالوگ همکارانه بین ایران و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس ایجاد کنیم. هفته بعد اجلاس سران خزر در عشق آباد است و توافق کردیم برای این مراسم مهم آماده شویم. در دیدار دیروز با آقای رئیسی گفتیم که وضعیت فعلی در اوکراین چگونه است و از ایران برای فهم درست ریشه های این مشکل تشکر کردیم. غربی‌ها می‌خواهند از اوکراین مأمنی برای تهدید علیه خاک روسیه استفاده کنند. فدراسیون روسیه و پوتین بارها توضیح دادند که ما انتخاب دیگری نداشتیم که منافع مردم روس و دونباس را تامین کنیم. مطمئنیم کشورهای جهان از این وضعیت آگاه هستند.

وزیر خارجه روسیه گفت: آمریکا تلاش دارد نظم خودش را به دیگر کشورها دیکته کند. این راه ناقض همه پروسه‌های تاریخی و روند عینی ایجاد جهان چندقطبی است که در چارچوب این کشورها وحدت و منافع خود را حفظ می‌کنند.

لاوروف در پاسخ به این سوال که با توجه به نقش سازنده ایران و روسیه در مذاکرات وین اما شاهد کارشکنی آمریکا هستیم نظر شما در خصوص نقش آمریکا چیست، گفت: آمریکا نه تنها در خصوص برجام بلکه در موضوعات مختلف تنها به ملاحظات خودش توجه می‌کند و براساس مسائل داخلی خود تصمیم می‌گیرد. آنچه آمریکا در حال حاضر انجام می‌دهد تائید تصور رهبری جهان است. این تلاش آمریکا که اعتبار خودش را بالاتر از همه مسائل قرار دهد ریسک دار است.

وی ادامه داد: یک سال قبل خواستند ما را متهم وقفه در مذاکرات اعلام کنند که این درست نیست و همه به این مساله اذعان دارند. ما سال گذشته تائید کردیم که آماده احیای برجام هستیم. ترمز این مذاکرات آمریکا است. ما مجددا به دوستانمان در ایران اعلام کردیم که از موضع تهران در قبال احیای برجام حمایت می‌کنیم.

وزیر امور خارجه روسیه در پاسخ به این سوال که موضع روسیه تا چه میزان در قبال سوریه به ایران نزدیک است، گفت: در خصوص حل و فصل مساله سوریه باید تاکید کنم که لازم است همه کشورها قطعنامه ۲۲۵۴ را به طور کامل انجام دهند که بر حاکمیت سوریه و احترام به تمامیت ارضی این کشور تاکید دارد. به اسرائیل تاکید کرده‌ایم که باید به این قطعنامه عمل کنند. حمله اخیر به فرودگاه دمشق باعث از کار افتادن این فرودگاه شد و نمی‌توانیم در این شرایط کمک‌های بشردوستانه ارسال کنیم. بصورت کتبی از اسرائیل خواسته‌ایم که نقض این قطعنامه را متوقف کند.

لاوروف در پاسخ به سوالی در خصوص ارتباط امنیت غذایی با بحران اوکراین گفت: همین جا عرض می‌کنم که هیچ ارتباطی میان انجام عملیات ویژه روسیه در اوکراین و بحران امنیت قضایی وجود ندارد و این را همه کشورها و نهادها می‌دانند. عواقب این بحران چند سال قبل آغاز شده است. تلاشی که ترکیه و دبیرکل سازمان ملل امروز انجام می‌دهند موفقیت آمیز بود اگر اوکراین مساله مین زدایی دریای سیاه را انجام می‌داد و همه متخصصان به این مساله اذعان دارند.

 

نظر شما